שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גינטר גראס מגיב: אלי ישי כמו ראש השטאזי
  האיסור על כניסתו לארץ הביא את הסופר הגרמני לכתוב מאמר תוקפני, שבו קשר בין ישראל, גרמניה המזרחית והחונטה בבורמה. "ישראל היא מעצמה גרעינית נטולת פיקוח, שרואה עצמה כחסינת ביקורת". ישי הגיב: "כבוגר משטרים אפלים, אין ספק שגינטר ידע לזהותם. אבל הוא טועה"

  מזרח גרמניה, מיאנמר, ישראל. גינטר גראס הגיב היום (ד') לאיסור על כניסתו לישראל ואמר כי הוא מזכיר לו החלטות ברוח דומה של משטרי עבר דיקטטוריים. "טון הודעתו של אלי ישי מזכיר לי את הלוגיקה שליוותה את אריך מילקה", אמר גראס, תוך שהוא משווה בין שר הפנים אלי ישי לראש המשטרה החשאית (השטאזי) בגרמניה המזרחית. "ישראל היא מעצמה גרעינית נטולת פיקוח, שרואה עצמה כחסינת ביקורת", תקף.

   

  עוד בערוץ החדשות:

   

  לבד מהשוואות למשטר הקומוניסטי של גרמניה המזרחית, ציין חתן פרס נובל לספרות במאמר ב"זידדויטשה צייטונג" גם את שלטון החונטה במיאנמר,

   שאסר אף הוא על כניסתו לשטח המדינה - אז נקראה בורמה - לפני כ-25 שנה. "רק הם הציעו פתח לתקווה ולשינוי", הוסיף. "אני עדיין רואה את קשריי לישראל ככאלה שלא ניתן לבטלם", הבהיר.

   

  גראס פרסם בשבוע שעבר שיר שבו תקף את יחסו של המערב כלפי מדיניות הגרעין של ישראל ואת מדיניות ישראל כלפי איראן. "מדוע חיכיתי עד עכשיו, בגיל המתקדם הזה ועם טיפת הדיו האחרונה כדי לומר: כוחה הגרעיני של ישראל מסכן את השלום העולמי, שגם כך שביר?", כתב גראס בן ה-84 וקרא לארצו לא לשתף פעולה ולמכור לישראל צוללת דולפין שביכולתה לשאת נשק גרעיני.

   

  מיד עם פרסומו, מיהרו מבקרים בגרמניה ומחוצה לה להאשים את חתן פרס נובל באנטישמיות וביקרו את דעותיו. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינה את השיר "מביש". גראס הסביר בתגובה בראיונות לתקשורת הגרמנית כי כוונתו הייתה לבקר את

  ממשלת ישראל ואת העומד בראשה, ולא את ישראל כמדינה. "האיש שגורם את הנזק הרב ביותר לישראל כרגע לדעתי הוא נתניהו, והייתי צריך לכתוב את זה בשיר", אמר גראס.

   

  שר הפנים ישי הכריז ביום ראשון על גראס "אישיות בלתי רצויה בישראל", כך שלא יוכל להיכנס לארץ אם יחפוץ בכך. הערב הוא הגיב לאמירה האחרונה ואמר: "אין ספק שגינטר, כבוגר משטרים אפלים, ידע בדרך כלל לזהותם. אך הפעם טענתו היא טעות, מדובר על משטר חכם ומחושב, הגאה במדינתו עוצמתו ויהדותו. במידה ויהיה מעוניין להניח עטו מכתיבת שירי אנטישמיות, אשמח להסביר לו". ישי התייחס לכך שלפני כשש שנים הודה גראס שבנערותו, בשלהי מלחמת העולם השנייה, הצטרף לכוחות הוואפן אס.אס של המשטר הנאצי.

   

  Read this article in English

   

  בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גינטר גראס
  צלום: AFP
  אלי ישי
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים