שתף קטע נבחר

שרי הימין תוקפים: "ברק מבער את המתיישבים"

שר הביטחון הורה על פינוי בית המכפלה, במהלך שהסתיים תוך דקות, והוביל להתקפה חריפה מצד הימין. "בעל הבית של הממשלה הוא אכן ברק, ונתניהו נותר פקודו הכנוע", אמרו המפונים. השר איתן שלח את המבקרים לנתניהו: "מגוחכים, שלא יחפשו שעיר לעזאזל"

דיירי בית המכפלה בחברון פונו היום (ד') במהירות, כיממה לאחר פקיעת האולטימטום, ודקות ספורות לאחר מכן, כבר החלו שרי הימין לתקוף בחריפות את שר הביטחון. "לקראת הפסח, החליט אהוד ברק לבער את המתיישבים בחברון", אמר שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין מהליכוד. יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, כינה את החלטת ברק "תקיעת אצבע בעיני רוב העם", אך השר מיכאל איתן כינה את הדברים "מגוחכים" ושלח את המבקרים להתעמת עם ראש הממשלה.

 

דיווחים אחרונים על בית המריבה ב-ynet:

נתניהו על רקע סערת חברון: להסדיר 3 התנחלויות

יעלון: להפקיע מברק את הטיפול בבית המריבה

הפלסטינים מבית המכפלה: "לא מכרנו כלום"

 

"מסתבר שבעל הבית של הממשלה הוא אכן אהוד ברק, ונתניהו נותר פקודו הכנוע", תקפו המפונים. "כל הבטחותיו של נתניהו לתושבי הבית שלא יהיה פינוי התגלו כמשענת קנה רצוץ".

 

על פי שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, "על כולנו לזכור שהממשלה הנוכחית היא ממשלת ליכוד ולא 'ממשלת עצמאות'". היא קראה לראש הממשלה, בנימין נתניהו "להקים בישיבת הממשלה הקרובה ועדת שרים לענייני התיישבות שתהיה אמונה על כל ההכרעות בנושא ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, כשם שהיה נהוג גם בממשלות קודמות. דבר זה ישים קץ למצב הלא סביר היום, שבו שר הביטחון הוא הסמכות היחידה והבלעדית לקבלת החלטות בנושא זה".

 

בשעות הצהריים, פרצו לבית כוחות יס"מ והחלו לפנות את השוהים בו, במהלך שהסתיים תוך דקות ספורות, בצורה שקטה וללא עימותים מיוחדים - למעט מספר אנשים שסירבו לצאת מהבית, הותקפו והוצאו בכוח על ידי השוטרים. כשעה קלה לאחר מכן הגיעו כמה בני נוער יהודים מחברון לשכונת אבו סנינה בעיר והתעמתו עם תושבים ערבים. כוחות מג"ב הגיעו למקום במטרה לפנותם.

 

פינוי הבית בחברון נעשה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מסר את עמדתו לראש הממשלה ולשר הביטחון, לפיה יש לבצע את הפינוי ללא דיחוי. וינשטיין עמד על כך שאין צורך בהחלטת ממשלה לביצוע הפינוי וכי הפינוי מתחייב לאלתר נוכח החשיבות בשמירה על שלטון החוק.

 

ברק עצמו אמר לאחר הפינוי: "אמשיך לפעול לשמירת החוק והדמוקרטיה תוך הבטחת מרות המדינה על אזרחיה". השר הוסיף כי הבקשה להיתר עסקה וכן חוקיות הרכישה ימשיכו להתברר באופן מקצועי וללא פניות, "אך לא ניתן לאפשר מצב בו ננקטות פעולות המנוגדות לחוק במטרה לקבוע או להכתיב לשלטון עובדות בשטח".

 

פינוי בית המכפלה, היום בחברון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פינוי בית המכפלה, היום בחברון(צילום: גיל יוחנן)

 

מפנים את תכולת הבית (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מפנים את תכולת הבית(צילום: גיל יוחנן)

 

לדברי השר הרשקוביץ, "אין כאן מאבק בין שומרי חוק למפרי חוק, אלא בין אוהבי ההתיישבות למחרחרי הריסתה. מחטף

הפינוי נעשה משיקולים פוליטיים אישיים ובניגוד לעמדת רוב שרי הממשלה, ומי שישלם על כך היא החברה הישראלית כולה".

 

לעומתם, בחר השר מיכאל איתן להגן על הפעולה ועל שר הביטחון, ואמר כי "מגוחך שיש שרים בממשלה שמשתלחים בברק על מהלך שבוצע מכוח המלצת היועץ המשפטי לממשלה ובהסכמתו המלאה של ראש הממשלה. אם יש לשרים אלה ביקורת, צריך שיהיה להם את האומץ להפנות אותה למי שעומד בראש המערכת ולא לחפש שעירים לעזאזל", הדגיש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות הפינוי, היום בחברון
צילום: באדיבות סוכנות הידיעות "תצפית"
אהוד ברק
צילום: רויטרס
מיכאל איתן
צילום: גיל יוחנן
לימור לבנת
צילום: יועד כהן
דניאל הרשקוביץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים