שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחוקק איראני: יכולים לייצר פצצה, לא נעשה זאת
  חבר במג'לס בטהרן אמר בראיון כי ארצו יכולה לפתח נשק גרעיני, אך לא תעשה כן משום שהדבר הנוגד את האיסלאם: "המרחק בין העשרה של 20% ל-75% קצר מאוד"

  במערכת הפוליטית באיראן מודים: אנו יכולים לייצר פצצת אטום.  רולאם-רזה מסבהי-מוקדם, מחוקק בכיר בפרלמנט האיראני הודה אמש (יום ו') כי לארצו הידע והיכולת המדעית לייצר נשק גרעיני, אך הדגיש כי לעולם לא תעשה כן. מסבהי-מוקדם לא נחשב דמות המייצגת את המשטר האיראני.

   

  דבריו נאמרו בראיון לאתר הפרלמנט האיראני, המג'לס, לקראת "היום הלאומי לטכנולוגיה גרעינית" שתציין הרפובליקה האיסלאמית מחר. לפני שש שנים הודיע המשטר בטהרן ביום הזה כי הצליח לראשונה להעשיר אורניום בסרכזות מתוצרת מקומית.

   

  "המרחק בין העשרה של 20 אחוז ל-75 אחוז קצר מאוד", אמר מסבהי-מוקדם, "לאיראן יש את האפשרות הזו, ואפילו אפשרות להעשיר בקלות מעל ל-90 אחוז". לדבריו, "אם איראן תחדל מתוכנית הגרעין, המערב ואמריקה יפסיקו עם הלחצים? זה לא המצב. הם שוב יפעילו לחץ על איראן בנושא כמו זכויות האדם".

   

  דבריו התייחסו גם לפתיחת המו"מ עם שש המעצמות בעוד כשבוע. "אף שלאיראן יש יכולת מבחינה מדעית וטכנולוגית לייצר נשק גרעיני, איראן לעולם לא תבחר במסלול הזה", הדגיש המחוקק האיראני, "כפי שהמנהיג (עלי חמינאי - ד.כ.) אמר פעמים רבות, המסלול הזה לא קיים בדוקטרינה של המשטר הקדוש של הרפובליקה האיסלאמית, וייצור נשק גרעיני, אחזקתו ושימוש בו מנוגד להלכה הקדושה של האיסלאם".

    

  עד כה איראן העשירה אורניום ברמה נמוכה, כפי שמאפשרת לה האמנה הבינ"ל לאי-הפצת נשק גרעיני (NPT), ואף המשיכה להעשיר אורניום ל-20 אחוז, לטענתה כדי לספק דלק לכור המחקר בטהרן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים