שתף קטע נבחר

מצרים: החוק ל"צינון" עומר סולימאן

ועדת החקיקה בפרלמנט המצרי אישרה הצעת חוק האוסר על בעלי תפקידים במשטרו של חוסני מובארק להתמודד לנשיאות או לממשלה למשך עשר שנים מנפילת הנשיא

מנסים לבלום את אנשי המשטר הישן. ועדת החקיקה בפרלמנט המצרי אישרה היום (יום ג') הצעת חוק "צינון פוליטי" שאוסר על בעלי תפקידים במשטרו של הנשיא המודח חוסני מובארק להציג מועמדות לכל סוג של בחירות במצרים, פרלמנטריות או נשיאותיות. החוק צפוי לחול קודם כול על ראש המודיעין המצרי וסגן נשיא מצרים לשעבר, עומר סולימאן, שהצגת מועמדותו לנשיאות עוררה ביקורת חריפה במצרים.

 

סולימאן בקהיר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סולימאן בקהיר(צילום: EPA)

 

מערכה פוליטית במצרים:

סולימאן: האחים המוסלמים מאיימים על חיי

האחים המוסלמים נגד סולימאן: "יגרום למהפכה"

 

האיסור שבהצעת החוק מתייחס לכל מי שכיהן במשרה כלשהי בממשלה, במוסד הנשיאות במועצת העם או במועצת השורא מטעם המפלגה הלאומית-דמוקרטית של מובארק. על פי ההצעה, ייאסר על כל בעל תפקיד בחמש השנים שקדמו ליום נפילת מובארק, 11 בפברואר 2011, לכהן כנשיא, כסגן נשיא או כראש ממשלה במשך עשר שנים מאותו יום היסטורי.

 

הצעת החוק עלולה לסכן גם את מועמדותם של אחמד שאפיק, ראש ממשלת מצרים האחרון תחת מובארק.

 

טרם נשמעה דעתה של ועדת הבחירות העליונה בנושא. בעקבות ההצעה דווח כי המועצה הצבאית מגנה את הניסיונות להעביר את החוק הזה. גורם צבאי הכחיש זאת וטען כי הכוחות המזוינים כלל לא הגיבו על הצעד שכן כולם שווים בעיניהם והם לא תומכים באף אחד מהמועמדים לנשיאות.

 

סולימאן הודיע בשבוע שעבר כי לא יתמודד לנשיאות, אך בשבת שינה את דעתו והכריז על כניסתו הרשמית למירוץ. ההכרזה עוררה זעם בקרב מצרים רבים שהביעו חשש שסולימאן, בעבר יד ימינו של מובארק, יבטל את הישגי המהפכה.

 

סולימאן עצמו דחה אתמול את הטענות והבטיח כי יעדי המהפכה הם העומדים לנגד עיניו. "לא ניתן להזיז את מחוגי השעון לאחור והמהפכה השרישה מציאות חדשה שאי אפשר להתעלם ממנה", אמר סולימאן. "אף אחד, לא משנה מי זה, לא יכול להקים מחדש את המשטר שנפל ונגמר ושהציבור מתנגד לו".

 

"קיבלתי את משרת סגן הנשיא בזמן המהפכה כדי להציל את מה שניתן היה להציל באותו זמן ואמרתי לצעירים

המצרים ולאנשים רבים שעמם נפגשתי כי אני תומך בדרישותיהם הלגיטימיות... אלה שאומרים שהצגת מועמדותי היא ניסיון לחדש את המשטר הקודם יודעים שאין משמעות להיותי ראש המודיעין הכללי או סגן נשיא למספר ימים כיוון שהייתי חלק ממערכת שהעם התקומם נגדה. התפקיד שלי היה מוכר לרבים והבעתי את דעתי באופן ברור".

 

עם זאת, כלי תקשורת במצרים דיווחו כי הוא נפגש עם מובארק לאחרונה בבית החולים שבו הוא מאושפז, ואולי אף התייעץ איתו בנוגע לצעדיו הפוליטיים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים