שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איך הפכה המזכירה לדמות נוטפת סקס אפיל?
  ראינו את זה בסדרות כמו 'מד מן', בסרט 'המזכירה' ובעשרות סרטי פורנו שעוסקים בדיוק בזה: ארכיטיפ המזכירה השובבה. השאלה היא כיצד הפך מקצוע אפור, שגרתי ונדוש למושא תשוקותיהם של אלפי גברים מרחבי העולם?

  במהלך חיי הלא כל כך קצרים, עבדתי בכמה וכמה עבודות. ברובן, אולי למעט העבודה כמדריכה במיני גולף, נכחו גם מזכירות שאיישו את עמדת הקבלה. התפיסה שלי אותן לא הייתה אחידה. את נעמה לא ממש סבלתי, אבל אויש, כמה מדוכדכת הרגשתי כשחגית הודיעה שהיא עוזבת ונטשה את המשרד בזעם, בלי להגיד לי ולו ביי ראוי.

   

  עוד בנושא:

  למה שלא תעשי תפקיד יותר נשי, כמו מזכירה?  

  עכבר היי טק נדלק על מזכירה חתיכה

  רומן במשרד: האם זה שווה את הסיכון?

  פלירטוטים בפינת הקפה

   

  בכל מקרה, מעולם לא ראיתי במקצוע המזכירות שום זיק של סקס אפיל, תמימה שכמוני. ואז הגיע היום בו ראיתי את הסרט (הלא רע בכלל יש לציין) 'המזכירה'. מאותו היום, כל אימת שנתקלתי במזכירה בכל סיטואציה 'יבשושית' שהיא, תמיד קפצה לי תמונתה של מגי ג'ילנהול הסקסית, עטויה גרביונים וזוחלת על השולחן שמולי. הפכתי להיות לא יותר ולא פחות, הכלב מהניסוי המפורסם של פבלוב.

   

   

  ניתן להצביע בבירור על נקודת המפנה ששינתה את יחסי לגבי המקצוע, אבל גם הסרט 'המזכירה', נחמד ככל שלא יהיה, לא המציא את הגלגל. היום בכל חיפוש אקראי של גוגל, תמצאו המוני אתרים המשתעשעים במחשבה על מנהלת משרד שובבה. חלקם יותר מהוגנים וכמה מהם הרבה יותר גרפים וכוללים שימושים מפתיעים לאביזרים משרדיים מן המניין.

   

  אבל איך נוצרה התפיסה הזו של המזכירה כהתגלמות הפנטזיה והסקס אפיל? מה רע באשת מכירות או מאלפת כלבים? איך הפך ה'גיק שיק' לדבר הלוהט ביותר בשנים האחרונות, ומה זה אומר עלינו? מן הסתם, אין תשובה מובהקת ל'שאלת המזכירה'. עם זאת, ניתן להעלות כמה השערות הגיונית שיספקו תשובה, ולו חלקית לתהייה המדוברת.

   

  דימוי שמרני

  לפני כמה עשרות שנים, בהסתמך על ספרים תקופתיים אבל כנראה שגם על המסמך ההיסטורי המרתק (גם אם לא ממש ביוגרפי) 'מד מן', נהגו הן הגברים והן הנשים לחנוט עצמם בחליפות משרדיות במשך כל שעות העבודה. המזכירות של אז היו מאובזרות בסמלים המזוהים איתן עד היום, דוגמת משקפיים וסיכות דש, והגברים, מצידם, היו, באופן סמלי משהו, מאלפים את שיערם בעזרת אביזרי שיער כך שלא תזוז ולו שיערה אחת ממקומה. הבדלי המעמדות בין המזכירה למעסיק, המראה המוקפד ובעיקר הטאבו החברתי, יצרו עולם פנטסטי שלם שהתבסס על הרצון לשבור את הקודים ולחרוג מהמוסכמות המקובלות.

   

  חליפות מוקפדות, שיער מסורק ומזכירות נוטפות סקס אפיל. מד מן (צילום: HOT) (צילום: HOT)
  חליפות מוקפדות, שיער מסורק ומזכירות נוטפות סקס אפיל. מד מן(צילום: HOT)

   

  היום ההבדלים בין המעמדות אמנם קיימים, אבל ה'דיסטנס' של פעם היטשטש והרשמיות המאולצת איננה עוד. גם קוד הלבוש והדימוי השמרני נעלמו במרבית המקרים, לא לפני שהספיקו להיטמע בתודעה הקולקטיבית כעובדה מוגמרת וסטריאוטיפית. ובעוד המציאות דינמית ומשתנה ללא הרף, מיתוסים ופנטזיות נוטים להאריך ימים. יתכן ומודל המזכירה הסקסית יאריך ימים יותר מכם ויתכן שישתנה בהתאם לאופנות המתחלפות, אבל עד שזה יקרה אתרי אינטרנט החוגגים על התדמית הספק שמרנית-ספק פרועה הזו, ימשיכו לגלגל מחזור כספי חודשי נאה.

   

  המקצוע העתיק בעולם

  טוב, לא בדיוק. אבל יש תיעודים לקיומם של מזכירים עוד בתקופת האימפריה הרומית. עד המאה התשע עשרה איישו את משרת המזכירה אך ורק גברים, ואז הגיעה המהפכה התעשייתית ואיתה גל נשים שהתמקצעו בקלדנות. מקצוע המזכירות היה אחד התחומים הראשונים שאפשרו לנשים לצאת לשוק העבודה ולעבוד מול גברים. היום קיימת השתלבות כוח עבודה נשי בכמעט כל שווקי העבודה בעולם, ולא נדיר לראות נשים בעמדות מפתח פוליטיות או בתפקידים יוקרתיים בתחומים שפעם נחשבו גבריים למהדרין, דוגמת: רפואה או עריכת דין.

   

  אבל אם תחשבו על זה, המהפכה בתפיסת הנשים והשתלבותן בעולם המקצועי היא בת פחות ממאה וחמישים שנה, מרחק ארבעה דורות מאיתנו. העבודה לצד גברים, בעיקר בראשיתה, הולידה מתח מיני שבימים ההם תועל לפנטזיות על המזכירה הכנועה, והיום נמצא מרחק פסע מתביעה על הטרדה מינית.

   

  תורמת למתח מיני במשרד. מזכירה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  תורמת למתח מיני במשרד. מזכירה(צילום: shutterstock)

   

  קירבה כפויה

  דווקא בימינו יותר מאי פעם, הזמן שמבלה אדם ממוצע בעבודה - ארוך מתמיד. זמן הפנאי הצטמצם ורבים מאיתנו מחפשים בקולגות לעבודה יותר משותפות גורל. המזכירה נמצאת במוקד המשרד ומתוקף תפקידה, יש לה קשר אינטנסיבי בעיקר למנהל המקום. רק טבעי להניח שהקרבה והאינטנסיביות יוצרות תוצר לוואי של מתח מיני, לפחות מכיוון אחד, ואכן, אחת הקלישאות המשויכת לכל מנהל בעמדה בכירה היא בגידה באשתו עם המזכירה.

   

  לקלישאה האכזרית הזו כמה גרסאות: לפעמים זהו רומן קצר וחסר משמעות ולפעמים השניים אף ממסדים את הקשר על חשבון האשה הנבגדת שנשארת מאחור. עם זאת, אני סבורה שרומן מסוג זה לא יאריך ימים. קראו לזה התפכחות, קראו לזה תופעת לוואי של שעות עבודה ארוכות ומחסור בזמן פנאי, אבל לרב פנטזיות שחוצות מציאות, מתבררות כשונות ממה שחשבנו.

   

  כאמור, המזכירה שמצויה במרכז התדמית הסקסית אינה מבוססת על המזכירה של היום אלא על התדמית המאופקת והמהוגנת של שנות החמישים והשישים. היום מזכירות אינן הנשים היחידות שנמצאות במשרד, ועל כן פחות אטרקטיביות מפעם, לפחות מבחינה תודעתית.

   

   

  בכלל ניתן להגיד כי הופעת נשים בזירה המקצועית, שינתה את מושא הפנטזיות המקצועי והוסיפה אליו את 'המורה הסקסית', 'האחות הסקסית', 'השוטרת הסקסית' ושלל מקצועות שההוכחה לדימוי הפרובוקטיבי שלהם היא התחפושות הלא מאוד מתוחכמות של בנות העשרה, מדי שנה בחג הפורים.

   

  הקשר בין מזכירה לפרובוקטיביות הוא מקרי בהחלט, וכנראה בנוי על פנטזיות שהן תוצר משולב של שעות עבודה מרובות ומתח מגדרי תמידי. אבל כל עוד מדי פעם יהגו סרטים עלילתיים שמציגים את המזכירה באור מפתה, ימשיכו נשים קטנות להתחפש למזכירה סקסית בפורים וכל עוד מנציחים משהו בפורים, כנראה שהוא קיים בתודעה הציבורית.

   

  לכל הכתבות, העדכונים והסקרים, כנסו לעמוד הפייסבוק של ערוץ יחסים

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הזינה תעשייה שלמה של דימויים אירוטיים. המזכירה המזקירה
  צילום: shutterstock
  באדיבות הוט
  מנהלת משרד שלא מהססת להשתמש במיניות שלה. כריסטינה הנדריקס למד מן
  באדיבות הוט
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים