שתף קטע נבחר

מתנה לחרדים? סבסוד למעונות בלי מבחן תעסוקה

ועדת שרים ביטלה בשבוע שעבר סעיף בדו"ח טרכטנברג, שלפיו סבסוד מסגרות החינוך ומעונות היום לגילאי 3-9 יינתן רק בכפוף למבחן תעסוקה. אבל מי שייהנו מההטבה החדשה הם רק הורים מהמעמדות הסוציו-אקונומיים הנמוכים ביותר. השר מיסז'ניקוב: "מחטף שמפלה את מי שנושאים בנטל הכלכלי והיצרני במדינה". משרד החינוך: ביטול מבחן התעסוקה מונע פגיעה בילדים

בשקט בשקט עשתה ממשלת נתניהו צעד נוסף בכרסום המלצות דו"ח טרכטנברג, וביטלה את סעיף מבחן התעסוקה בסבסוד מסגרות חינוך ומעונות יום לגילאי 3-9. ההחלטה התקבלה בישיבת ועדת השרים לענייני חברה וכלכלה ביום שני שעבר, אך רק היום (ב') נודע עליה, לאחר ששר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, פרסם תגובה נזעמת.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

רק שר התמ"ת שלום שמחון הצביע נגד ההחלטה, ואילו השרים יובל שטייניץ, גדעון סער ואריאל אטיאס הצביעו בעדה.

 

נתניהו מסביר את מדיניותו בשבוע שעבר (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
נתניהו מסביר את מדיניותו בשבוע שעבר(צילום: נועם מושקוביץ)

 

הסעיף המקורי בדו"ח טרכטנברג עוסק בסבסוד מסגרות לימוד בשעות אחר הצהריים לילדים בגילאי 3-9. נקבע בו מבחן תעסוקה לקבלת הסבסוד. בהחלטה האחרונה של ועדת השרים נקבע כי מבחן התעסוקה להורי הילד לא יהיה תנאי מקדמי לקבלת הסבסוד ביישובים המשתייכים לשלושת האשכולות החברתיים-כלכליים הנמוכים.

 

המשמעות היא שרק הורים שגרים ביישובים בעלי חתך סוציו-אקונומי נמוך ייהנו מהטבה זו בלי צורך במבחן תעסוקה. השרים נימקו את התיקון ב"צמצום פערים" בין אוכלוסיות באשכולות הנמוכים לבין אוכלוסיות בשכבות גבוהות יותר.

 

עוד טענו השרים כי ביטולו של מבחן התעסוקה יגביל את מספר הילדים ביישובים הללו שיהיו זכאים להשתתף במסגרות

החינוכיות, "דבר שיתרום לצמצום הפער".

 

בעקבות ההחלטה פנה הבוקר השר מיסז'ניקוב מישראל ביתנו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרישה לבטל את ה"מחטף" כדבריו. מיסז'ניקוב כתב כי ההחלטה מפלה לרעה את האוכלוסייה שנושאת במלוא הנטל הכלכלי והיצרני במדינה, ועומדת בסתירה להמלצות טרכטנברג, למדיניות הממשלה ולסיכומים עם ישראל ביתנו לפיהם יינתן תמריץ לאלה המשתתפים במאמץ הכלכלי במדינה. מיסז'ניקוב הגיש ערר על ההחלטה, ודורש להביאה להכרעת הממשלה באופן מיידי.

 

עוד כתב מיסז'ניקוב: "המחאה שהתרחשה בקיץ שעבר, ורוחה שעדיין שורה במערכת החברתית, הכלכלית והפוליטית, ביקשה לשנות את סדרי העדיפויות ואת הקריטריונים לחלוקה במדינת ישראל. ההחלטה, על פי הנוסח שאושר בוועדת השרים, ממשיכה את ההעדפה הקיימת לאוכלוסיות שאינן נותנות את חלקן, אינן משתתפות באופן מלא בכוח העבודה ואינן תורמות לפיתוחה ולשגשוגה של מדינת ישראל. למותר לציין כי ההחלטה ממשיכה את הפגיעה במעמד הביניים, במעמד היצרני העובד והמקיים את כל חובותיו למדינה".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "בקרב כל גורמי המקצוע יש תמימות דעים כי הפעלת מבחן התעסוקה כקריטריון להענקת סבסוד למסגרות לימוד בשעות אחר הצהריים לגילאי 9-3 פוגעת באופן קשה בתלמידים ובשוויון ההזדמנויות במערכת החינוך. הפעלת מבחן התעסוקה יפגע בתלמידים, יפצל אותם לכאלה שימשיכו במסגרת אחר הצהריים ולכאלה שלא יוכלו להמשיך על פי תעסוקת הוריהם".

 

בנוסף, נמסר מהמשרד כי "המלצות ועדת טרכנברג אינן קובעות כי מבחן התעסוקה יהווה קריטריון בקבלת הסבסוד. ביטול מבחן התעסוקה מונע פגיעה קשה בילדים ובשוויון ההזדמנויות במערכת החינוך. במקום שאין הזדמנויות תעסוקה, הילדים ייפגעו פעמיים - פעם אחת בגלל שאין להוריהם עבודה ופעם שנייה כשלא יזכו למסגרת חינוכית שנועדה להעשרה לימודית ורגשית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנואל טרכטנברג, מחבר הדו"ח
צילום: מוטי קמחי
ראש הממשלה נתניהו
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים