שתף קטע נבחר

הפלסטינים מבית המכפלה: "לא מכרנו כלום"

תם האולטימטום שהציב המינהל האזרחי למתנחלים לפנות את הבית בחברון שאליו נכנסו. בן המשפחה שלטענתה שהתה בבית לפני בוא המתנחלים אמר ל-ynet: "הבית לא נמכר, המסמכים שברשותם מזויפים". עו"ד של המשפחה: "בטוח שנפנה אותם"

בני המשפחה הפלסטינית שטוענים כי הם הבעלים של בית המכפלה בחברון, אמרו היום (ג') ל-ynet כי הם כלל לא מכרו את הבית וכי המסמכים שבידי המתנחלים מזויפים. אין להם ספק שהמתנחלים יפונו מהמקום. בינתיים פגה השהות שנתן המינהל האזרחי למתנחלים להתפנות מרצון מהבית, עד היום ב-15:00.

 

חאזם אבו-רג'ב, אחד מבני המשפחה שלטענתה שהתה בבית כשהמתנחלים נכנסו לתוכו, סיפר ל-ynet: "הם נכנסו לבית בשעה 01:30 בלילה בליווי כוח צבאי ומשטרתי. הם שברו את שלוש הדלתות של הבית ונכנסו לתוכו. אני ואימא שלי ישנו באותו זמן באחת הקומות. ביקשנו מהמשטרה לקחת כמה דברים ששייכים לנו מהבית, אבל הם סירבו וגירשו אותנו משם. הם אמרו לנו שאנחנו יכולים להגיש תלונה".

 

חאזם אומר כי הבית רשום על שם איש המשפחה איברהים אבו רג'ב, וכי יש 120 בני משפחה שיש להם בעלות משותפת על המבנה. לדבריו, בפועל גרו בבית בעת הפינוי 25 נפשות. הוא אמר כי בין בני הבית התגלעה לפני כמה חודשים מחלוקת פנימית כשאחד מבני המשפחה ביקש למכור חלק מהבית לאדם בשם מוחמד עבד אל-רחמן, אולם הנושא הגיע לבית המשפט ושם נפסק כי הוא לא יוכל למכור את חלקו בבית ללא הסכמת שאר בני המשפחה.

 

בית המכפלה הפך בשבוע האחרון למוקד מתיחות בעיר האבות. עשרות מתנחלים נכנסו אל הבית, הסמוך למערכת המכפלה, בשעת לילה בשבוע שעבר, והסבירו כי רכשו אותו מאדם פלסטיני. הפלסטינים מצדם טענו כי עסקה כזו לא הייתה. המקום הוכרז כשטח צבאי סגור, ובצו נטען עוד כי "בחברון נשמר סטטוס קוו עדין בין האוכלוסייה הישראלית לפלסטינית כדי למנוע חיכוך בין האוכלוסיות שעלול להביא לפגיעה בנפש".

 

חייל מג"ב מפריד בין פלסטיני למתנחל ליד בית המכפלה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חייל מג"ב מפריד בין פלסטיני למתנחל ליד בית המכפלה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

המתנחלים שנכנסו אל הבית דוחים את הטענות האלה, ואומרים כי המינהל האזרחי כלל לא בדק את חוקיות הרכישה של המבנה. לטענת דרי הבית, פקידים בכירים במינהל האזרחי אמרו להם כי מסמכי הרכישה חוקיים. אבל על רקע הסערה הציב אתמול המינהל האזרחי אולטימטום למתנחלים, לפיו עליהם לפנות את הבית עד היום ב-15:00 בצהריים, בטענה ששהותם במקום מפרה את הסדר הציבורי ושלא קיבלו אישור מהמינהל להתיישב במקום.

 

"בסוף נצליח לפנות את המתנחלים"

אחרי לחץ של שרים מהמימין, ביקש אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו משר הביטחון אהוד ברק לעכב את הפינוי שנועד להיום, כדי לאפשר למתנחלים לפעול במישור המשפטי ולהוכיח שהבית נקנה כדין. מלשכת ברק נמסר היום כי "למתנחלים ניתן עד 15:00 להוכיח את שעליהם להוכיח. אם לא יצליחו להוכיח זאת, החוק ייאכף". עם זאת, בסביבת השר ציינו כי אין להתייחס לשעה זו כשעת הפעולה של כוחות הביטחון למימוש צו הפינוי: "החוק ייאכף בהתאם לשיקולים המבצעיים".

 

חאזם אבו רג'ב טען היום בשיחה עם ynet כי מעולם לא פגש את הפלסטיני ששימש לכאורה כמתווך במכירת הבית. לדבריו, המתווך מעולם לא קנה את הבית וכל המסמכים שיש לו מזויפים. הוא הביע תמיהה: "אם הכניסה של המתנחלים הייתה חוקית, מדוע הם שברו את דלתות הבית בעת כניסתם?". לדבריו, לא היה להם מידע על כך שהמתנחלים אמורים להיכנס אל הבית באותו לילה.

 

בית המכפלה בחברון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
בית המכפלה בחברון(צילום: גיל יוחנן)

 

עורך הדין של המשפחה, סאמר שחאדה אמר ל-ynet כי אף אחד לא קנה את הבית וכי לא התבצעה כל עסקה בין בני המשפחה שהם בעלי הבית לבין כל גורם. גם הוא אמר כי המסמכים שמחזיקים המתנחלים - מזויפים. "הבית הזה דינו כדין כל הבתים שאליהם פלשו המתנחלים בחברון. בעבר הם פלשו לבית המריבה והצלחנו לפנות אותם משם כי המסמכים שהיו

ברשותם התגלו כמזויפים. בבית הזה זה אותו סיפור. אני בטוח שאין ולא הייתה שום עסקה, ושנצליח לפנותם מהנכס".

 

בצהריים פגה כאמור השהות שנתן המינהל האזרחי למתנחלים לעזוב את בית המפכלה, אולם הם בוחרים להתעלם מההמולה סביבם והחלו בהכנות לקראת חג הפסח, שכללו בין היתר ניקיון יסודי וחלוקת משימות לילדים השוהים בבית. בין כותלי הבית התפתחה שפה פנימית ותושביו מתבדחים על מכירת חמץ לפלסטיני שממנו רכשו את הנכס. בנוסף לכך המשיכו הדיירים להכניס ציוד לקראת שהות ממושכת במקום. לדבריהם, כבר החל מאבק סביב השאלה מי יהיו המשפחות שיזכו לגור בבית לאחר שיתקבל אישור סופי לעסקה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המכפלה בחברון
צילום: נועם מושקוביץ
חאזם אבו רג'ב
צילום: אוהד צויגנברג
השר ישראל כץ מתקין מזוזה בבית המכפלה
צילום: באדיבות תושבי בית המכפלה
מומלצים