שתף קטע נבחר

נתניהו על רקע סערת חברון: להסדיר 3 התנחלויות

רה"מ קורץ למתנחלים: נתניהו נמנע מלהתייחס לסוגיית בית המכפלה ואמר כי ביקש מהיועמ"ש למצוא פתרון שימנע הריסת שכונת האולפנה בבית אל. הוא הודיע כי יביא לממשלה אישורים להסדרת מעמד היישובים ברוכין, סנסנה ורחלים

על רקע סערת בית המכפלה והעימות בין המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון ושר הביטחון אהוד ברק, ראש הממשלה מעוניין למנוע הריסת שכונת האולפנה בבית אל ומבקש להסדיר מעמד של שלוש התנחלויות. לסוגיית בית המכפלה עצמו, עם זאת, נמנע נתניהו מלהתייחס ישירות. בדיון אמש בין נתניהו וכמה משריו הוחלט כי הבית יפונה עד 26 באפריל, אם יוכח שלא נקנה כחוק.

 

נתניהו בכותרות - דיווחים נוספים ב-ynet:

יהודי ארה"ב בחרו: רה"מ מייצג ערכים יהודיים

"איזה כיף". צפו בבייבי של ביבי מתגאה בממשלה

נתניהו על 3 שנות כהונתו: "שמים וי על איראן"

 

בישיבת הממשלה המיוחדת הבוקר (יום ד'), אמר בנימין נתניהו כי ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה למצוא פתרון לשכונת האולפנה בבית אל כדי למנוע צורך בהריסה. נתניהו הוסיף כי בכוונתו להביא בזמן הקרוב לממשלה, בהמלצתו של שר הביטחון, את האישורים הנדרשים להסדרת מעמדם של היישובים סנסנה שבדרום הר חברון, וברוכין ורחלים שבשומרון.

 

מאחזים שהפכו ליישובים

ההתנחלות רחלים ממוקמת בין צומת תפוח ועלי בשומרון, והוקמה בחורף 1991 כמאחז אידיאולוגי, לאחר פיגוע שבו נרצחו שניים מתושבי האזור - רחלה דרוק ויצחק רופא. בהמשך הפך המאחז להיאחזות נח"ל. כיום מתגוררות במקום למעלה מ-50 משפחות. המדינה מתייחסת אליו רשמית כאל שכונה של היישוב הסמוך, כפר תפוח.

 

היישובים שבמוקד ()
היישובים שבמוקד

 

היישוב סנסנה ממוקם על הקו הירוק בין הנגב לבין הר חברון. במקור היה גם הוא היאחזות נח"ל, שקם בשנת 1996. ב-1999 עלו למקום משפחות ראשונות, וכיום מתגוררות בו למעלה מ-50 משפחות.

 

ברוכין נמצאת במערב השומרון, סמוך לכביש 5. ההתנחלות הוקמה ב-1999, ורושמת תנופה גדולה. היא מונה כ-100 משפחות, והמדינה מתייחסת אליה רשמית כאל שכונה של ההתנחלות הסמוכה עלי זהב.

 

"להוזיל את הדלק, כדי שתטיילו בחול המועד"

ראש הממשלה, שהוריד במעט את מס הבלו אך לא מנע את עליית מחיר הדלק לשיא של 8 שקלים, מודע לצורך להוזיל עוד את המחיר, "כך שבחופשת חול המועד ובכל מועד אחר האזרחים יוכלו לנסוע ולטייל ברחבי ישראל, וליהנות מהכבישים הנוחים, מהפארקים ומהגנים". נתניהו, שכינס ישיבת ממשלה כדי לאשר קיצוץ מאות משרות במגזר הציבורי ובכך לממן הנחת המס על מחיר הבנזין, הבהיר כי "הממשלה איננה שולטת במחירי הדלק".

 

ברוכין. יוכשר בהמלצת שר הביטחון? (צילום: דודי ועקנין) (צילום: דודי ועקנין)
ברוכין. יוכשר בהמלצת שר הביטחון?(צילום: דודי ועקנין)
 

על הדלק אמר נתניהו: "אנחנו עדים לעלייה מתמדת במחירי הדלקים כתוצאה מהסנקציות על איראן. אנחנו מחפשים דרכים למתן את העלייה במחיר, אבל אין ארוחות חינם ועל הממשלה לכסות את הפער שנוצר כתוצאה מהורדת מחירי הדלקים כדי למנוע פריצה תקציבית. בעצה אחת עם שר האוצר יובל שטייניץ ועם אנשי משרדו אנו מביאים היום הצעה לייעל את משרדי הממשלה, מבלי לפגוע בסדר העבודה שלהם. אני יודע כי יש הרבה מאוד במה להתייעל מבלי לפגוע בשירות הציבורי".

 

בד בבד, ש"ס מאיימת להתנגד לקיצוץ. יו"ר המפלגה אלי ישי מנהל משא ומתן עם נציגי האוצר בנושא הקיצוצים במשרד הפנים ובמשרד השיכון.

 

נתניהו, שנכנס לשנתו הרביעית בתפקיד, אמר כי "הממשלה הנוכחית רשמה הישגים נאים בשלוש השנים הראשונות לקיומה. ההערכה הזו מחלחלת כבר בציבור הרחב וכולם מבינים שההישגים הושגו בין השאר בשל עבודת הצוות של כל אחד מהשרים היושבים סביב שולחן זה.

 

"עד עכשיו עבדנו בצורה מאוד מרשימה כצוות אחד וגם כאן, בנושא ייעול כוח האדם, נדרשת עבודת צוות שמטרתה לאפשר לתושבי ישראל הוזלה במחירי הדלק, כך שבחופשת חול המועד ובכל מועד אחר הם יוכלו לנסוע ולטייל ברחבי ישראל, וליהנות מהכבישים הנוחים, מהפארקים ומהגנים".

 

ההנחה על מס הבלו, שעליה החליט נתניהו בסוף השבוע, מנעה עלייה של 20 אגורות במחיר ליטר בנזין ברמת אוקטן 95, והובילה להתייקרות של 5 אגורות - ולעליית הדלק למחיר שיא - 8 שקלים. ההצעה שהובאה לאישור הממשלה כוללת שני צעדים: הראשון הוא קיצוץ של 2% בתקציבי השכר של כל המשרדים ויחידות הסמך הממשלתיות. שר האוצר גם יפנה למבקר המדינה, לביטוח הלאומי ולכנסת בבקשה שיקצצו 2% מתקציבי השכר שלהם.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. קורץ למתנחלים
צילום: רויטרס
רחלים. שר הביטחון ממליץ
צילום: דודי ועקנין
מומלצים