שתף קטע נבחר

תושבי בית המכפלה מאשימים: נתניהו שיקר לנו

המתנחלים שפונו בצהריים מהבית בחברון טוענים שבימים האחרונים הבטיחו להם אנשי רה"מ שלא יפונו: "מסתבר שברק מנהל את הממשלה, נתניהו הוא דחליל". אחת המפונות: "ניקינו לפסח, ופתאום הם פרצו". ליברמן: זה מערער את הקואליציה

תושבי בית המכפלה לא ראו את זה בא. בצהריים (יום ד') נכנסו אנשי יס"מ לבית המריבה בחברון, ופינו אותם משם בתוך דקות בודדות, אף שמהדברים שנאמרו ביממה האחרונה בתקשורת ניתן היה להבין כי הפינוי לא ייעשה בקרוב מאוד. "בימים האחרונים עמדנו בקשר עם אנשי ראש הממשלה", אמרו אחר הצהריים תושבי הבית שפונו, "והובטח לנו חד משמעית שלא יהיה פינוי".

 

דיווחים אחרונים על בית המריבה ב-ynet:

נתניהו על רקע סערת חברון: להסדיר 3 התנחלויות

יעלון: להפקיע מברק את הטיפול בבית המריבה

הפלסטינים מבית המכפלה: "לא מכרנו כלום"

 

התושבים המפונים טענו: "נאמר לנו גם שראש הממשלה לא ייתן לאהוד ברק לנהל את הממשלה. האמנו להם, ובמהלך הימים האחרונים לא תקפנו את נתניהו והבענו בו תמיכה לאורך כל הדרך. בסופו של דבר התברר שראש הממשלה שיקר לנו, והסתבר שמי שמנהל את הממשלה הוא אהוד ברק. נתניהו הוא הדחליל".

 

 

אחת הנשים שהיו בתוך הבית סיפרה ל-ynet: "היינו באמצע הניקיונות לפסח. כשהבנו שיש פינוי סגרנו את הדלתות, אבל שוטרי היס"מ פרצו את הדלתות, נכנסו פנימה, ועברו מהר מאוד בין החדרים. הראו לנו צו שלפיו אנחנו צריכים לצאת מהבית. לא הבנו מה רצו מאיתנו, היינו בבגדי ניקיון, וביקשנו להחליף בגדים בחדרים".

 

אותה אשה סיפרה: "הייתי בקומה האמצעית ובקומה מעלינו הם דחפו והרביצו לאנשים. זה היה מפחיד מאוד, ופרצו את הדלת ממש בכוח. ברחנו כי לא ידענו מה הם יעשו. היו בבית בין 15 ל-20 אנשים".

 

בשעות הצהריים, פרצו לבית כוחות יס"מ והחלו לפנות את השוהים בו, במהלך שהסתיים תוך דקות ספורות, בצורה שקטה וללא עימותים מיוחדים - למעט מספר אנשים שסירבו לצאת מהבית, הותקפו והוצאו בכוח על ידי השוטרים. כשעה קלה לאחר מכן הגיעו כמה בני נוער יהודים מחברון לשכונת אבו סנינה בעיר והתעמתו עם תושבים ערבים. כוחות מג"ב הגיעו למקום במטרה לפנותם.

 

פינוי הבית בחברון נעשה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מסר לראש הממשלה ולשר הביטחון את עמדתו, לפיה יש לבצע את הפינוי ללא דיחוי. הוא עמד על כך שאין צורך בהחלטת ממשלה לביצוע הפינוי וכי הפינוי מתחייב לאלתר נוכח החשיבות בשמירה על שלטון החוק.

 

בעקבות הפינוי הצהירו גורמים בסביבת נתניהו כי "הקואליציה יציבה, הפינוי היה מתואם", בתגובה לביקורת הקשה שמתחו על הפינוי שרי הימין. נתניהו עצמו הביע לאחר המהלך "מחויבות להמשך ההתיישבות ביהודה ובשומרון בכלל, וביישוב היהודי בחברון בפרט".

 

שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר בעקבות הפינוי כי "כל הטיפול בפרשת בית המכפלה בחברון, מתחילתו ועד סופו, התנהל בצורה שגויה, הן מבחינה מהותית והן מבחינה קואליציונית. אי אפשר להשתמש בטענה של קדושת זכות הקניין בכדי לפנות יישוב שלם שהוקם לפני 13 שנה, ומנגד לא לכבד את זכות הקניין כשמדובר ברכישת בית בחברון על ידי יהודים".

 

פינוי בית המכפלה בחברון, בצהריים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פינוי בית המכפלה בחברון, בצהריים(צילום: גיל יוחנן)

 

ליברמן הוסיף: "הטיפול של משרד הביטחון בנושא ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון נועד להלהיט את הרוחות ולא לתת מענה לביטחונם של אזרחי ישראל הגרים שם. המדיניות הזו מערערת את היציבות הקואליציונית ופוגעת ביכולת של מרכיבי הממשלה השונים לחיות זה לצד זה. הפתרון היחיד שיכול להחזיר את היציבות הוא העברת כל הסמכויות בנושא ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון לוועדת שרים מיוחדת שתשקף נכונה את דעת הרוב בממשלה ובציבור".

  

בית המכפלה - על מה כל הסיפור?

בית המכפלה הפך בשבוע האחרון למוקד מתיחות בעיר האבות. עשרות מתנחלים נכנסו אל הבית, הסמוך למערכת המכפלה, בשעת לילה בשבוע שעבר, והסבירו כי רכשו אותו מאדם פלסטיני. הפלסטינים מצדם טענו כי עסקה כזו לא הייתה. המקום הוכרז כשטח צבאי סגור, ובצו נטען עוד כי "בחברון נשמר סטטוס קוו עדין בין האוכלוסייה הישראלית לפלסטינית כדי למנוע חיכוך בין האוכלוסיות שעלול להביא לפגיעה בנפש".

 

המסמכים חוקיים או מזויפים? ליד בית המכפלה, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
המסמכים חוקיים או מזויפים? ליד בית המכפלה, היום(צילום: גיל יוחנן)

 

המתנחלים שנכנסו אל הבית דוחים את הטענות האלה, ואומרים כי המינהל האזרחי כלל לא בדק את חוקיות הרכישה של המבנה. לטענת דרי הבית, פקידים בכירים במינהל האזרחי אמרו להם כי מסמכי הרכישה חוקיים. אבל על רקע הסערה

הציב שלשום המינהל האזרחי אולטימטום למתנחלים, לפיו עליהם לפנות את הבית עד היום שלמחרת ב-15:00 בצהריים, בטענה ששהותם במקום מפרה את הסדר הציבורי ושלא קיבלו אישור מהמינהל להתיישב במקום.

 

אחרי לחץ של שרים מהימין, ביקש שלשום ראש הממשלה בנימין נתניהו משר הביטחון אהוד ברק לעכב את הפינוי, כדי לאפשר למתנחלים לפעול במישור המשפטי ולהוכיח שהבית נקנה כדין. מלשכת ברק נמסר אתמול כי "למתנחלים ניתן עד 15:00 להוכיח את שעליהם להוכיח. אם לא יצליחו להוכיח זאת, החוק ייאכף". עם זאת, בסביבת השר ציינו כי אין להתייחס לשעה זו כשעת הפעולה של כוחות הביטחון למימוש צו הפינוי: "החוק ייאכף בהתאם לשיקולים המבצעיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו דחליל של ברק. המתנחלים מאשימים
צילום: רויטרס
מחוץ לבית המכפלה
צילום: איתמר פליישמן
הפינוי בצהריים
צילום: גיל יוחנן
שרי הימין זועמים. חיילים ומתנחלים בחברון
צילום: איתמר פליישמן
חייל מאבטח את הפינוי
צילום: רויטרס
מומלצים