שתף קטע נבחר

פרחים ומסעות: העולם מציין 100 לאסון הטיטאניק

בקנדה הדליקו נרות, בסאותהמפטון שרו מזמורים, ובלב ים - מעל המקום שבו נחה "האונייה שלא יכולה לטבוע" - הניחו זרי פרחים וניגבו דמעות. 100 שנה לטביעת האונייה "טיטאניק", הזיכרון צף

הספינה טבעה, הזיכרון צף: ברחבי העולם ציינו הלילה והבוקר (יום א') מאה שנה לטביעת "טיטאניק" - האונייה שפעם הגדירו אותה ברברבנות "האונייה שלא יכולה לטבוע". במקום הולדתה של הטיטאניק התכנסו התושבים לשירת מזמורי זיכרון. בצפון האוקיינוס האטלנטי, בערך מעל המקום שבו נחה אוניית הפאר במצולות הים, קיימו טקס שבו הושלכו שלושה זרי פרחים על פני הגלים, לזכר 1,500 הקורבנות של טביעת האונייה.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

הלן אדוארדס, אחת מ-1,309 הנוסעים שעלו במיוחד על הספינה "בלמורל", בילתה את השבוע האחרון במעקב אחר מסלולה של האונייה ההיא. היא אומרת כי הסיבה לכך שסיפור ה"טיטאניק" ממשיך למשוך תשומת לב היא השילוב החזק של רומנטיקה וטרגדיה, היסטוריה וגורל.

 

המונים התאספו בקנדה לציין 100 שנה לטביעה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המונים התאספו בקנדה לציין 100 שנה לטביעה(צילום: רויטרס)

 

זר פרחים שהושלך אל הים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זר פרחים שהושלך אל הים(צילום: רויטרס)

 

"כל המרכיבים התחברו באותו המקום ובאותו הזמן לכדי כך שהאונייה התנגשה בקרחון ההוא", אמרה אדוארדס, גמלאית בת 62 ממרילנד שבארצות הברית. "זוהי בחינה בזכוכית מגדלת של היסטוריה חברתית וסיפורים אישיים". אדוארדס ערכה טקס זיכרון משלה מוקדם יותר. היא לקחה עמה את אפרו של חבר משפחתה, שהיה אף הוא חובב נלהב של סיפורים על האונייה המיתולוגית ומת בשנה שעברה, ופיזרה אותו על המים שמעל ל"טיטאניק".

 

אוניית הפאר "טיטאניק" יצאה מנמל סאותהמפטון באנגליה לניו יורק לפני מאה שנה. היא נשאה בקרבה אנשים מכל שכבות האוכלוסייה - מאילי הון ועד מהגרים חסרי פרוטה. ב-14 באפריל 1912 ב-23:40 היא פגעה בקרחון, ופחות משלוש שעות אחר כך טבעה, ועמה יותר מ-1,500 נוסעים. על האונייה היו בסך הכול 2,208 איש. סיפורה של האונייה, שנתפשה כסלע איתן שלא ניתן להכניעו, תועד בין השאר בסרט שובר הקופות "טיטאניק".

 

ילדה בטקס זיכרון בקנדה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ילדה בטקס זיכרון בקנדה(צילום: AFP)

 

סוזי מילר מצפון אירלנד, נכדה של קורבן הטיטאניק, מוחה דמעה בלב ים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סוזי מילר מצפון אירלנד, נכדה של קורבן הטיטאניק, מוחה דמעה בלב ים(צילום: רויטרס)

 

בסוף השבוע, על גבי האונייה "בלמורל", התכנסו חובבי היסטוריה וצאצאים של קורבנות "טיטאניק". הצוות והנוסעים ערכו שני טקסים בלב ים, כ-640 קילומטר מניופונדלנד שבקנדה: אחד לציון פגיעת האונייה בקרחון, והאחר לציון הרגע שבו שקעה למצולות. בטקס שנערך הבוקר הנחה כומר תפילה, זרי פרחים הושלכו למים, ותזמורת ניגנה את השיר שנוגן בעת טביעת "טיטאניק" - Nearer My Got To Thee.

 

מתלבשים כמו בתחילת המאה

מסע השיט בעקבות האונייה האגדית קיבץ אנשים מכל הסוגים. דרק צ'יימברס ואשתו לין מצפון אירלנד מבלים על האונייה את ירח הדבש שלהם. הוא נין של נגר שהיה מבוני ה"טיטאניק", ומתהדר גם בקעקוע שלה על זרועו ושל הקברניט אדוארד סמית על הזרוע השנייה.

 

משליכים זר אל הים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
משליכים זר אל הים(צילום: רויטרס)

 

בבית קברות בקנדה שבו טמונים נספים מהאונייה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בבית קברות בקנדה שבו טמונים נספים מהאונייה(צילום: AFP)

 

מעבר להנאות הרגילות שבשיט תענוגות, נהנו הנוסעים שעל "בלמורל", שיצאה מסאותהמפטון ב-8 באפריל, מהרצאות על ההיסטוריה של כלי-השיט שאחריו הם מתחקים. רבים מהם התלבשו בהתאם לאופנה של תחילת המאה הקודמת לנשפי ריקודים, כמו גם לארוחה רשמית ששחזרה את הארוחה האחרונה שהגישו על ה"טיטאניק".

 

בבלפסט שבצפון-אירלנד, שם נבנתה האונייה, התאספו אלפים למזמורי אבל מול הקתדרלה האנגליקנית. במשך שנים

רבות זכרה העיר את האסון, אך עם הזמן בחרו תושביה להתגאות בהישג ההנדסי שבבניית אוניית הענק. בסאותהמפטון, שממנה יצא כלי השיט למסעו הראשון והאחרון, ניגנה תזמורת את היצירה "טביעת הטיטאניק" שהלחין גאווין בראייר, וטקס נערך גם בהליפקס בקנדה, שם נקברו יותר מ-100 מקורבנות האסון.

 

מוקדי העניין הם דווקא האתרים שאין להם קשר ישיר לטביעה. בלאס וגאס, בסן דייגו, ביוסטון ובסינגפור מציגים תערוכות "טיטאניק" שכוללות חפצים שהוצאו מבטן האונייה שטבעה, בהם בקבוקי בושם, כלי חרסינה וחלק בגודל של כחמישה מטרים מגוף הספינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זר פרחים שהושלך לים לזכר קורבנות הטיטאניק
צילום: רויטרס
מומלצים