שתף קטע נבחר

פעילי המטס לישראל: לא תקבעו מי נכנס לפלסטין

בבית לחם נערכים לקבל את מאות הפעילים הפרו-פלסטינים שמתכננים לנחות בנתב"ג ביום א' ולהביך את ישראל: "הפעילים יגידו שבאו לפלסטין. אם הם ייעצרו - כל העולם יראה". אהרונוביץ' הבטיח טיפול יעיל: "לא יהיו מרדפים במסדרונות נתב"ג"

הפלסטינים וישראל נערכים לקראת המטס לנתב"ג ביום ראשון, שבו אמורים לנחות בארץ מאות פעילים פרו-פלסטינים, שרוצים לנצל את הגעתם כדי להפנות את תשומת הלב העולמית לנעשה בשטחים. בבית לחם נערכה בצהריים (יום ג') מסיבת עיתונאים של מארגני המטס, וראש העיר ויקטור בטארסה אמר כי בית לחם, לשם אמורים להגיע הפעילים, "מקדמת בברכה את בואם של 1,500 שגרירים לאדמה שלנו".

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

"אתם חברים בעת צרה, ומטרתנו היא לבנות חומות של תקווה ולא חומות של הפרדה", אמר בטארסה למארגני המטס. הוא דרש מישראל לאפשר לפעילים להיכנס לתחומיה ומשם לעירו "ללא בעיה או השפלה".

 

אחד ממארגני המטס, ד"ר עבד אל-פתאח, אמר כי עם נחיתתם בנתב"ג ידגישו הפעילים כי הם מגיעים לפלסטין. לדבריו לישראל אין הזכות להחליט מי יכול להיכנס לשטחים ומי לא. הוא הדגיש כי הפעילים מגיעים כדי לערוך פעולות תרבות וסיוע בבית לחם. במטס בשנה שעברה נמנעה מחלק מהפעילים העלייה למטוסים כבר במדינות מוצאם.

 

מסיבת העיתונאים היום בבית לחם (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
מסיבת העיתונאים היום בבית לחם(צילום: אליאור לוי)

 

מארגני המטס הנוכחי ציינו כי יש להם מידע על כך שמדינות באירופה הזהירו אזרחים שלהן שלא לבקר בשטחי הרשות בתקופה זו של המטס, אך לדבריהם לא ידוע להם על כוונה לעצור פעילים עוד בשדות התעופה באירופה. "אם ישראל תמנע מהם להיכנס כל העולם יראה שהיא לא מאפשרת לנו להכניס אורחים מרחבי העולם", אמרו המארגנים, "ישראל לא יכולה להכתיב לפעילים לאן להיכנס ולאן לא בדיוק כמו שמדינות באירופה לא מכתיבות לישראלים איפה הם יכולים לטייל ואיפה לא".

 

המארגנים הדגישו כי אחת ממטרות הקמפיין היא גם לעורר תמיהה על כך שממשלות באירופה מסייעות לישראל למנוע מאזרחיהן לבקר בתחומי הרשות. ד"ר מאזן קומסייה, אחד המארגנים, הביע תקווה שבקמפיינים הבאים מספר הפעילים יגדל. הוא סיפר כי מרבית הפעילים שצפויים להגיע אמורים לטוס ממדינות מרכז אירופה, אך אמר כי יש גם פעילים מניו זילנד, אוסטרליה, טורקיה וארה"ב.

 

המארגנים הוסיפו כי רוב הפעילים צפויים להגיע מצרפת, ולהערכתם מספר הפעילים שיבואו יעמוד על 1,200 עד 2,000. "השר אהרונוביץ' אמר שאנחנו חוליגנים ואני אומר - אנחנו לא", אמר קונייסה, "זה לא המשט לעזה והאנשים שיגיעו הם נורמטיבים ולא רדיקלים. אני מקווה שישראל תעשה את הדבר הנכון ותאפשר להם להיכנס". הוא הביע סיפוק מכך שהמטס הפעם יהיה גדול יותר מזה שהיה בשנה הקודמת ואמר כי ישראל כבר הפכה את נתב"ג לסוג של מחנה צבאי לקראת הגעת הפעילים.

 

אהרונוביץ': פעילים יזוהו כבר בחו"ל

המארגנים הפלסטינים הכינו תכנית שבועית עבור הפעילים שיגיעו בשבוע הבא: לפי התכנון שלהם ביום ראשון תיערך להם קבלת פנים בבית לחם, בשני הם יבקרו בבקעת הירדן, בשלישי ייסעו לחברון וברביעי לרמאללה. ביום חמישי הם אמורים לבקר בירושלים ובשישי לסייר בבית לחם ולקיים שם סמינר תחת הכותרת "איך לסיים את הכיבוש?". אז יסיימו את שבוע הפעילות שלהם בשטחים.

 

עוצרים פעילי שמאל במטס הקודם (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
עוצרים פעילי שמאל במטס הקודם(צילום: ירון ברנר)

 

גם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', האחראי מטעם ממשלת ישראל על הטיפול במטס, קיים ישיבות הכנה לקראת המטס של השבוע הבא. הוא גם סייר בנתב"ג יחד עם נציגי הגורמים האחרים שמשתתפים בהיערכות למטס: משטרת ישראל, רשות האוכלוסין וההגירה, אנשי רשות שדות התעופה וגופי הביטחון.

 

מהמשרד לביטחון פנים נמסר כי אם יתאפשר הדבר, מפרי סדר יזוהו גם הפעם עוד בארצות מוצאם לפני הטיסה לארץ, ואם

יגיעו לישראל ויזוהו בנחיתתם - יורדו מהמטוסים וכניסתם לארץ תימנע. אז הם יועברו לשהייה במתקני משמורת, ויוטסו בחזרה לארצות מוצאם. בישיבת התיאום האחרונה אמר אהרונוביץ' כי הכוחות בנתב"ג יעשו הכול כדי לשמור על הסדר תוך איפוק ושמירה על השגרה בשדה התעופה.

 

ממשרדו של אהרונוביץ' נמסר עוד כי ישראל תמנע את הפרובוקציה כפי שכל מדינה אוסרת כניסת גורמים עוינים לתחומה. "הפרובוקטורים יטופלו באופן נחוש ומהיר, אך לא ננהל מרדפים במסדרונות שדה התעופה. משטרת 
ישראל והגופים
 השותפים נערכים על מנת לאפשר שגרת חיים ומניעת פרובוקציות חריגות", אמר אהרונוביץ'.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף בועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשטרה בנתב"ג במטס הקודם
צילום: ירון ברנר
מומלצים