שתף קטע נבחר

נדרס ושרד: הנס הגדול של ג'ורג' הגירית

ג'ורג', גירית מצויה, נדרס על ידי מכונית בעמק חפר לפני יותר מחודשיים וכמעט הזדכה על הציוד. ארז ארליכמן עקב אחרי מסע השיקום המופלא שלו בבית החולים לחיות בר עד לרגע המרגש בחזרה לטבע

אם הייתם שואלים לפני חודשיים את ג'ורג', זכר גירית מצויה, מה הוא מתכנן לעשות בחיים מלבד לבלות בלילות בחיפוש אחרי אוכל ובת זוג לתפארת, סביר להניח שמפגש באפילה עם מכונית במהירות גבוהה בזמן שניסה לחצות את הכביש, לא היה נכלל ברשימת המשאלות שלו בסבב ההישרדות הנוכחי במדינת ישראל.

 

כשמכונית פוגשת גירית, לרוב הדו-קרב מסתיים בניצחון בנוק-אאוט למפלצת המתכת, אבל יש פעמים בהן הגירית מצליחה לשרוד את המכה העצומה, בעיקר תודות לגולגולת משוריינת וחזקה ביותר.
 
ג'ורג' הועף עקב הפגיעה ונחת על הכביש, בסמוך לכניסה של מושב בית הלוי, בעמק חפר. הוא היה חסר הכרה אך עדיין נשם בכוחות עצמו. הוא כמעט והזדכה על הציוד שלו, אך למרבה המזל, מספר תושבים איכפתיים מהמושב, מצאו אותו והזיזו אותו אל שולי הכביש. אחד מהם הזעיק למקום את פקח רשות הטבע והגנים, לישי בן-ינאי.
 

 

"מחיית בר פראית ונדירה, הפך לסחבה"

"אם לא היו מתקשרים אלי, ג'ורג' לא היה שורד את הלילה. כשהגעתי למקום הוא בקושי זז. הוא נפצע בראש ובשאר חלקי הגוף. מחיית בר פראית ונדירה, הוא הפך לסחבה", מספר בן-ינאי. 

 

עם סימני חיים חלשים, ג'ורג' הגירית הובהל אל בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן, שכבר מתורגל בטיפול בגיריות דרוסות. מדי שנה מגיעות אליו אלפי חיות בר פצועות לטיפול רפואי ושיקום מכל רחבי הארץ. 

 

כאן לא מבקשים מהחיות טופס 17 מקופת חולים או למסור מספר כרטיס אשראי לחיובים עתידיים. השירות ניתן בחינם, כתגובה מוסרית הולמת לכל הנזקים שהאדם גורם לסביבה ולחיות הבר.

 

בשעת שיגרה, גירית היא לא בדיוק החיה שאפשר לבקש ממנה ליטופים ונשיקות. מצויידת בטופרים שיכולים לסייע לאסירים לחפור את דרכם החוצה ושיניים חדות שמפצחות כל נחש סורר או פקעת קשה. הווטרינרים העניקו לג'ורג' חומר טוב לטשטוש התודעה והגוף ושלחו אותו לסדרת צילומי רנטגן.
 
הראש של ג'ורג' אחרי הפגיעה (צילום: ביה"ח לחיות בר) (צילום: ביה
הראש של ג'ורג' אחרי הפגיעה(צילום: ביה"ח לחיות בר)

 

מנסים לאחות חיות בר שבורות

לאחר הצילומים, ג'ורג' הובא למיטת הטיפולים במרפאה וצוות הווטרינרים החל לבדוק את מצבו. ד"ר נילי אנגליסטר, היא אחת מצוות הווטרינרים שעובדים מסביב לשעון בבית החולים. יחד עם ד"ר רונה נדלר ומנהל בית החולים, ד"ר יגאל הורוביץ. אליהם מצטרפת סוללה של בני ובנות שירות לאומי, מגובה בצבא של מתנדבים אוהבי חיות מכל הארץ. יחד הם מנסים לחבר ולאחות חיות בר שבורות כדי שיוכלו לחזור בחזרה לטבע.

 

במקרה של ג'ורג' הדרוס, בתחילה הסימנים לא היו מעודדים במיוחד. "הוא שכב על הצד, הגיב רק לכאבים חזקים והוא חטף מכה רצינית בראש שגרמה לכך שהתגובות שלו היו מופחתות" היא מספרת. "במקרים כאלה, הוא קיבל גם תרופות לשיכוך כאבים כדי להקל עליו. בנוסף לראש הנפוח, הוא נפגע גם באגן ועמוד השידרה, שם הבחנו בפריקה קלה".

 

מנגנון ההתאוששות של הגיריות מדריסות הוא מרשים, במיוחד כשמעניקים להן את התנאים להחלים. שקט, מקום חשוך ובטוח, וגם ארוחות מסודרות לא יזיקו.

 

ד"ר אנגליסטר מספרת שג'ורג' כמעט לא הגיב לעולם ביום הראשון להגעתו. "רק למחרת, הוא כבר החל לנהום לעברנו כשהגענו אל הכלוב שלו וזה היה כבר סימן מעודד שהוא נלחם להישאר בחיים", היא מגלה.
 
ג'ורג' מורדם בזמן הטיפול. נס רפואי (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
ג'ורג' מורדם בזמן הטיפול. נס רפואי(צילום: ארז ארליכמן)

 

הגיריות הן לא בררניות כשזה מגיע לאוכל וטורפות כמעט כל מה שזז, החל מחרקים ועד לזוחלים ומכרסמים קטנים, פגרי חיות והן גם מקשיבות יפה להמלצות של מומחים לתזונה ומשלבות גם פירות ופקעות בתפריט, כשזה מתאפשר.

 

בתחילה הרופאים ניסו לפתות את ג'ורג' עם מזון כלבים רך ומיוחד, שנועד לגרות אותו לאכול. הוא קיבל נוזלים וחיזוקים שונים, אך תנאי בל יעבור לחזרה לטבע, הוא הוכחה לתיאבון בריא ויכולת לעיסה מתקדמת.

 

נוהם אל המטפלים וזולל שלשולים

ממזון כלבים רפואי, עברו הרופאים לנשק יום הדין – שלשולים טריים שנלקחו מאזור ההפצצות של הפילים בספארי. התולעים הטריות מצויינות לעיכול ומבחינת הגירית, היא מקבלת פסטה עם שלשולים ואדמה משובחת לשיפור מצב הרוח. ד"ר אנגליסטר מדווחת שבנוסף לתולעים, ג'ורג' קיבל גם אפרוחים וחולדות למכביר. 

 

כשהרופאים או המטפלים הגיעו אל תא האישפוז שלו, כדי לשים לו מזון חדש או לבדוק את תפקודו, ג'ורג' מייד נכנס למגננה. הוא ברח אל כלוב השינה שלו המרופד בשמיכה או התכרבל בתוך עצמו וגוזר על עצמו שתיקה רועמת.

 

כדי לוודא שהבחור הולך על ארבע רגליים ושאינו מסליק מזון לינשופים בכלוב הסמוך רק כדי שהרופאים יסמנו וי על סעיף המזון, הוחלט להציב מצלמה נסתרת בתא האישפוז של ג'ורג' בשעות הלילה, בהן הוא מתעורר לחיים אחרי תנומות ארוכות בשעות היום.

 

העדויות המצולמות הוכיחו שג'ורג' אוהב לעשות מספר סיבובי הליכה מגושמים סביב כלוב הנשיאה, הוא מרחרח כל פינה בתא האישפוז המרווח, שנעול ליתר ביטחון כדי למנוע גישה של סקרנים.
 
"היו פעמים שראינו בעיקר את הזנב והישבן שלו מול המצלמה, אבל בפעמים האחרות ראינו אותו אוכל ומטייל, אומנם עם צליעה קלה, אבל הוא לאט לאט חזר לעצמו", מוסיפה ד"ר אנגליסטר.

 

כדי לבדוק שכל מערכת העצבים והתפקודים של ג'ורג' תקינים, נוירולוגים ומומחים מבית החולים האוניברסיטאי בבית דגן הצטרפו למלאכת הייעוץ והמעקב. אחרי קצת יותר מחודשיים, ג'ורג' השמין בנחת ובעיקר נהם את רצונו לחזור הביתה, למרחבים הפתוחים של עמק חפר, שננגסים בשנים האחרונות על ידי כבישים ובנייה רבה.
 
מרגלים אחריו. לומד ללכת מחדש (צילום: ארז ארליכמן) (צילום: ארז ארליכמן)
מרגלים אחריו. לומד ללכת מחדש(צילום: ארז ארליכמן)

 

החברים של ג'ורג'

יום חמישי. שעת אחר הצהריים קרירה. אני מצטרף אל שמוליק לנדאו, מטפל בחיות בר בבית החולים, יחד עם הווטרינרית נילי וליהיא - בת השירות הלאומי, למסע השיחרור של ג'ורג'. אנחנו מתחילים להצפין מהספארי לעבר המושב בית הלוי ונבלעים בפקקי הענק בכבישים.

 

ג'ורג' כבר נוהם בעצבים בתוך כלוב הנשיאה בתא המטען של ה"חי-בולנס", רכב החילוצים וההובלות של בית חולים לחיות בר. שחרור של חיית בר בחזרה לטבע לאחר שיקום ממושך הוא בדיוק כמו גמר של תוכנית ריאליטי. הדרך לשם ארוכה ומלאת מהמורות. רק מי שחזק מספיק וקיבל תרופות מההפקה, יוכל לצאת לטבע כדי לנסות ולשרוד בכוחות עצמו.
 
בתחנת הדלק בסמוך למושב, ממתינים שני רכבי השטח הירקרקים של פקחי רשות הטבע והגנים. לישי בן ינאי, הפקח שאסף את ג'ורג' מרוח על הכביש והפקח אסף קפלן, שהגיע עם ציוד מעקב אחרי חיות בר.

 

לג'ורג' הוצמד מבעוד מועד קולר עם משדר רדיו, כדי שניתן יהיה לעקוב אחריו בשטח. הוא מגרד בלי הפסקה את קירות הכלוב ולבסוף משתתק. בן ינאי סקרן לראות מה שלום הפציינט, אך המפגש נדחה במעט, כדי לשחרר את ג'ורג' כמה יותר מהר.

 

לאחר שיטוט בין השבילים החשוכים בפרדסי המושב, אנחנו מוצאים מקום בסמוך לתעלה, הנושק לשדות. הרכבים מסתדרים במבנה ומאירים מעט את המקום. הפקח קפלן מפעיל את מכשיר האיתור והרחשים בו מבשרים כי ג'ורג' כבר על הכוונת. יש אור ירוק לשיחרור. פחות מקילומטר מהמקום בו נאסף לראשונה, הרגע הגדול שלו מתקרב.

 

"מאוד חשוב להחזיר מהר את הגיריות לאותו מקום בו הן נפצעו, כדי שהן יוכלו לשמור על המעמד שלהן בטריטוריה", מציינת נילי. "זה אירוע די נדיר שזוכים לשחרר טורף גדול, אחרי פציעות כל כך קשות".

 

לישי ונילי הווטרינרית ניגשים לרכב. כלוב הנשיאה בו נמצא ג'ורג' מכוסה בשמיכה שכבר מדיפה של ריח של גירית שלא התרחצה מספר שבועות. הוא מורם בהצלחה והשניים צועדים בזהירות נמרצת לעבר השדה.

 

"לא האמנתי שהוא יחיה. פלא שהוא שרד"

הכלוב מונח על האדמה, השמיכה נעלמת וג'ורג' נחרד לגלות את העיניים שבוחנות אותו מסביב. הוא משחרר מספר נהמות ונשיפות קולניות, ומסמן לכולנו להתרחק. הדלת נפתחת בזהירות ואנחנו שומרים על דממת אלחוט. אפשר רק לשמוע את החשמל זורם בעמודים מעלינו ואת ייללות התנים הקצביות מסביב.

 

ג'ורג' לוקח את הזמן. חודשיים הוא חיכה לרגע הזה. הראש הלבן עם צמד הפסים השחורים מבצבץ החוצה, ג'ורג' יוצא לרגע, מריח את הסביבה ומחליט לעשות סיבוב פרסה בחזרה לכלוב.

 

הדקות חולפות והוא אוזר אומץ. "אם הוא רץ לכיוונכם, פשוט תברחו", נשמע קול חלוש בחשיכה. הוא הולך באיטיות וטועם את האדמה. מסתכל לעבר קבוצת הסקרנים המחוייכת וצועד לעבר השדה, עד שנעלם בין השיחים. אנחת רווחה כללית. קפלן מרים אל על את האנטנה בתקווה לקבל סימן חיים מג'ורג', שכבר נמצא בתנועה בחשיכה.

 

"לא האמנתי שהוא יחיה. זה לא יאומן. פשוט פלא שהוא שרד. תודות לעבודה הנפלאה של צוות בית החולים. אנחנו לא יכולים להיות בכל מקום והאנשים שמוצאים חיות בר פצועות הם העיניים שלנו", מוסיף בן ינאי.

 

נעלם בחשיכה. ימצא בת זוג חדשה?

אחרי כל המאמצים שהושקעו בטיפול בג'ורג', קפלן מסביר שחשוב לעקוב אחריו כדי לראות אם הוא שורד בטבע.
 
"זו בעיה לדעת מהי השרידות של בעל חיים שנפגע מבני אדם, זכה לטיפול רפואי והוחזר לטבע. האם הפעולות שלנו לעזור לו שוות את המאמץ? האם זה בכלל עוזר לו לשרוד?" תוהה קפלן.
 
"יכול להיות שבעוד שבוע נמצא אותו דרוס שוב או שקרה לו משהו אחר. כדי לשמור על הגיריות צריך לדעת מה פוגע בהן, במיוחד שהן כל כך סמויות מהעין, שקטות ופעילות בלילה. התקווה של כולנו שהוא יצליח לשרוד עוד שנים רבות כאן באזור ויעזור להביא את הדור הבא של הגיריות".

 

מספר ימים לאחר השיחרור, כבר התקבלו אותות משמחים מג'ורג', שאותר בריא ושלם במרחק של מספר קילומטרים מהנקודה בה שוחרר. התקווה הגדולה היא שג'ורג' ששרד פגיעת רכב קשה, יצליח למצוא בת זוג ואף להקים משפחה חדשה. החברים שלו מחזיקים לו אצבעות.
 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארז ארליכמן
צילום: ארז ארליכמן
צילום: ביה"ח לחיות בר
צילום: ביה"ח לחיות בר
צילום: ארז ארליכמן
צילום: ארז ארליכמן
צילום: ארז ארליכמן
צילום: ארז ארליכמן
צילום: ארז ארליכמן
צילום: ארז ארליכמן
מומלצים