שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  אנשים גדולים באמצע החיים
  חוג ידידי עמותת "גדולים מהחיים" במיאמי חגג השבוע את הגאלה השנתית בסימן גיוס משאבים להקמת "גן החלומות" לילדים חולי סרטן

    

  הקהילה הישראלית במיאמי, שוב הוכיחה את גדולתה. כחמש מאות אורחים מקשת רחבה של הקהילה הישראלית והיהודית הגיעו לאולם האירועים של "בית תורה" כדי להשתתף בערב התרמה לטובת ארגון "גדולים מהחיים". בקהל ניתן היה לראות רבנים, חברי מועצת הפדרציה היהודית, מנהלי בתי ספר, ראשי ארגונים וולונטריים, פילנתרופים, נציגי הבנקים הישראלים, אנשי עסקים, בעלי מקצועות חופשיים, צעירים ובוגרים אשר חברו יחדיו לקהל הטרוגני אוהד, חם ומפרגן.

   

  המתנדבים חותמים את הגאלה של "גדולים מהחיים" בארוחת ערב שבת ()
  המתנדבים חותמים את הגאלה של "גדולים מהחיים" בארוחת ערב שבת

   

  שבועות עמלה הוועדה המארגנת בראשותן של דנה ימין- שרגר ולאה שני, על הכנת הערב ותכנונו לפרטים. ואכן הם ראו שכר לעמלם. היה זה אירוע חוויתי, חם, מרגש, אמיתי ושמח. הסיבה לכך הייתה מעורבות הקהילה על רבדיה השונים, הבעת נכונות, נתינה מכל הלב, הרצון לסייע והאיכפתיות. על אף המצב הכלכלי הקשה ומקבץ האירועים הצפוף בקהילה שחל בחודש מרץ, התמלא האולם עד אפס מקום.

   

  במהלך הערב נאספו תרומות להקמת "גן החלומות" שרק בודדים כמוהו קיימים ברחבי העולם. יהיה זה גן ילדים (מגיל שלושה חודשים עד חמש שנים) שאליו יגיעו הפעוטות והעוללים במהלך ההתמודדות עם המחלה, בין הטיפולים, כשהגוף עדיין מצולק, אבל הלב שלהם משתוקק לחברת בני גילם.

   

  המהפכות הגדולות מתחילות מצעדים קטנים – והחלומות הגדולים ביותר מתחילים מאנשים... לא קטנים, אבל אלמוניים. במקרה של "גדולים מהחיים" מדובר באלמונים. הם לא לוחמים מבטן ומלידה, ואילו העולם היה ורוד אולי הם היו מעבירים את הזמן בבטלה מהנה, אך כשבפתח עומדים משימה ואתגר הם הראשונים שמתייצבים והם הראשונים שצועדים לעבר המטרה.

   

  אורחי הכבוד עם ראשי ארגון "גדולים מהחיים" ()
  אורחי הכבוד עם ראשי ארגון "גדולים מהחיים"

   

  אז מה עושות הפעילות של מיאמי והסביבה? הן מותחות את שעות היממה (מפני שזמן פנוי אף פעם לא נמצא, צריך להמציא אותו, כמו שרק אישה יכולה) רותמות גם את הבעלים שלהן לעבודה (אם לא לפעילות שוטפת אז לפחות לטיפול בטף) ומפיקות ערב מפואר שבו הכל מתוקתק: מכרטיסי הישיבה, דרך המכירה הפומבית ועד לסידור הפרחים המרהיב שעל השולחן, מעשה ידיו של איתן פניאס, מחברת "אמזינג איוונטס". כל זוג קיבל שקית שי ובה גם מתנה מבנק לאומי, שאף נתן את חסותו לגאלה.

   

  עיריית רמת גן הקצתה לחזון הזה שטח ומבנה בכפר אז"ר, ממש מול בית החולים תל השומר. אבי כהן, מנכ"ל הארגון, הודיע שיש צורך ביותר ממיליון דולר כדי להפוך את המבנה הישן לגן חם ומטופח שיכיל חדרי משחק וחדר טיפולים.

   

  קוראל ודר, בת 16 בלבד, צועדת עם רגל אחת בלבד. הנערה בת ה-16, תושבת גבעת זאב, נחתה בשבוע שעבר בפלורידה כדי להשתתף בערב השנתי של "גדולים מהחיים".

   

  קוראל היפה, שחוותה על בשרה את הפעילות של "גדולים מהחיים" ויודעת עד כמה היא משמעותית בהתמודדות עם מחלת הסרטן, סבבה בקוקטייל כשהיא נשענת על קב ועל שפתיה חיוך רחב, כשסיפרה לי שהחליטה לבצע שיר שכתבה והלחינה בעצמה, "העיקר והטפל" שמו. קוראל סחפה מחיאות כפיים רבות לאחר ביצוע הסולו ונאומה המרגש על התמודדותה הכפולה במחסלת הסרטן. הזמר דייויד ברוזה שהופיע כאמן אורח, העלה את קוראל לדואט, שריגש את הנוכחים עד דמעות.

   

  אות ההוקרה הוענק לאורחת הכבוד, פעילה המוכרת היטב לקהילה היהודית והישראלית – טובה ימין. כולם מכירים אותה בתור "המורה טובה". בבית הספר הלל היא עובדת כבר כמעט 30 שנה, "וכיוון שאני כל כך אוהבת את ההוראה ואת הילדים אני לא מסוגלת לחשוב על פרישה לגימלאות. בפנסיה שלי אהיה מורה מתנדבת", היא מספרת. על אף שזה אינו בגדר סוד, רק מעטים יודעים שאל הפעילות הנמרצת ב"גדולים מהחיים" הגיעה טובה אחרי שהסרטן נגע בה כמעט מכל עבר.

   

  הפילנתרופית אתי סטודניק עם אורן בן עזרא, נציג קרן מוסקוביץ' ()
  הפילנתרופית אתי סטודניק עם אורן בן עזרא, נציג קרן מוסקוביץ'

   

  בשנותיה הראשונות בבית הספר היא נהגה להתעמל עם מורה שהגיעה לשיעור עם בתה. "הסתכלתי על הילדה שישבה בצד ואמרתי לאמא שלה שהיא נראית לי חיוורת. תוך שבועות ספורים היא אובחנה עם לוקמיה. היא החלימה, ברוך השם", מספרת טובה בעודה יושבת מול המחשב ומארגנת את סידורי הישיבה באולם. לפני ארבע שנה נפטר אחיה, יצחק כהן, מסרטן העצמות. אחר כך נפטרו שני אחיו של בעלה – דוד ימין ויובל ימין – מסרטן המעי הגס. ולפני שלושה שבועות הלכה לעולמה גיסתה, אורנה ימין, מסרטן הכבד.

   

  "מחלה נוראה", נאנחת טובה, "ומי יכול לחשוב שהוא מוגן בפניה? אף אחד. כשלימדתי את בנותיה של ד"ר שולמית כצמן, הרוח החיה מאחורי "גדולים מהחיים",

  המכהנת כנשיאת הארגון בארה"ב, היא זו שדחפה אותי להתגייס. בהתחלה חששתי שלא יהיה לי זמן, הרי אני אמא לשלושה ילדים – שתי בנות ובן, שיהיו בריאים – וגם הבן של אחותי גדל אצלנו כבן משפחה. התחלתי בקטן, וכשראיתי את התגובות של הילדים כשהם טסים לחו"ל ללא הוריהם, כשהם מתרגלים עצמאות וכשהם עולים ויורדים במתקנים המופלאים, הבנתי שאת ההרפתקה הזאת אי אפשר להפסיק. מאוחר יותר, כשהגעתי לישראל, נפגשתי עם חלק מההורים, שמעתי איך הם הרגישו כששיחררו את הילדים מהסינר וקיבלו אותם בריאים, שלמים ומאושרים יותר".

   

  קוראל ודר עם המתנדבים הצעירים ()
  קוראל ודר עם המתנדבים הצעירים

   

  את שומרת על קשר עם הילדים שהגיעו למיאמי, לפני או אחרי הביקור באורלנדו?

  "בוודאי. עם חלקם אני נפגשת פנים מול פנים כשבעלי ואני מגיעים לישראל, ואילו לאחרים הצעתי חברות בפייסבוק. אין מאושרת ממני כשאני רואה שלילדה שחבשה מטפחת, צמח שיער, ושהילד הקירח כבר מגדל פוני. האושר שלהם הוא גם האושר שלי. אני חייבת לציין ש"גדולים מהחיים" הוא לא הארגון היחיד שמטפל בילדים חולי סרטן, קיימים ארגונים נוספים ולצערנו לא חסרה להם עבודה, אבל אני מוקסמת, בכל פעם מחדש, למראה המשלחת שמגיעה לכאן. במשלחת יש ילדות וילדים ללא הבדל דת, צבע, גזע ומין. דתיים וחילוניים, ישראלים וערבים ובדואים. מה לעשות, הסרטן לא מסתכל בתעודת הזהות. לכל ילד מגיע טיול של שמחה".

   

  הפעילות של מתנדבי "גדולים מהחיים" הועברה להילוך מתקדם כאשר נודע שפרוייקט "גן החלומות" יוצא לדרך, בזכות תרומה ראשונית בסך 300 אלף דולר של צ'רנה וד"ר ארווינג מוסקוביץ'. טובה ימין, מורה במקצועה ובנשמתה, עודדה אותם להקדיש ימים ולילות למכירת הכרטיסים כשסיפרה להם על חשיבות המסגרת, הלימודית והחברתית, עבור ילדים שחייהם כבר סטו מהשיגרה. בערב הגדול, כשהוזמנה לבמה להענקת אות ההצטיינות, הודתה טובה לאנשים רבים שמאפשרים לה להתמסר לפעילות השוטפת ובמיוחד לשניים: בעלה, משה ימין, המוכר לקהילה המקומית כעיתונאי "ידיעות אחרונות " ולבתה הבכורה, דנה ימין-שרגר, פסיכולוגית במקצועה, נשואה לג'וש ואם לשניים, שכבר נטלה מידיה את הלפיד וממשיכה את דרכה בפעילות התנדבותית.

   

  יושבות ראש ארוחת הערב, דנה ימין שרגר ולאה שני, הודו לאורחים ולחברי הוועדה המסורים. בתום הסעודה החגיגית מבית היוצר של אריק קופמן מ"אקזקוטיב קייטרינג", תחת עינו הבוחנת ואוזנו הקשובה של "אפי - די. ג'יי. סמבה" אשר תרם את ציודו ומלאכתו. כל אותה העת תיעד הצלם קארלוס צ'אטה את האירוע.

   

  המהפכות הגדולות מתחילות מצעדים קטנים – והחלומות הגדולים ביותר מתחילים מאנשים... לא קטנים, אבל אלמוניים. ובמקרה של "גדולים מהחיים" מדובר באלמוניות רבות שחלקן גייסו את הבעלים. הרשימה ארוכה. נזכיר במשפט גם את נטע נתנאל, מנכ"ל "גדולים מהחיים" בצפון אמריקה שבחודשים האחרונים אירגנה חמישה ערבי גאלה לצורך איסוף תרומות לגן. נטע גם כתבה את הספר "יובל גיבור על" שהיה בין עשרות הפריטים שהועמדו למכירה. זה סיפורו של ילד המתמודד עם מחלה (לאו דווקא סרטן) בעזרת גלימה קסומה.

   

  "הרבה אנשים שקראו את הספר אמרו לי שלא רק ילד חולה זקוק לגלימה קסומה", מעידה נטע. "כל אחד מאיתנו זקוק לקמע שישמור עליו וייתן לו כוח להמשיך".

   

  נו, כמה כסף נאסף בערב?

  "עדיין לא סיימנו לספור ולחשב", היא אומרת, "אבל עברנו את ה-180,000 דולר וזה נהדר. אנחנו בדרך הנכונה. "גן החלומות" ע"ש צ'רנה וד"ר אירווינג מוסקוביץ' יוקם!"

   

  ביום שישי בערב הגיעו חברי הועדה עם בני משפחותיהם, לארוחת ערב חגיגית, יחד עם ילדי המשלחת, פעילי וראשי עמותת "גדולים מהחיים" ומלוויהם למלון הילטון בהוליבוד, בחסותו של זיו בלזר לארוחה חגיגית לכבוד השבת, מבית היוצר של "ארומה - סופרמרקט". הערב נפתח בקידוש לקבלת השבת, ולאחר הסעודה הנעימו אהוד ואוסנת מחברת ההפקות "נו לימיט" במוזיקה וקאריוקי. החבורה פצחה בשירה יחד עם הזמרת קוראל ודר. ראשי העמותה העניקו אלבום מזכרת לפעילים ולחברי הועדה.

   

  לתרומות הפטורות ממס והתנדבויות:

  Larger Than Life

  54-15 35th St., Long Island City, NY 11101

  Tel: (1)888-644-4040

  פייסבוק: Larger Than Life USA

   

   

  העיקר והטפל - מילים ולחן: קוראל ודר

   

  הכלב נובח בטיול המוכר

  הפרח נובל במין חיוך ממורמר

  העשב צומח העצים ננטשים

  ימים זורמים זורמים.

   

  הדלת ננעלה שכחתי ת'מפתח

  ואיך הוא תמיד אותי שוכח

  המורה אמרה שצריך ללמוד

  לא עוד, לא עוד.

   

  ופתאום הכל נופל. מה העיקר, מה הטפל

  בין החיים שלנו בין האמת שבנו.

  לפקוח את עינינו ולהיישיר מבט אל הכאב שמחלחל.

   

  קר לי וחם לי. החולצה לא יפה.

  המכנסיים יושבים לי בצורה מוזרה.

  לשם או לכאן או אולי לשם.

  אין זמן, אין זמן.

   

  האפרוח הפך לתרנגול מהר

  את התוצאות הוא לא שיער

  גם חזק צריך יחס חיבה

  אין סיבה, אין סיבה.

   

  ופתאום הכל נופל, מה העיקר מה הטפל.

  בין החיים שלנו, בין האמת שבנו

  לפקוח את עינינו ולהיישיר מבט אל הכאב שמחלחל.

   

   


  פורסם לראשונה 10/04/2012 18:55

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים