שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

לאריסה בארץ הפלאות

נדיה קומנץ' אולי גנבה לה את התהילה, אבל במשך כמעט 50 שנה אף אחד לא הצליח לקחת מלאריסה לאטינינה את אחד השיאים המדהימים שיש – ח"י מדליות אולימפיות. מייקל פלפס, לטיפולך

שם: לאריסה לאטינינה

מדינה: ברית-המועצות

ענף: התעמלות

נולדה: 27 בדצמבר 1934 בחרסון, אוקראינה

הישגים באולימפיאדות: 18 מדליות – שיא כל הזמנים. מלבורן 1956 – 4 מדליות זהב (קרב-רב, קרקע, סוס קפיצות, קבוצתי), מדליית כסף (מקבילים מדורגים), מדליית ארד (התעמלות אמנותית קבוצתי), רומא 1960 – 3 מדליות זהב (קרב-רב, קרקע, קבוצתי), 2 מדליות כסף (מקבילים מדורגים, קורה), מדליית ארד (סוס קפיצות), טוקיו 1964 – 2 מדליות זהב (קרקע, קבוצתי), 2 מדליות כסף (קרב-רב, סוס קפיצות), 2 מדליות ארד (מקבילים מדורגים, קורה)

 

אוי, נדיה, נדיה, מה עשית. איך הצלחת לגנוב את ההצגה. כשחושבים על התעמלות, השם שלך מיד קופץ לראש. כשחושבים על התעלמות בהתעמלות, לעומת זאת, יש מישהי שמגיעה לה לא פחות תהילה ממך.

 

ח"י מדליות אולימפיות. לאריסה לאטינינה  (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ח"י מדליות אולימפיות. לאריסה לאטינינה (צילום: gettyimages)

 

נדיה קומנץ' היא אולי המתעמלת המוכרת ביותר בתולדות הענף, אבל לאריסה לאטינינה היא ללא ספק המצליחה ביותר. ולא סתם מצליחה. יש שיגידו כי מדובר בספורטאית הגדולה בתולדות הספורט. היא לא רק האישה היחידה שזכתה בתשע מדליות זהב אולימפיות, אלא גם מחזיקה בשיא הזכיות במדליות בכל הזמנים. 18 מדליות בכל הצבעים גרפה המתעמלת האוקראינית. שיא שמחזיק כבר כמעט חצי מאה, וכנראה יישבר סוף-סוף בלונדון 2012 על ידי הפנומן מייקל פלפס.

 

לאריסה דיריג' (בשמה המקורי) נולדה באוקראינה, שהייתה אז בשלטון ברית-המועצות ז"ל. להתעמלות הגיעה במקרה: היא בכלל למדה בלט בילדותה, אבל כשהכוריאוגרפית שלה עזבה את העיר היא החליטה לעשות הסבה.

 

ההצטרפות המאוחרת לענף היא אולי גם הסיבה לכך שהופעתה הבינלאומית הראשונה, באליפות העולם ברומא 1954, הייתה רק בגיל 19 – גיל דמיוני במונחים של היום, כאשר ילדות-נערות מתרוצצות באולמות. באותה אליפות הגיעה המדליה הראשונה, אבל זה היה רק הסימן למבול המדליות שעומד לרדת על המתעמלת שהפכה את ברית-המועצות לאימפריית התעמלות זוללת תארים.

 

מלבורן 1956 הייתה האולימפיאדה הראשונה של לאטינינה, ושם הפכה למתעמלת הגדולה בתבל. אלו לא היו רק ארבע מדליות הזהב שבהן זכתה (שש בסך הכל), אלא הניצחון בגמר הקרב-רב הבלתי נשכח על יריבתה אגנס קלטי האגדית. בנוסף, ניצחה לאטינינה בסוס הקפיצות, בתרגיל הקרקע ועם הנבחרת הסובייטית בתרגיל הקבוצתי.

 

באולימפיאדת רומא 1960, שנה אחרי שחזרה מחופשת לידה, זכתה שוב בשש מדליות (שלוש מזהב). כעבור ארבע שנים, כשהיא נושקת לגיל 30, כמה מפתיע, גרפה לאטינינה עוד שישייה (שתיים מכל סוג).

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
לאריסה לאטינינה
צילום: gettyimages
מומלצים