שתף קטע נבחר

נתניהו על 3 שנות כהונתו: "שמים וי על איראן"

ראש הממשלה מפרט הישגיו בפתח השנה הרביעית לכהונתו. "זה לא שכיח, לרוב ממשלות החזיקו מעמד פחות זמן", הודה. על איראן אמר: "אנו שמים 'וי' לא כי הבעיה טופלה, אבל אנו מפעילים כוחות גדולים". על מופז: "יש לדעת לפעול בזירה הבינלאומית". עוד הבהיר: "אני לא חושש מהמחאה החברתית"

שלוש מאחוריו, עוד אחת לפניו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ציין היום (ג') את תחילת השנה הרביעית לכהונתו. במסיבת עיתונאים שכינס בירושלים, הוא סיכם את שלוש השנים שכבר צלח ואמר: "אנחנו מתחילים שנה רביעית, לא שכיחה. בדרך כלל הממשלות החזיקו מעמד פחות זמן". ynet העביר את מסיבת העיתונאים בשידור החי.

 

האירוע התקיים באולם התדרוכים החדש של לשכת העיתונות הממשלתית, שעברה באחרונה לגן הטכנולוגי בירושלים, ונתניהו קבע מזוזה במקום. התלוו אליו שר ההסברה יולי אדלשטיין ומזכיר הממשלה צבי האוזר. ראש הממשלה ליווה את דבריו באיורים שצייר תוך כדי הנאום ושהוקרנו על המסך. בין היתר, הוא צייר עץ אותו השווה למדינת ישראל. "בסיכום שלוש שנים, העץ הזה יציב בצורה יוצאת דופן. הוא צומח, הוא מניב פירות", אמר.
 
נתניהו התייחס גם לנושא הביטחון, וציין כי ישנם ארבעה איומים מרכזיים על ישראל: הגרעין, הטילים והרקטות, תחום הסייבר והאיום על הגבולות. לדבריו, כל אחד מהתחומים האלו זכה לטיפול בממשלתו.

 

"איראן מתקשה כלכלית"

בהקשר האיום האיראני, אמר נתניהו: " רק מי שיכול לפעול בזירה העולמית יכול להנהיג את ישראל, ואני חושב שהוכחנו את היכולת הזו. אנו פועלים באופן שיטתי כדי להפעיל לחצים על איראן. אנו שמים פה 'וי' לא כי הבעיה טופלה, אבל אנו מפעילים כוחות גדולים מול הבעיה הזו".
 
בהמשך הוסיף בהתייחסו לגרעין, כי "אני חושב שהסנקציות כואבות וקשות ואנו נראה אם השילוב שלהן עם סנקציות אחרות, שיועברו קודם כל על ידי הסנאט האמריקני, יגרום לעצירה של תוכנית הגרעין האיראנית. אני חושב שאיראן מתקשה כלכלית, האם הקושי הזה יביא את טהרן לעצור את תוכנית הגרעין? ימים יגידו".
 
 נתניהו מצייר עץ. "הוא יציב בצורה יוצאת דופן" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
נתניהו מצייר עץ. "הוא יציב בצורה יוצאת דופן"(צילום: נועם מושקוביץ)
 
לשאלת העיתונאים, העלה נתניהו גם את נושא הקיפאון במשא ומתן עם הפלסטינים ואמר: "רצינו מהרגע הראשון ואנחנו רוצים גם היום לחדש את המו"מ. אני רוצה לפתור את הסכסוך עם הפלסטינים, כי אני לא רוצה מדינה דו-לאומית. עד כה הפלסטינים בחרו שלא לקיים משא ומתן במשך שלוש שנים. אני מקווה שיחליטו לשנות את דעתם בקרוב, אנו מוכנים לחדש אותו".
 
נתניהו הזכיר גם את יריבו בבחירות הקרובות, שאול מופז, שמונה אתמול ליו"ר האופוזיציה. "אני מכבד אותו ואת יחימוביץ'", אמר, "אבל על סמך ניסיון של 30 שנה, אומר שכדי להנהיג את ישראל בטלטלות העולמיות שלנו אדם חייב להיות מסוגל לפעול בזירה הבינלאומית ולפעול היטב. זה מה שדרוש, ומי שקובע את זה בסופו של דבר זה הציבור בישראל. הוא יקבע את מנהיגיו".

 

"לא הכול מושלם, עוד נפתור את הבעיות"

"אתם יכולים לקרוא את כתב היד שלי?", שאל נתניהו במהלך התדרוך, בטרם עבר לעניין הכלכלה. לדבריו, ממשלתו הצליחה לרשום הצלחות בתחום, "ועשינו זאת באחריות. זו לא מדיניות פופוליסטית, קיבלנו החלטות קשות, אבל היום כלכלת ישראל מנוהלת באחריות, תוך שמירה על עידוד תחרות, תוך יצירת כלים והעניין החברתי".

 

נתניהו גם קבע מזוזה בבניין לשכת העיתונות הממשלתית (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
נתניהו גם קבע מזוזה בבניין לשכת העיתונות הממשלתית(צילום: נועם מושקוביץ)

 

נתניהו הציג רשימה של הישגים כלכליים, בהם חוק חינוך חינם מגיל 3, הוזלת החשבון הסלולרי של אזרחי המדינה, הכנסת טלוויזיה רב-ערוצית דיגיטלית בתשלום חד פעמי, פטור ממכס בקנייה באינטרנט, גידול בקצבאות הזקנה, הטבות בדיור, מתן הטבות מס להורים עובדים לילדים קטנים ומימון שנת לימודים אקדמית חינם לסטודנטים בירושלים ובפריפריה.

 

"בטח יש עוד בעיות ואנו מתמודדים איתן ונפתור אותן", אמר נתניהו. "אני חושב שזה רקורד מרשים לשלוש שנות עבודת ממשלה ואנו נמשיך במרכיבים האלו, אבל לא הכול מושלם".

 

בתגובה לטענה כי סקירת ההישגים מהווה מכת מנע למחאה החברתית שעשויה להתעורר מחדש בקיץ, הבהיר נתניהו: "אני לא חושש מהמחאה. אני לא מזלזל בבעיות האמיתיות שאנו פותרים, אנחנו עושים דברים אמיתיים. המחאה של הקיץ העלתה בעיות אמיתיות בתחום הדיור, מחירי המוצרים ועוד, אבל יש גם בעיות אחרות ואני קשוב להן ואני מתכוון לטפל בהן".

 

קדימה והעבודה תקפו: נתניהו לא מודע למציאות

בתגובה לדברי ראש הממשלה, נמסר ממפלגת קדימה: "ראש הממשלה הפך לסטטיסט במציאות מדומה של רווחה וצדק חברתי. אין ולו קשר רופף בין הצהרותיו והישגיה המדומים של ממשלתו, לבין המציאות הקשה בה חיים אזרחי ישראל. מדובר במצג שווא ציני ולא רלוונטי, שגובל בהונאה ציבורית. ה'הישגים' של נתניהו אינם רקורד מרשים בתום שלוש שנות כהונה, כהגדרתו, אלא תעודת עניות לו ולממשלתו. על כל הישג שמנה, הונחתה על-ידי ממשלתו מכה קשה וכואבת שבעתיים על הציבור".

 

"המחאה של הקיץ העלתה בעיות, אנו עושים דברים אמיתיים" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
"המחאה של הקיץ העלתה בעיות, אנו עושים דברים אמיתיים"(צילום: נועם מושקוביץ)
 

גם במפלגת העבודה מתחו עליו ביקורת: "שעה שראש הממשלה

משתעשע בציור עצים, מבצע תעלולי טאבלט, מדבר על סייבר ומעניק הופעה זחוחה במיוחד – יותר ממיליון עובדי קבלן בישראל נאבקים על הישרדות, ומעמד הביניים הולך ומתכווץ. נראה כי נתניהו חי במדינה אחרת ואינו מודע למתרחש בישראל. הצמיחה שהוא מתפאר בה נשארת במאיון והאלפיון העליון, וישראל נמצאת בבידוד בינלאומי חסר תקדים ובקיפאון מדיני".

 

"ביבי עף על עצמו ואפילו כבר לא צריך את דן כנר בשביל זה", תקף ח"כ איתן כבל (העבודה). "הוא לא חושש מהמחאה וזו עובדה שצריכה לגרום לכל אזרח בישראל לחשוש".

 

לכתבים באירוע חולקה חוברת ובה מפורטים הישגיה האחרונים של ממשלת נתניהו בתחום החברתי והכלכלי. מוקדם יותר היום פרסמה לשכתו של נתניהו סרטון אנימציה שמסכם את כהונתו עד כה, וגם הוא הציג רשימה של הישגיו. על רקע המשבר הכלכלי העולמי, ציינה לשכת נתניהו לחיוב את צמיחת המשק בישראל ב-4.7 אחוזים ועליית דירוג האשראי ל-AA. "ומה עוד נשתנה?", שאל הבייבי של ביבי, ונענה: הגדר בגבול הדרומי שתמנע יציאת מצרים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. עוד שנה עברה
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים