שתף קטע נבחר

חשד: גייסו מיליונים לניצולי שואה ושילשלו לכיס

בכיר בעמותה מאזור ירושלים ועובדים נוספים נעצרו בתום חקירה סמויה של יאח"ה. לפי החשד הם התרימו ברחבי העולם, מכרו את המזון ונהנו מהרווחים השמנים

הם אספו עשרות מיליוני שקלים כתרומות עבור ניצולי שואה - ואת הכסף גרפו לכיסם. כך חושדת המשטרה, שעצרה היום (א') עשרה חשודים, בהם בכיר בעמותה, בחשד לעבירות גניבה, קבלת דבר במרמה והלבנת הון.

 

"מדובר בניצול ציני של מצוקת ניצולי השואה", הגדירו את הפרשה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), שאנשיה ערכו חקירה סמויה ממושכת. זו הפכה לגלויה בדיוק בימים שבהן העמותות בשיא הפעילות - חול המועד פסח, וגם לקראת יום השואה.

 

החקירה החלה בעקבות תלונות שהגיעו מתורמים ומאנשי רשם העמותות שהבינו שמשהו לא כשר מתרחש בעמותה, שמגלגלת עשרות מיליוני שקלים בשנה. במסווה של דאגה לרווחת הקשישים ניצולי השואה, כך עולה מפרטי החקירה דאגו אנשי העמותה גם לרווחתם האישית.

 

אנשי העמותה גייסו תרומות מבעלי ממון בחו"ל בטענה שהם מאכילים מדי יום מאות ואלפי ניצולים שידם אינה משגת.

מלבד התורמים הם גם קיבלו תמיכות של מיליוני שקלים מארגון עולמי שדואג לניצולי שואה. במשטרה חושדים שאותם בכירים ואיתם אנשי קשר היו קונים טונות של מזון, ובמקום לחלק הם היו מוכרים אותו - בעיקר בקרב האוכלוסייה החרדית בירושלים, וגורפים את הכסף לכיסם.

 

נכון לעכשיו ביאח"ה לא יודעים לאמוד בדיוק את הסכומים שנגנבו, ואולם מעריכים שמדובר במיליוני שקלים. בשעות אחר הצהריים יובאו העצורים להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון.

 

עו"ד אלון בכר, ראש רשות התאגידים שהייתה שותפה לחקירה, ורשם העמותות במשרד המשפטים אמר היום: "רובן המכריע של העמותות מתנהלות כדין ופועלות לטובת הציבור באופנים רבים. תפקידנו הוא לשמור על מצב זה שכן נשמת אפו של מגזר העמותות היא אמון הציבור בו. אנו פועלים על כן בנחישות לבער את העשבים השוטים הצומחים במגזר, וקוראים לציבור להמשיך ולהתריע בפנינו על כל חשד להתנהלות לקויה ובלתי חוקית של עמותות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים