שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אובמה לאיראן: נרשה גרעין אזרחי - לא פצצה
  לפי ה"וושינגטון פוסט" אובמה העביר את המסר לאייתוללה חמינאי באמצעות ראש ממשלת טורקיה ארדואן. האמריקנים מקווים לנצל את הצהרותיו לפיהן נשק גרעיני הוא חטא חמור באיסלאם. אובמה לא ציין אם איראן תעשיר בעצמה האורניום

  גרעין איראני לגיטימי? נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, העביר מסר למנהיג הרוחני העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, לפיו האמריקנים יהיו מוכנים לאפשר לאיראנים לפתח גרעין לצרכים אזרחיים, רק אם חמינאי יעמוד בהצהרות הפומביות האחרונות שלו, לפיהן איראן לא תשאף להשיג נשק גרעיני. ה"וושינגטון פוסט" דיווח אתמול (יום ו') כי את המסר של אובמה העביר ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שנפגש עם חמינאי בטהרן.

   

  בעל הטור דיוויד איגנשיוס, המקורב לממשל האמריקני, כתב ב"וושינגטון פוסט" כי אובמה נפגש במשך שעתיים עם ארדואן, בשולי פסגת הביטחון הגרעיני בסיאול, בה דנו השניים במסר שראש ממשלת טורקיה יעביר לאיראנים. משם יצא ארדואן לפגישה עם חמינאי, אחמדינג'אד ואחרים במשטר בטהרן.

   

  במסר האמריקני נאמר כי הזמן להשגת הסדר בדרכי שלום אוזל, וכי על המשטר האיראני לנצל את חלון ההזדמנויות למשא ומתן. המסר של אובמה לא פירט אם ארה"ב תהיה מוכנה לאפשר לאיראן להעשיר אורניום לצורכי אנרגיה ובריאות, או שהאורניום יסופק לאיראן מגורמים חיצוניים. המשא ומתן על הגרעין האיראני בין טהרן לשש המעצמות אמור להתחדש בעוד שבוע, במקום שטרם נקבע סופית.

   

  לפי איגנשיוס, ארדואן הסכים עם הערכת הנשיא אובמה כי האתגר של הבית הלבן הוא להפוך את ההצהרות הפומביות של חמינאי, לפיהן החזקת נשק גרעיני היא חטא חמור על פי האיסלאם, לתוכנית ממשית שבה יוכלו המעצמות, באמצעות סבא"א, לפקח בצורה רצינית על המתרחש באיראן.

   

  יחד עם ארדואן הגיעו לפגישות בטהרן גם שר החוץ הטורקי דבוטאולו ואת ראש המודיעין שלו, הקאן פידן, שיחסיו טובים עם קסאם סולימני, ראש הכוחות המיוחדים של איראן ואולי היועץ הקרוב ביותר של חמינאי.

   

  עם זאת, דיפלומטים מערביים אינם מפגינים אופטימיות בגלל ההתנהלות האיראנית של הימים האחרונים סביב מקום קיום השיחות. מזכירת המדינה הילרי קלינטון צחקה, אבל לא השיבה לההצעה האיראנית לקיים את השיחות בדמשק.

   ייתכן שמדובר במחלוקות פנימיות בתוך איראן על גיבוש עמדה איראנית לשיחות.

   

  בינתיים מתהדקות הסנקציות, ועד הקיץ צפוייה איראן לאבד שליש מייצוא הנפט הגולמי שלה. בסוף יוני יכנסו לתוקף הסנקציות של ארה"ב והאיחוד האירופי נגד מי שייבצע עסקות נפט עם איראן באמצעות הבנק המרכזי שלה. בחודש יולי יוחרף מצבה של איראן עוד יותר, בעקבות הודעה של חברת הביטוח הסינית הגדולה להובלה ימית China P&I Club על הפסקת הביטוחים על מכליות שיובילו נפט איראני. דבר זה יוביל לפגיעה חמורה לאחר שחברות מאירופה ויפן הפסיקו לבטח מיכליות המובילות נפט גולמי מאיראן.

   

  Read this article in English

   


  פורסם לראשונה 06/04/2012 18:11

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טוען שפצצה זה חטא. חמינאי
  צילום: רויטרס
  מחפש פתרון דיפלומטי. אובמה
  צילום: רויטרס
  מומלצים