שתף קטע נבחר

לקראת קרב רומני-אובמה: סנטורום פרש מהמירוץ

המועמד השמרן, שהפתיע מספר פעמים בבחירות המוקדמות, הודיע על פרישתו מהמירוץ לראשות המפלגה הרפובליקנית. "אני ומשפחתי הגענו להחלטה סביב שולחן המטבח", אמר והבטיח: "נמשיך להיאבק כדי לוודא שנביס את אובמה"

קרב רומני מול אובמה. המועמד הרפובליקני השמרן ריק סנטורום הודיע על פרישתו מהמירוץ לראשות המפלגה הרפובליקנית. בנאום הערב (יום ג') מפנסילבניה מדינתו, אמר סנטורום כי הוא ומשפחתו הגיעו להחלטה "סביב שולחן המטבח בסוף השבוע". בכך פינה סנטורום את הדרך ליריבו מיט רומני להתמודדות מול הנשיא המכהן ברק אובמהynet העביר בשידור חי את נאום הפרישה של סנטורום. 

 

סנטורום פורש. "נמשיך להילחם" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סנטורום פורש. "נמשיך להילחם"(צילום: AFP)

 

סנטורום הדגיש כי ימשיך להיאבק למען המטרה הרפובליקנית. "נמשיך להיאבק כדי לוודא שנביס את ברק אובמה. נחזיר לנו את בית הנבחרים וניקח את הסנאט. אנו עומדים מאחורי הערכים שעושים אותנו, האמריקנים, לאומה הגדולה בהיסטוריה של העולם. נמשיך להילחם עבור האמריקנים שהיו הרוח מתחת לכנפינו, שאפשרו לנו להשיג את מה שאי אפשר היה לצפות לו".

 

הרגעים הקטנים של הקמפיין:

סנטורום נושם לרווחה: כבר לא קשור לסקס בגוגל

סנטורום לתושבי פורטו ריקו: דברו אנגלית

סנטורום: רציתי להקיא מנאום קנדי מ-1960

 

באופן רשמי הודיע סנטורום על השהיית מסע הבחירות, צעד שמאפשר על פי החוק להמשיך לשלם לעובדים במטה ולגייס תרומות לכיסוי חובות הקמפיין. בימים האחרונים הפסיק סנטורום למעשה את המסע שלו בתחילה בנימוק של חגיגת חופשת חג הפסחא ואחר כך בשל מחלת בתו בלה שאושפזה בבית חולים. סנטורום פתח את דבריו בכך שסיפר על סוף השבוע הקשה שעבר על משפחתו בעקבות מחלת בתו והודה על התפילות הרבות שנישאו למענה.

 

סנטורום ואשתו במהלך הקמפיין. החלטה משפחתית (צילום: AP) (צילום: AP)
סנטורום ואשתו במהלך הקמפיין. החלטה משפחתית(צילום: AP)

 

"דיברנו בקמפיין על סיפורי ועל הסיפור של משפחתי אבל אחרי זמן זה נהיה פחות על הסיפור האישי שלי ויותר על סיפורכם - סיפורים של אנשים ברחבי המדינה שהיתה לנו הזכות לפגוש", אמר סנטורום ושיבח את האזרחים הפשוטים שתמכו בו במסעו לזכות בבחירות המקדימות ב-11 מדינות.

 

אף מילה על רומני

סנטורום לא הזכיר בנאומו ולו במילה את יריבו רומני. מקורב סיפר כי הוא צלצל אליו כדי להודיע לו על החלטתו, אך טרם הודיע על תמיכה בו. רומני שיבח את סנטורום על מסע הבחירת ואמר כי הוא "מועמד ראוי ובעל יכולות". בעקבות הפסדיו של סנטורום לרומני בבחירות המוקדמות בוויסקונסין, במרילנד ובוושינגטון, גבר עליו הלחץ מצמרת המפלגה לסיים את המירוץ ולהתלכד מאחורי מועמדותו של רומני.

 

רומני בוויסקונסין (צילום: AP) (צילום: AP)
רומני בוויסקונסין(צילום: AP)

 

אך סנטורום אמר בחודש שעבר כי אם לא ייבחר כמועמד המפלגה לנשיאות, עדיף שהרפובליקנים יצביעו לאובמה לכהונה נוספת. "אתה מנצח כשאתה נותן לאנשים ברירה, ולא מישהו שהוא שונה רק במעט מהאיש שיושב שם (אובמה)", אמר אז סנטורום.

 

בזירה נשאר כעת רק מתמודד אחד מול רומני - ניוט גינגריץ', שבעצמו הודה כי הוא חסר סיכוי. "רומני הוא קרוב לוודאי המועמד", הודה גינגריץ' בראיון לרשת "פוקס" שלשום, אך הצהיר כי אין לו חרטות לגבי התנהלותו במרוץ. הוא הוסיף כי אם יזכה רומני במועמדות, "אעשה כל שביכולתי לתמוך בו לקראת נובמבר".

 

ההפתעה הגדולה

סנטורום היה ההפתעה הגדולה של המירוץ הרפובליקני. במשך חודשים ארוכים הוא היה המועמד השמיני והאחרון עם תמיכה של אחוז אחד בלבד. אולם בזה אחר זה נפלו מועמדים אחרים ולאחר שסנטורום השקיע את כל כוחו בבחירות המקדימות במדינת איווה, הוא הצליח לזכות בהן ולהפוך למועמד רציני.

 

סנטורום ברגע שיא. הקולות החלו לזרום לרומני (צילום: AP) (צילום: AP)
סנטורום ברגע שיא. הקולות החלו לזרום לרומני(צילום: AP)

 

הוא המשיך להפתיע בניצחונות מוחצים במדינות הדרום ובכמה הישגים במערב התיכון והפך בחודשים האחרונים למועמד הבולט של האגף הנצי הנוצרי במפלגה הרפובליקנית, ומשקל הנגד לרומני המתון יותר והחשוד דתית בשל היותו מורמוני.

 

סנטורום העניק קרב קשה לרומני, שמחזיק במערך ארגוני וכספי עדיף. הוא ניצח ב-11 מדינות אך בסופו של דבר הצליח רומני לזכות במספר צירים שמונע מסנטורום או מכל מועמד אחר מלבדו להגיע למספר של 1,144 צירים לוועידה הרפובליקנית - הרוב המינימלי הנדרש כדי לזכות במועמדות לנשיאות מטעם המפלגה.

 

בעקבות הפסדיו האחרונים לרומני, התברר לסנטורום שהוא מאבד את אחיזתו בקרב האוונגליסטים ואנשי מסיבת התה, בסיס התמיכה בו. הם הצביעו לרומני באחוזים גבוהים והולכים, מתוך הכרה בכך שהוא המועמד הבלתי נמנע של המפלגה הרפובליקנית וכי רק הוא מסוגל לנצח את אובמה. לכן גבר עליו הלחץ להפסיק את הדימום הפנימי של המפלגה ולהתחיל במסע מאוחד נגד הנשיא המכהן.

 

סימן ראשון למתרחש היה בבוקר, כשתומכיו של רומני הפסיקו לשדר את מסע התשדירים הארסי

נגד סנטורום במדינת פנסילבניה שבה אמורות להתקיים בחירות ב-24 בחודש. סנטורום הוא סנאטור לשעבר ממדינת פנסילבניה שנוצח בה בבחירות לסנאט. התשדיר מזכיר שסנטורום נוצח אז על ידי רוב בכל מגזרי הבוחרים במדינה והתשדיר שואל מדוע מי שהפסיד בבחירות לסנאט במדינה שלו, יוכל לזכות בבחירות לנשיאות.

 

ההחלטה של סנטורום התקבלה ממש בשעות האחרונות. אתמול עוד פירסם סנטורום מאמר ארסי נגד אובמה ורומני על כך שהם מתנגדים להעברת שגרירות ארה"ב מתל-אביב לירושלים. כמה מתומכיו רשומים עדין להופיע בתוכניות הטלוויזיה מחר בבוקר. כל זה השתנה בשעות האחרונות בעקבות החלטת הפרישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סנטורום, הערב. בחוץ
צילום: AFP
רומני. סנטורום טרם הכריז על תמיכה בו
צילום: AP
מומלצים