שתף קטע נבחר

"בלי הוכחה - בית המכפלה יפונה עד סוף החודש"

חוות דעת משפטית קבעה כי אם יוכח כי הכניסה לבית לא הייתה חוקית, החוק ייאכף בכל מקרה - והבית בחברון יפונה עד 26 באפריל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ערך אמש (יום ג') דיון בהשתתפות השרים אהוד ברק, בני בגין ומשה יעלון בנושא ההתיישבות ביהודה ובשומרון, במהלכו נבחן עניין בית המכפלה בחברון.

 

בתום הדיון אמרו גורמים מדיניים, כי בהסתמך על חוות דעת משפטית, אם יוכח כי הכניסה לבית לא הייתה חוקית, החוק ייאכף בכל מקרה. לפיהם, הגורמים המשפטיים קבעו כי פינוי הבית במקרה שכזה יתבצע עד 30 יום מרגע הפלישה אליו, כלומר עד הלילה שבין 25 ל-26 באפריל.

 

אזור בית המכפלה בחברון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אזור בית המכפלה בחברון(צילום: גיל יוחנן)

 

בית המכפלה הפך בשבוע האחרון למוקד מתיחות בעיר האבות. עשרות מתנחלים נכנסו אל הבית, הסמוך למערכת המכפלה, בשעת לילה בשבוע שעבר, והסבירו כי רכשו אותו מאדם פלסטיני. הפלסטינים מצדם טענו כי עסקה כזו לא הייתה. המקום הוכרז כשטח צבאי סגור, ובצו נטען עוד כי "בחברון נשמר סטטוס קוו עדין בין האוכלוסייה הישראלית לפלסטינית כדי למנוע חיכוך בין האוכלוסיות שעלול להביא לפגיעה בנפש".

 

המתנחלים שנכנסו אל הבית דוחים את הטענות האלה, ואומרים כי המינהל האזרחי כלל לא בדק את חוקיות הרכישה של המבנה. לטענת דרי הבית, פקידים בכירים במינהל האזרחי אמרו להם כי מסמכי הרכישה חוקיים. אבל על רקע הסערה הציב אתמול המינהל האזרחי אולטימטום למתנחלים, לפיו עליהם לפנות את הבית עד אתמול ב-15:00 בצהריים, בטענה ששהותם במקום מפרה את הסדר הציבורי ושלא קיבלו אישור מהמינהל להתיישב במקום.

 

אחרי לחץ של שרים מהימין, ביקש אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו משר הביטחון אהוד ברק לעכב את הפינוי שנועד להיום, כדי לאפשר למתנחלים לפעול במישור המשפטי ולהוכיח שהבית נקנה כדין. מלשכת ברק נמסר אתמול כי "למתנחלים ניתן עד 15:00 להוכיח את שעליהם להוכיח. אם לא יצליחו להוכיח זאת, החוק ייאכף". עם זאת, בסביבת השר ציינו כי אין להתייחס לשעה זו כשעת הפעולה של כוחות הביטחון למימוש צו הפינוי: "החוק ייאכף בהתאם לשיקולים המבצעיים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המכפלה בחברון
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים