שתף קטע נבחר

ההתעללות בגבעתי: קצין הודח ונשלח למחבוש

סגן מפקד הפלוגה בגדוד "צבר" נשלח ל-14 ימי מחבוש והודח מתפקידו - לאחר שהתגלה כי הכה "בצחוק" חיילים ותיקים. הוא לא ידע על ההתעללות ב"צעירים". המג"ד שידע - עדיין ממשיך בתפקידו. הבוקר צפוי אישורן של עסקאות טיעון בפרשה

קצין ראשון משלם את מחיר פרשת ההתעללות ב"צעירים" בחטיבת גבעתי: מפקד חטיבת גבעתי שפט והרשיע את סגן מפקד המבצעית של גדוד "צבר"  בעבירה של התנהגות שאינה הולמת. על הקצין נגזרו 14 ימי מחבוש והוא הודח מתפקידו. כך הודיע הבוקר (ד') דובר צה"ל.

 

הקצין שהודח כלל לא היה מעורב בפרשת ההתעללות ובחטיבה הוחלט להדיחו, רק לאחר שהתגלה כי הכה "בצחוק וללא כוונת התעללות" חיילים ותיקים בגדוד. המג"ד, שדווקא ידע על המעשים הקשים שבהם נאשמים החיילים, עדיין ממשיך בתפקידו. אותם חיילים, הנאשמים בהתעללות בחבריהם ליחידה, יובאו הבוקר להארכת מעצר בבית הדין הצבאי בקסטינה, שם ככל הנראה יאושרו עסקאות טיעון ראשונות בפרשה.

 

ההתעללות בגבעתי - עדכונים אחרונים ב-ynet:

אישום בהתעללות בגבעתי: "הכריז על חייל פיגוע"

התעללות בגבעתי: "שתית קפה? קבל עונש"

הנאשמים מגבעתי: "מכות בצחוק עם נשיקה בסוף"

מגעים להסדר טיעון בפרשת ה"זובור" בגבעתי

 

דובר צה"ל מסר כי לאחר בחינת חומר החקירה בעניינו של סגן מפקד הפלוגה המבצעית של גדוד "צבר", הורתה הפרקליטות הצבאית על העמדתו לדין משמעתי. במשפט שערך מפקד חטיבת גבעתי, אלוף משנה עופר לוי, נמצא כי מעשי הקצין אינם מעידים על מעורבות בפרשת יחסי "ותיקים-צעירים" בגדוד, שנחשפה בתקופה האחרונה.

 

עם זאת, בסיום ההליך נגזרו על סגן מפקד הפלוגה 14 ימי מחבוש והוא הודח מתפקידו לאלתר. "מפקד חטיבת גבעתי מגנה את האירועים הקשים מכול וכול", נמסר בהודעה. "התנהגות מסוג זה אינה מקובלת בצה"ל ככלל ובחטיבת גבעתי בפרט. נושא יחסי ותיקות-צעירות מטופל בחטיבה מהשורש בימים אלו וכלל המעורבים בפרשה יתנו את הדין על מעשיהם".

 

 

הקצין שהודח כלל לא היה מעורב בפרשת ההתעללות, לא ידע על מעשי האלימות הפיזית והמילולית שהפגינו החיילים הוותיקים כלפי הצעירים בפלוגה ולא לקח בהם חלק באופן אישי או עקיף. בחטיבת גבעתי החליטו להדיחו רק לאחר שגילו באחת הראיות שצצו בתיק כי הכה "בצחוק וללא כוונת התעללות" חיילים ותיקים בגדוד שהיו חלק מהסגל.

 

הדחתו של הקצין הזוטר הפתיעה גורמים בגדוד לאחר שמפקד הגדוד, קצין בדרגת סגן אלוף, הודה בחקירתו שקיבל מכתב התרעה מחיילים צעירים בפלוגה לפני מספר חודשים. במכתב הם תיארו מעשים שפגעו בכבודם של החיילים הצעירים, אך לדברי המג"ד, שעדיין ממשיך בתפקידו, במעשים אלו לא הייתה כרוכה אלימות פיזית.

 
חשיפת הפרשה גררה בתחילה מעצר של שני חיילים מגדוד "צבר" של חטיבת גבעתי, בחשד להתעללות פיזית ומילולית בחיילים צעירים ששירתו עמם בפלוגה. חמישה לוחמים כבר נשלחו למאסר בעקבות זאת, אך בשל חומרת האירועים, שכללו הכאות חיילים צעירים במוטות המשמשים להחזקת מטרות במטווחים, וקללות שנמשכו תקופה ארוכה, עבר הטיפול בפרשה מהמישור המשמעתי ביחידה לחקירת המשטרה הצבאית (מצ"ח). הרקע להתעללות - הבדלי הפז"ם בין החיילים ששירתו יחדיו בפלוגות הוותיקות של הגדוד. 

 

תיעוד ההתעללות בפלוגה: לצעירים אסור להתלונן ()
תיעוד ההתעללות בפלוגה: לצעירים אסור להתלונן
 

 

האירועים שמיוחסים לנאשמים, שמספרם הגיע לארבעה, התרחשו בחודש דצמבר, אך החיילים הצעירים חששו להתלונן. רק לאחר מספר חודשים חשף אחד מהם מקרה בודד בפני מפקדיו. על גופם של חלק מהמתלוננים נמצאו סימני אלימות. במסגרת חקירת הפרשה נחקרו רס"ר היחידה, מפקד הגדוד, קצין בדרגת סגן אלוף, וקצינים נוספים ביחידה. "אנחנו יודעים לפי העדויות שזה מנהג שהושרש זמן רב", אמר חוקר מצ"ח באחד הדיונים בבית הדין הצבאי. 

 

העדויות שמסרו לחוקרי מצ"ח החיילים שסבלו מההתעללות, חשפו שורת "חוקים" שהנהיגו חיילים ותיקים בפלוגה כלפי חבריהם הצעירים, וכל עבירה על "חוק" גררה ענישה אלימה. בין היתר נאסר על החיילים הצעירים לשתות קפה או חלב, לישון על מזרן עבה או לשבת על כיסא מרופד. אסור היה להם להתלונן על השירות הצבאי הארוך, להיכנס למועדון הפלוגתי ועוד. חייל שהפר את הנוהל נלקח למשפט מבוים ובסיומו ספג מכות באמצעות מקלות ומוטות.

 

בימים האחרונים דווח על מגעים להסדר טיעון שמנהלים עורכי הדין של חלק מהנאשמים עם התביעה הצבאית, שבמסגרתו יודו הנאשמים במיוחס להם, תמורת הקלה בעבירות בכתב האישום ובעונש מופחת. כתבי האישום מייחסים לנאשמים עבירות של התעללות בנסיבות מחמירות והתנהגות שאינה הולמת. בשלב זה, ללא הסדר טיעון, אם הלוחמים יורשעו - הם יישלחו לתקופת מאסר ממושכת עם רישום פלילי מלא. אם יגיעו הצדדים להסדר טיעון, הרישום הפלילי יהיה מופחת ועבירת התעללות חמורה תצומצם לעבירת התעללות רגילה ללא נסיבות מחמירות. 

 

מבחינת העונש, במצב של הסדר טיעון עשויים הנאשמים שיודו במסגרת הסכם טיעון - לקבל עונש מאסר כולל של פחות מחודשיים. בסך הכול נעצרו במסגרת הפרשה 11 לוחמים מהפלוגות הוותיקות של החטיבה הסגולה, ואישומים הוגשו נגד שבעה מהם. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך חומר החקירה
התעללו בחיילים "צעירים"
מומלצים