שתף קטע נבחר

המטס: "נשים, ילדים ונכים לא מסכנים את ישראל"

פעילי מטס המחאה הפרו-פלסטיני לא מבינים את ההיערכות המוגברת בישראל, שאמורה לחסום את כניסתם לארץ ולמנוע מהם להגיע לתחומי הרשות. "אתם לא צריכים לפחד"

"אם המטס הוא פרובוקציה, אז מה לא?". שמותיהם של מסורבי הכניסה לישראל הופצו אמש (יום ד') לחברות התעופה ובמקביל, תוגברה בנתב"ג נוכחותם של אנשי רשות האוכלוסין וההגירה - כחלק מההיערכות הישראלית לקראת מטס המחאה הפרו-פלסטיני, שצפוי לנחות בישראל בתחילת השבוע. אלו יצטרפו למאות שוטרים, רובם בלבוש אזרחי וללא נשק, שיוצבו אף הם ביום ראשון בנמל התעופה.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"הם (הישראלים) לא צריכים לפחד, מפני שאני לא רואה איך נשים, ילדים וקשישים בכיסאות גלגלים יוכלו לסכן אותם", אמרה אוליביה זמור, אחת הפעילות שצפויות ליטול חלק במטס. "רובנו הולכים לפלסטין לראשונה. לכן, איננו מהווים איום כלשהו על ביטחון ישראל".

 

היא תמהה "האם זו פרובוקציה לומר 'אני רוצה לבקר את החברים הפלסטינים שלי?' אני רוצה ללכת לשם, אני רוצה לראות איך הם חיים, אני רוצה לבלות שבוע איתם, אני רוצה לבנות בית ספר כדי להביע סולידריות. אם זו פרובוקציה, אז מה לא פרובוקציה?".

 

בישראל מעריכים כי 500 עד 1,000 פעילים ינסו לנחות בישראל ולהגיע לשטחי הרשות הפלסטינית, אף שהמארגנים טוענים כי מדובר ב-1,500 איש. בימים הקרובים תפנה הרשות לחברות התעופה, ותדרוש מהן לא להעלות את פעילי המחאה על הטיסות, בנימוק כי אלו מתכוונים להגיע כחלק מהמטס ו"לעורר פרובוקציות".

 

ברשות הסבירו כי "תסורב כניסתם לישראל של הפעילים המוכרים על פי מידע מודיעיני שהועבר, וזאת על פי חוק הכניסה לישראל. הפעילים שיזוהו יעברו תשאולים בטרם הטסתם חזרה לארצות המוצא על חשבון חברות התעופה".

 

במקביל, עיצומי פקחי יחידת עוז, שמוחים על תנאי העסקתם, עלולים לשבש את ההיערכות הישראלית. 170 פקחים יתכנסו מחר כדי להחליט על אופן השתתפותם בפעילות, לאחר ש"האטו" בשבועות האחרונים את תהליך קליטתם של שוהים בלתי חוקיים במתקן הכליאה בנתב"ג, טרם הרחקתם מישראל.

 

ברשות האוכלוסין וההגירה אמרו בתגובה כי "פעילות הפקחים חשובה אך שביתתם אינה חוקית ואם ימשיכו בה, קיימים

עובדים חלופיים שיבצעו את העבודה"

 

ישראל פועלת לעצירת הפעילים, רובם אירופים, כבר בנמלי התעופה בחו"ל, אולם המארגנים טוענים כי הפעם - בניגוד למטס הראשון בקיץ שעבר - חברות התעופה לא ישתפו פעולה עם ישראל. בישראל מנסים להפעיל לחצים, בעיקר כלכליים, על חברות התעופה. אלו יודעות כי אזרח שכניסתו לישראל תיאסר, ייאלץ לשוב על עקבותיו על חשבון החברה שהטיסה אותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסיבת עיתונאים של מארגני המטס
צילום: אליאור לוי
שוטר בנתב"ג
צילום: ירון ברנר
מומלצים