שתף קטע נבחר

דיון בקריה: "סיני - סוג אחר של התמודדות"

שר הביטחון והרמטכ"ל גנץ כונסו להערכת מצב בעקבות ירי הגראד הלילה לאילת: "נפגע באנשים שירו, לא יהיו פשרות", אמר ברק. שגריר ארה"ב בישראל ביקר בסוללת "כיפת ברזל" והבטיח: "נתמוך בזכותה של ישראל להגן על עצמה"

בעזה לחיל האוויר אין בעיה לתקוף, בתוך סיני זה כבר סיפור אחר לגמרי. שר הביטחון אהוד ברק ערך בצהריים (יום ה') דיון הערכת מצב עם הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, וראשי מערכת המודיעין והביטחון, בין השאר אודות ירי הגראד הלילה לעבר אילת. "המצב הביטחוני בסיני מחייב אותנו לסוג אחר של התמודדות", אמר ברק.

 

עוד על הירי לעבר אילת:

באילת, למרות הירי: "לא יהרסו לנו את החופשה"

חובה לסכל בתוך סיני. גם מצפה רמון בסכנה / רון בן ישי

 

בהמשך לדברים דומים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון הוסיף כי "מדובר באירוע חמור. אנחנו לומדים את האירוע ונפגע באנשים שירו לעבר אילת וניסו לפגוע באזרחי ישראל. לא יהיו פשרות בעניין".

 

לפי ההערכה, שלוש רקטות שוגרו הלילה סמוך לחצות מסיני. אחת מהן התפוצצה לא רחוק מבנייני מגורים, ושתיים נוספות לא נמצאו. איש לא נפגע. "אנו מזהים כבר זמן שסיני הופכת לשטח שיגור לישראל", אמר נתניהו בעקבות הירי, "אנחנו בונים גדר, אבל היא לא עוצרת טילים. אבל גם לזה נמצא פתרון ונפגע באלו שבאים לפגוע בנו ובמשלחיהם".

 

בסיני הכחישו גורמים רשמיים שהרקטות נורו משטחם, אולם על פי דיווחים במדינה מנגנוני הביטחון הגבירו את אמצעי האבטחה לאורך הגבול. "הסריקות הן לשם זהירות כדי לוודא שאין באזור אנשים פורעי חוק", נטען בדיווחים מפי גורמי ביטחון, וצוין שאין הוכחות לשיגור מסיני.

 

גם ארגון חמאס הכחיש כל קשר לירי רקטות הגראד לעבר אילת. בהודעה שפרסם הארגון נאמר כי "הטענות של ההנהגה הישראלית בנוגע לירי רקטות לאילת משטח סיני הן שקריות והן הוכחשו על-ידי השלטונות המצריים האחראיים". עוד נטען כי ההצהרות על ירי הרקטות "הן ניסיון לסלול את הדרך לפעולות תוקפניות נוספות על עזה". בחמאס גם אמרו כי ישראל נושאת באחריות לכל הפרה של השקט הקיים. "עמנו ולוחמינו יכולים להגן על עצמם בכבוד".

 

עדי ראייה בסיני סיפרו לאחד מהאתרים המצריים כי תיירים ישראלים רבים החלו לעזוב את כפרי הנופש בדרום סיני לכיוון מעבר טאבה לאחר היוודע על נפילת הרקטות, אך במעבר עצמו ציינו שלא ניכרה הבוקר תנועה מיוחדת.

 

באילת, מאידך, התיירים לא נרתעו מהירי. אתי לוי, יו"ר איגוד מנהלי בתי המלון, אמרה כי לא נרשמו ביטולים לקראת החג בעקבות ההתפתחויות הביטחוניות. "אנו שמחים לראות שלמרות הניסיון לחבל באווירת החג בעיר, לפי שעה לא התקבלו דיווחים על ביטולים של לינות במלונות. גם קבוצות שעתידות להגיע לעיר הדרומית מיעדים בחו"ל צפויות להגיע כמתוכנן ואני תקווה כי לא יהיו ביטולים בכלל", מסרה.

 

במקביל, ביקר היום שגריר ארצות הברית בישראל, דן שפירו, בסוללת "כיפת ברזל" המגנה על מרחב אשדוד.

"אנחנו מודאגים מאיום הטילים מעזה וסיני", אמר שפירו לכתבים. "ברור שיש איום רציני נגד ישראל ואזרחיה מעזה ולצערי גם מסיני. תמיד נתמוך ביכולתה ובזכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה ועל אזרחיה".

 

השגריר ציין כי לאחר שבארה"ב הכירו באיום הטילים המתמשך ובהצלחת כיפת ברזל, קיבל הנשיא החלטה לבקש מהקונגרס מימון נוסף לעוד סוללה של מערכת ההגנה. "עכשיו הפנטגון ומערכת הביטחון נכנסו לשיחה רצינית מה בדיוק יהיה בבקשה, בטוח שתהיה תמיכה חזקה", אמר.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי קייס, אילנה קוריאל, יואב זיתון, אטילה שומפלבי, אליאור לוי ואהובה מאמוס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ואלוף פיקוד הדרום רוסו (ארכיון)
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
הרקטה שנמצאה באילת הלילה
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
חיפושים אחר עוד רקטות באילת
צילום: יאיר שגיא, ידיעות אחרונות
מומלצים