שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "ארה"ב פעלה עמוק באיראן וגם אימנה מחסלים"

  לצד הגזר במשא ומתן, עוד הדלפות על הפעילות החשאית: מטוסי הביון חודרים לעומק של יותר מאלף ק"מ בתוך איראן, אנשי ארגון לוחמי מחתרת אומנו במתקן סודי לחסל מדענים

  בזמן שנשיא ארה"ב ברק אובמה מציע פשרה שתאפשר לאיראן להמשיך ולהשתמש בתוכנית הגרעין לצרכים אזרחיים, מתרבים הדיווחים על הפעילות החשאית שמבצעים האמריקנים באתרים אסטרטגיים ברחבי הרפובליקה האיסלאמית.

   

  עוד חדשות מהעולם ב-ynet:

  תוכנית אובמה לאיראן: כך תימשך תוכנית הגרעין

  סין: בן 17 מכר כליה כדי לקנות אייפד ואייפון

   

  ה"וושינגטון פוסט" מדווח הבוקר (יום א') כי ה-CIA מפעיל זה שלוש שנים מטוסי ביון ללא טייס החודרים לעומק של יותר מאלף ק"מ בתוך איראן. לפי הדיווח, מטוסי הביון מעניקים לאמריקנים ביטחון רב לגבי המתרחש בעשרות אתרים.

   

  מל"טים של ארה"ב ביצעו מאות גיחות מעל מתקנים חשודים לפני ההתרסקות של מל"ט אמריקני באזור ההררי באיראן בחודש דצמבר. פעילות הביון האמריקנית האווירית צברה תנופה בשנת 2008, בשלהי כהונתו של הנשיא בוש.

   

  בממשל אובמה חשים ביטחון שמערך הביון שלהם יעניק התרעה מוקדמת אם איראן תתחיל לפעול להרכבת פצצת אטום. "אנחנו בטוחים שנוכל לראות פעילות שתצביע על כך שנתקבלה החלטה. הגישה שלנו השתפרה בצורה משמעותית", אמר אמריקני בכיר המעורב בשיחות רמות דרג בנושא איראן ל"וושינגטון פוסט". הוא הוסיף ש"אפילו במקרה הגרוע ביותר שייוותרו שישה חודשים, יהיה לנשיא זמן לבצע אופציות".

   

  בממשל טוענים כי השיפור במודיעין מחזק את יכולת המיקוח של הממשל לקראת שיחות הגרעין עם איראן, שנקבעו להיפתח ביום שישי הקרוב. המאמצים המודיעיניים המוגברים נעשים במקביל לקמפיין חשאי של סוכנויות הביון של ארה"ב לחבל בתוכנית הגרעין.

   

  "ארה"ב אימנה את מחסלי מדעני הגרעין"

  בתוך כך, בסוף השבוע דווח כי ארה"ב רקמה קשרים עם ארגון המחתרת האיראני "מוג'הדין חאלק" המוצב ברשימת הטרור שלה. הפרסום בשבועון "ניו יורקר" מגיע לאחר הדיווחים האחרונים בדבר שיתוף פעולה בין ישראל לבין הארגון שהוציא לפועל רשימת חיסולים של מדענים איראנים.

   

  בקונגרס האמריקני הולכים וגוברים הקולות הקוראים להוציא את הארגון מרשימת ארגוני הטרור של מחלקת המדינה. אולי במסגרת המאמץ הזה, דווח כי ארצות הברית עצמה קשורה בחשאי לארגון, שהפך לזרוע משמעותית של האופוזיציה בתוך איראן.

   

  חיסול אחד ממדעני הגרעין באיראן. האמריקנים אימנו? ()
  חיסול אחד ממדעני הגרעין באיראן. האמריקנים אימנו?

   

  העיתונאי הוותיק סימור הרש חשף כי במתקן אימונים סודי של משרד האנרגיה האמריקני במדבר נבאדה, אומנו לוחמי "מוג'הדין חאלק". מדובר בבסיס מבודד באזור הררי, יותר ממאה ק"מ צפונית מערבית ללאס וגאס, בתנאים הדומים להרים בצפון איראן. האמריקנים מבצעים בו ניסויים גרעיניים, ועל פי הכתבה, נערכים בו גם אימונים למלחמה בטרור. יש בו שדה תעופה המתאים לנחיתת מטוסי בואינג 737 ועל פי ה"ניו יורקר", מפקדת הכוחות המיוחדים האמריקנית מבצעת את האימונים המיוחדים ל"מוג'הדין חאלק" כבר מאז שנת 2005.

   

  הארגון האיראני במקורו הוא תנועת סטודנטים מרקסיסטית-איסלאמית, כיום אופוזיציונית למשטר האייתוללות. הארגון היה קשור לרצח שישה אמריקנים והיה שותף למהפכה שהפילה את השאה האיראני ב-1979. התנועה הוכנסה לרשימת ארגוני הטרור האמריקנית, אבל במהרה הפכה ליריב מר של המשטר החומייניסטי.

   

  לטענת הירש, בשנת 2002 "מוג'הידין חאלק" היה הראשון לחשוף בפני המוסד הישראלי את התוכנית האיראנית הסודית להעשרת אורניום. היחסים עם המודיעין המערבי העמיקו כעבור שנה, אחרי נפילת משטר סדאם חוסיין. הירש מצטט מקורות צבאיים ומודיעיניים בעבר ובהווה, המציינים כי היחסים התפתחו מאז בין הארגון האיראני לבין הכוחות המיוחדים האמריקנים, כולל מבצעים סודיים באיראן אף בימינו. 

   

  לפי ה"ניו יורקר", הקשרים האמריקניים עם "מוג'הדין חאלק" נותרו סודיים, בין

  השאר, כי הם מוגדרים כארגון טרור על פי החוק האמריקני. לכן, אימוניהם התקיימו באתר סודי במדבר, שאין אליו גישה, בתקופת הנשיא בוש, והסתיימו לפני כניסתו של אובמה לבית הלבן. עוד נמסר כי בין היתר אומנו יחידות קטנות במשך כשישה חודשים ושימשו לכלי למלחמה בטרור של ממשל בוש, בין שבתקיפות מזוינות ובין שבחדירה לרשתות התקשורת האיראניות.

   

  עוד פורסם, כי ארצות הברית השתמשה ב"מוג'הדין חאלק", שצוטטו לשיחות טלפון ועקבו אחר מסרים בתוך איראן, לאיסוף מודיעין על תוכנית הגרעין. רשת NBC פרסמה באחרונה שאנשי ה"מוג'הדין חאלק" ביצעו את חיסול המדענים האיראנים בשליחות המוסד הישראלי. ממשל אובמה הכחיש כל קשר להתנקשויות. הכותב, סימור הרש, הודה בכתבה כי לא הצליח לגלות אם אנשי הארגון המעורבים לכאורה בחיסולים באיראן עברו אימונים במתקן בנבאדה.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיילים אמריקנים. אימנו את הטרוריסטים?
  צילום: AFP
  התנקשות באחד ממדעני הגרעין האיראנים
  צילום: AFP
  פעילי אופוזיציה שאומנו לחסל ולרגל
  צילום: רויטרס
  מומלצים