שתף קטע נבחר

מח"ט כפיר: גדוד נצח יהודה - לא גטו שחור בצבא

בשבע שנות קיומה נאלצה חטיבת כפיר להתמודד עם סערות רבות: סירובי פקודה, השפלות ושילוב עדין של חרדים. אל"מ אודי בן-מוחא, מפקד החטיבה הגדולה בצה"ל, לא מטייח: הירי ברב מרצבך היה טעות נוראית, לא יכולתי לסבול התעללות בצעירים. על הגדוד החרדי: "אשמח אם יהיו לי עוד לוחמים חרדים"

ג'יפ צבאי חוצה בשעת בוקר את הוואדיות הדרומיים במורדות הגלבוע, עוצר ליד מאהלי המגורים של הפלסטינים באזור. הקצין הצעיר מחטיבת כפיר מפנה את תשומת לבם של החקלאים המתגוררים בפאתי הכפרים תייסיר וטובאס, כי עד שעות הצהריים יהיה עליהם לשהות אצל קרוביהם בכפרים המערביים או בג'נין הסמוכה. הפלאחים שמתגוררים בין שיפולי הרכסים עוזבים בשקט את המקום שמשמש כשטח אש של צה"ל.

 

חטיבת כפיר בשטח - דיווחים אחרונים ב-ynet:

הלוחם שהותקף והרג מחבל צפוי לקבל צל"ש

הגדוד החרדי יוזם: להאריך השירות לשלוש שנים

מהפכה בדרך? יותר רוצים להתגייס לחטיבת כפיר

 

כך מסתיים לו החלק הפשוט יותר בבוקר הפסטורלי הזה. ופתאום, מבעד לגידולי החיטה הגבוהים והסבכים הקוצניים מגיחים מאות לוחמי גדוד חרוב מחטיבת כפיר המנומרת, תופסים עמדות לקראת תחילת הקרב. את פעיות הכבשים המתרחקות מחליפה היציאה הארטילרית הראשונה, וארבע שניות לאחר מכן מהדהד באזור פיצוץ עז.

 

המח"ט בן מוחא ומג"ד חרוב בתרגיל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
המח"ט בן מוחא ומג"ד חרוב בתרגיל(צילום: דובר צה"ל)

 

מגיחים מבעד לגידולים. חיילי גדוד חרוב (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מגיחים מבעד לגידולים. חיילי גדוד חרוב(צילום: דובר צה"ל)

 

על דבר אחד יש הסכמה במערכת הביטחון: תקיפה באיראן או מבצע מורכב בעזה לא ישאירו את חיזבאללה ביציע. ארגון הטרור העצים מאז 2006 את כוחו ואת ארסנל התחמושת שלו וזאת מבלי לדבר על אמצעי הלחימה הסוריים, שלפי הערכות צה"ל, עלולים להתגלגל לידי אנשיו של חסן נסראללה. אנשי החיזבאללה התמקמו בצורה מוסווית בעיירות הסמוכות לגבול הישראלי וביקור בתרגיל של גדוד חרוב מתמצת, לפחות לבוקר אחד ארוך, את הקלישאה שלפיה צה"ל מתכונן למלחמה הבאה.

 

"בצאלים יש להם רק חום וחול, זאת לבנון לנגד עיניך. אחד לאחד. אותם בולדרים, אותם טרשים, אותו תוואי שטח קשה והררי, זאת לבנון", מדגיש שוב ושוב מפקד חטיבת כפיר ו"בוגר" ארץ הארזים: אלוף-משנה אודי בן-מוחא. הוא לא יודע אם הפיקוד העליון יבחר בלוחמיו לשמש כמטהרי קני החיזבאללה במלחמה הבאה, לאחר שחטיבות חי"ר אחרות קיבלו עדיפות בקיץ 2006.

 

בן-מוחא מסתפק במה שיש: "יצא לנו במזל טוב שנשלים את כל האימונים הגדודיים לפני שיחליטו על הקיצוצים. מה שמעניין את הצבא זה לא איזה אמצעי לחימה אטרקטיביים יש לך או מסורת שבנית במשך 60 שנה, אלא עד כמה אתה מוכשר ומאומן". לוחמי חטיבת החי"ר הצעירה אך הגדולה בצה"ל לא מתביישים לתבוע בחוצפה יתרה לקבל את המשימה ברגע האמת. כשהאש הארטילרית מרחפת מעל ראשם, הם מסתערים לעבר מוצבי הדמה של חיזבאללה ומנסים לאתר ולהשמיד את "עמדות שיגור הרקטות" לישראל.

 

תוך כדי ההסתערות, מצפה מהם המח"ט לזהות זירת מטענים ולהימנע עד כמה שניתן מלהיכנס למלכודות שפצעו והרגו חיילים במלחמת לבנון השנייה. ואם כבר נכנסים ו"נפצעים", שיידעו לטפל בשטח ולפנות את חבריהם על הגב, ביום או בלילה, מבלי להזדקק לחילוץ של טנקים או מסוקים.

 

פעיות כבשים ופיצוצים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פעיות כבשים ופיצוצים(צילום: דובר צה"ל)

זאת לבנון? חיילי חטיבת כפיר מתרגלים בגלבוע (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
זאת לבנון? חיילי חטיבת כפיר מתרגלים בגלבוע(צילום: דובר צה"ל)

 

אבל הדרך לאותו חלום רטוב של כל לוחם וקצין, רצופה בשנים האחרונות בהסתבכויות ובקשיים רבים. הרזומה של החטיבה הצעירה כולל מעשי השפלה לחיילים צעירים, סירובי פקודה אידיאולוגיים, יחס אלים כלפי האוכלוסייה הפלסטינית, תאונות מבצעיות, התמודדות עם מעשי "תג מחיר" ושאלת שילוב החרדים. כל כך הרבה בעיות העסיקו את קציני החטיבה בשבע שנות קיומה.

 

"המקרים חישלו ועיצבו אותנו" 

בן-מוחא, שצלח בכבוד את תפקיד המח"ט המרחבי הכי קשה בצה"ל (מח"ט חברון), לא מתרגש מהסוגיות הבוערות. "האירוע שבו קצין לקח מונית ודהר איתה בדהריה והמקרה עם שלטי 'יהודי לא מפנה יהודי' בטקס ההשבעה בכותל (שהתרחשו טרם כניסתו של בן-מוחא לתפקיד, י"ז) חישלו ועיצבו אותנו וגרמו לנו להיות ערוכים טוב יותר למניעת כאלו", מציין מפקד החטיבה. "השאלה היא לא איזה אירוע יותר רע אלא עד כמה למדנו ממנו. אירוע דהריה הוא אירוע דגל בחטיבה, ומועבר ונלמד בכל כנס מפקדים. אני לא מבטיח שהוא לא יחזור על עצמו אבל כן מבטיח שנמשיך להשתפר. כל תקלה שמתרחשת אצלנו, כבר למחרת כל הגדודים לומדים עליה".

 

האירוע המטריד ביותר קרה לפני ארבעה חודשים. כוח של החטיבה ירה למוות ברב דן מרצבך מעתניאל, לאחר שקיבל התרעה נקודתית על רכב שנע לכיוונו. "זאת הייתה טעות נוראית מהסוג שאסור שתקרה", אומר בן-מוחא. "זה גרם לשינוי מהותי בהטמעת הוראות הפתיחה באש, ברמת האוגדה. היום כל חייל שמגיע למטווח בבא"פ לכיש מתרגל את ההוראות המחודדות, כולל הדמיה של ירי שגוי על שוטר פלסטיני, שבטעות לא תהיה לנו תקרית מדינית".

 

באירוע בצומת הכבשים סמוך לחברון, בלטה באופן יוצא דופן הפתיחות של הצבא להודות שמשהו רע קרה. זמן קצר לאחר המקרה באותו בוקר יום שישי, התייצב המח"ט המרחבי אלוף-משנה גיא חזות מול התקשורת, סיפר על ממצאי התחקיר הראשוני והודה בטעות הטראגית. כמה שבועות לאחר מכן, בטעות אחרת, הרסנית פחות מבחינת התוצאות, שכח מג"ד בשריון חייל בכפר בודרוס, דיווח אי-אמת והודח. בן-מוחא משחזר: "האירוע עצמו קרה ב-5:30 בבוקר, כשעשיתי מטווחים בבסיס פלס בבקעה ורבע שעה לאחר מכן קיבלתי דיווח ראשון ומלא ממפקדי הגדוד".

 

טרשים כמו במדינת הארזים. התרגיל הגדודי (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
טרשים כמו במדינת הארזים. התרגיל הגדודי(צילום: דובר צה"ל)

 

בן-מוחא מוסיף: "עזבתי הכול ונסעתי לשם להשתתף בתחקיר. מניסיוני, עדיף לשים את כל האמת על השולחן מהר. תודה בטעות שלך, תסביר את השגיאות שלך ורק כך אוכל לעזור לך שלא נצטער אחר כך. התגובה במקרה שהיה בשריון הייתה ברורה, למפקד בכיר אסור לשחק משחקים. מיד הבנו שלא מדובר היה רק בטעות מבצעית. הצבא חייב היה לומר את דברו".

 

"כל החיילים שלי שווים בני שווים" 

בניגוד לחטיבות ותיקות יותר כמו הצנחנים וגבעתי, בן-מוחא יכול להתנחם בכך שבחטיבה הצעירה שלו לא השתרשו לגמרי תופעות של צעירות מול ותיקות, שזעזעו בשבועות האחרונים את גדוד צבר של גבעתי. ולמרות זאת, גם באחד מגדודי החטיבה נאלצו המפקדים לגלות לפני כשנה התעמרות בחיילים צעירים. בן-מוחא לא חשב פעמיים ואחרי בירור קצר הדיח מפקד פלוגה ומפקד מחלקה, שלא שמו לב להתרחשויות.

 

לדברי בן-מוחא, "לא יכולתי לסבול את האירועים האלה. כל החיילים שווים בני שווים ומה שחורג יהיה חלק מפקודות, כמו חייל שהגיע לארבעת החודשים האחרונים בשירות שלו לא ינקה שירותים. אבל מה קורה אם הוא במוצב קטן שכולם בפז"מ שלו? אז הוא לא ינקה? השפלות, אלימות ופגיעה בכבוד האדם קורות במקומות שבהם המפקדים חלשים".

 

הקצין שמנהל ביד רמה את החטיבה יודע היכן תופעות כאלה לא יקרו. כמח"ט כפיר הוא מפקד על הגדוד החרדי היחיד בצה"ל - נצח יהודה, שהצליח לשרוד את הסערה סביב סוגיית שירת נשים. כעת, לאחר שעבר בשלום את הפרשה שגרמה לתסיסה בקרב גורמים דתיים בצבא ומחוצה לו, ממתין בן-מוחא בקוצר רוח לראות איזה מודל גיוס חרדים תאמץ הכנסת בקיץ, לאחר שבג"ץ ביטל את "חוק טל".

 

"יש פוטנציאל אדיר של לוחמים חרדים, ואשמח אם יהיו לי עוד כמה כאלו", מסביר בן-מוחא בגאווה ומרגיע את החילונים: "אין לי כיפה על הראש, ואני יכול להגיד בוודאות שנצח יהודה זה לא גטו שחור בצבא אלא גדוד חי"ר מצליח. העלויות שלו, בגלל תשלומי המשפחה וההשקעה בחיילים ברכישת מקצוע,

 היא זניחה לעומת החשיבות הלאומית. הם מקבלים תכנים כלליים ורוצים להיות חלק מהחברה. אנחנו מראים להם בתרבות יום א' את הכותל, אבל גם לוקחים אותם לטיולים בארץ ולאתרי מורשת היסטוריים ולמקומות שאף נער חרדי לא חשב שיהיה בהם. הקהילה שלהם שלחה אותם ואנחנו התחייבנו שהם לא יתקלקלו, עם מערכת כללים וצביון דתי מלא. יש להם מוטיבציה, גיבוש וכושר בשמים".

 

והיה גם רגע אחד של נחת לבן-מוחא. זה קרה בחודש שעבר, כשסמל גל ויינגרטן - חובש מהפלוגה המסייעת בגדוד לביא של החטיבה - נדקר בגרונו בידי שני מחבלים במהלך מעצר מבוקש מעסקת שליט. ויינגרטן דימם אך כרע, ירה ארבעה כדורים, הרג את אחד המחבלים ופצע את השני. בן-מוחא המליץ למפקד פיקוד המרכז החדש, אלוף ניצן אלון, להעניק לגל את הצל"ש הנכסף. בימים הקרובים יוכל המח"ט לדעת אם ההמלצה התקבלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בצאלים יש להם רק חום וחול". אל"מ בן-מוחא
צילום: גיל יוחנן
תרגיל גדוד חרוב במורדות הגלבוע
צילום: דובר צה"ל
"טעות מצערת". הרב מרצבך ז"ל
בדרך לצל"ש. סמל ויינגרטן
צילום: דובר צה"ל
מומלצים