שתף קטע נבחר

נוסעים עוכבו בנתב"ג; צפו בהפגנה בפריז

הטיסות של חלקם בוטלו, אחרים הצליחו להוציא כרטיס עלייה למטוס אבל לא בטוחים שיגיעו לבית לחם - ובשדות התעופה בצרפת ובשווייץ התארגנו כמה עשרות פעילים פרו-פלסטינים למחאה נגד ישראל. בנתב"ג נמשכת ההיערכות הגבוהה, עד כה גורשו שני פעילים - פורטוגלי וקנדי

במקום הפגנה גדולה בישראל וברשות - הפגנה קטנה בשדות התעופה בפריז ובז'נבה. בעוד בנתב"ג פרוסים מאות שוטרים שמוכנים למנוע את כניסתם של פעילי "המטס לפלסטין", כמה עשרות מהם התכנסו הבוקר (יום א') ברחבת הטיסות היוצאות של שדה התעופה שארל דה-גול הסמוך לפריז, והפגינו במחאה על כך שהם מודרים מישראל. "צרפת, התנחלות ישראלית חדשה?", נשאל באחד השלטים שהונפו. בינתיים בנתב"ג, עוכבו עד כה כמה נוסעים, מתוכם גורשו שניים.

 

אחד מהפעילים בבלגיה עם מכתב דחיית הכניסה לישראל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אחד מהפעילים בבלגיה עם מכתב דחיית הכניסה לישראל(צילום: רויטרס)

 

כוננות מוגברת של שוטרי היס"מ בנתב"ג, הבוקר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
כוננות מוגברת של שוטרי היס"מ בנתב"ג, הבוקר(צילום: ירון ברנר)

 

למרות אמצעי הביטחון הקפדניים בשדות התעופה באירופה, "צייצו" מארגני המטס בטוויטר כי חלק מהפעילים כבר הצליחו לעלות על המטוסים לישראל. לדברי המפגינים בפריז, שני פעילים הצליחו לעלות לטיסה, ולא ברור בשלב זה אם מדובר באותם נוסעים.

 

עד כה, עיכבו הרשויות בישראל שלושה נוסעים שהגיעו בטיסת "אל על" מפריז לישראל, שהורשו להיכנס לארץ. לעומתם, נוסע פורטוגלי שבא בטיסת "רויאל ג'ורדניאן" וקנדי שנחת בטיסת "אמריקן איירליינס" - סורבו בדרך לגירוש. בצרפת סיפרו אחרי כמה שעות כי הפעילים התפזרו ולפי הערכותיהם כ-30 אחוזים מחבריהם יצאו לכיוון ישראל.

 

המפגינים בשדה. "היום המחסום כאן" (צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות") (צילום: ליאור זילברשטיין,
המפגינים בשדה. "היום המחסום כאן"(צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות")

 

"מקבלי הפנים", הבוקר בנתב"ג (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"מקבלי הפנים", הבוקר בנתב"ג(צילום: עידו ארז)

 

רוצים להגיע לבית לחם, יישארו בפריז (צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות") (צילום: ליאור זילברשטיין,
רוצים להגיע לבית לחם, יישארו בפריז(צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות")

 

חלק מהפעילים קיבלו בימים האחרונים הודעה על ביטול טיסתם לישראל, וחלקם הצליחו להוציא כרטיס עלייה למטוס, אך עדיין לא בטוחים שיצליחו להגיע לשטחי הרשות הפלסטינית. בהפגנה בפריז הם קראו "היום המחסום כאן" ו"ישראל תעופי מכאן, צרפת אינה שלך". הפעילים עברו מאוחר יותר לטרמינל 2 בשדה התעופה הצרפתי והחלו להפגין מול דלפקי חברת "אייר פראנס", שביטלה כרטיסי טיסה של משתתפים פוטנציאליים. "אייר פראנס משתפת פעולה", קראו.

 

המפגינים קראו: "תנו לנו להגיע לפלסטין". אחד מהם ביקש במגפון שלא לאסור על תנועת אזרחים, אלא על תנועתם של "פוליטיקאים טרוריסטים", כהגדרתו. בשיחות עמם ביקשו הפעילים להבהיר כי הם אינם פועלים נגד ישראל, אלא פשוט מבקשים לבצע "פעולה פציפיסטית" ולנסוע לבית לחם כדי לראות את המצב במו עיניהם. בשדה התעופה ניכרה נוכחות משטרתית מוגברת סביב הפעילים.

 

מפגינים בשדה התעופה בפריז (צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות") (צילום: ליאור זילברשטיין,
מפגינים בשדה התעופה בפריז(צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות")

 

פעילים בשדה התעופה בבלגיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פעילים בשדה התעופה בבלגיה(צילום: רויטרס)
 

היערכות משטרתית בנתב"ג (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
היערכות משטרתית בנתב"ג(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בינתיים, שדה התעופה בן גוריון שקט. בטרמינל מורגשת היערכות מוגברת של שוטרים ואנשי מג"ב. רשות שדות התעופה פתחה חדר מצב למעקב ומתן מענה מיידי. מנהל נתב"ג שמואל זכאי ציין כי המטרה היא לסייע לכוחות בשדה לשרת את 50 אלף הנוסעים באופן היעיל ביותר ולעמוד בלוח הטיסות המתוכנן, באחד הימים העמוסים, עם תום חופשת פסח. עיקר הפעילות צפויה החל מהשעה 12:00 בצהריים.

 

חבר הכנסת מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) ופעילי הימין איתמר בן גביר וברוך מרזל באו לנתב"ג והניפו דגל ישראל לקראת הגעת פעילי המטס, אך התעמתו דווקא עם אזרח ישראלי ששהה בשדה התעופה.

  

השאירו עותק של הדרכון אצל קרובים

מארגני ה"מטס" כולו תדרכו אמש ברשתות החברתיות את הפעילים מרחבי העולם לנסות ולאתגר בכל מקרה את חברות התעופה והממשלות, ולהגיע לנמלי התעופה עם כרטיסיהם. "הממשלות חייבות ללחוץ על ישראל כדי שזו תאפשר את הגעתם של המבקרים לשטחים הכבושים. הסגר הזה הוא הפרה של אמנת ז'נבה הרביעית. ישראל הפכה את פלסטין לכלא ענק", כתבו. המארגנים ציינו בהודעתם כי בשל המטס החליטו פקחי יחידת "עוז" של רשות ההגירה להפסיק את שביתתם: "הגזענות מאחדת בין הממשלה לעובדיה", כתבו.

 

המכתב מישראל לפעילים. "תודה שבאתם, אבל למה לא לסוריה?" ()
המכתב מישראל לפעילים. "תודה שבאתם, אבל למה לא לסוריה?"

 

כוחות שיטור בנתב"ג (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כוחות שיטור בנתב"ג(צילום: עידו ארז)
 

הפגנה בטרמינל הפריזאי (צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות") (צילום: ליאור זילברשטיין,
הפגנה בטרמינל הפריזאי(צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות")

 

מסמך של לופטהנזה: "ישראל לא אישרה" (צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות") (צילום: ליאור זילברשטיין,
מסמך של לופטהנזה: "ישראל לא אישרה"(צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות")

 

פעילי המטס קיבלו הנחיות מדויקות שבהן מוסבר להם כיצד לנהוג במקרה שהשלטונות בישראל יסרבו לתת להם להיכנס. בהוראות מונחים הפעילים להשאיר העתק של הדרכון של שלהם אצל בני משפחה ולקחת איתם מספרי טלפון של אנשי ממשל בארצותיהם כמו חברי פרלמנט. כמו כן תודרכו בדבר ההנחיות והחוקים בשדה התעופה בישראל,

 כדי שיהיה להם קל יותר להתמודד עם הטיעונים של אי מתן הכניסה לישראל.

 

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הביע אתמול שביעות רצון משיתוף הפעולה עם חברות התעופה הזרות. "אנחנו בקשר גם עם חברות תעופה וגם עם מדינות וביקשנו מהם שכל מי שמזוהה על-ידנו שלא לאפשר לו לטוס, אני חושב שהם די פעלו בהתאם". הפעילים הפרו-פלסטינים שיגיעו לנתב"ג יתקבלו במכתב מטעם מדינת ישראל, שבו נכתב בין היתר: "פעיל יקר, אנו מעריכים את בחירתך בישראל כמושא דאגותיך בתחום זכויות האדם. אנו יודעים שעמדו בפניך אפשרויות ראויות רבות. היית יכול לבחור למחות נגד הטבח היומי שמבצע המשטר הסורי בבני עמו, שגבה אלפי קורבנות".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי, אלי סניור, בועז פיילר, יאיר אלטמן ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבטחה בפריז
צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות"
"אני מחרים את הכובש הישראלי" על שלט של לופטנהנזה
צילום: ליאור זילברשטיין, "ידיעות אחרונות"
אבטחה בנתב"ג, הבוקר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים