שתף קטע נבחר

אבו כביר: קבורה המונית ל-8,000 רקמות

אחרי שנחשף ב"ידיעות אחרונות" כי במכון הפתולוגי באבו כביר נותרו אלפי רקמות של נפטרים מבלי שבני משפחותיהם יידעו זאת, משרד הבריאות הכריז על "מבצע קבורה המונית". ההטמנה תחל ב-20 במאי

פרשת שימור הרקמות במכון לרפואה משפטית באבו-כביר מגיעה לקצה: משרד הבריאות הציג הבוקר (יום א') תוכנית חדשה להטמנת רקמות, בעקבות חשיפת מחלקת התחקירים של העיתון "ידיעות אחרונות". התחקיר העלה בין היתר כי במכון נותרו רקמות של אלפי מתים, בהם של מפורסמים כמו הבדרן דודו טופז, השדרנית שוש עטרי והרמטכ"ל לשעבר רפאל איתן - וזאת ללא ידיעת המשפחות.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

צפו: שוטרים קרעו שלטים לפעילי שמאל בנתב"ג

הרגה את בעלה, רוצה להתייחד עם רוצח

 

הפרשה מגיעה לסיומה לאחר שהושגה הסכמה על כך שניתן להסתפק מבחינה ראייתית בדגימה מיקרוסקופית ובכך לאפשר את הטמנת הדגימה המקורית של הנפטר. באחרונה גובשה תוכנית מיוחדת של משרד הבריאות שמטרתה הקמת מאגר מיוחד של שמות הנפטרים ובמסגרתה יוכלו לקבל בני המשפחות שיקיריהן עברו ניתוח אחרי המוות בין השנים 2000-2011 מידע בדבר הליך ההטמנה.

 

עו"ד מאיר ברודר מהלשכה המשפטית במשרד הבריאות אמר בתדרוך לעיתונאים כי "משנת 2002, במסגרת טופסי הסכמה, התאפשר למשפחות לבחור היכן תהיה ההטמנה. משפחות שביקשו הטמנה בקבר כללי – בקשתן תכובד והחל מ-20 במאי, תחל ההטמנה. משפחות שלא הביעו עמדה מפני שלא ניתנה להן האופציה לבחור את המקום, או שלא חתמו על טופס ההסכמה, או לחלופין כאלה שחתמו אבל בשעתם הקשה לא בחרו כל חלופה, להם אנו מציעים לפנות למוקד כאשר נוסח המודעה אומר שאם לא יעשו זאת, ההטמנה תהיה בקבר כללי".

 

"מדובר על למעלה מ-8,000 מקרים". התדרוך באבו-כביר, היום (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
"מדובר על למעלה מ-8,000 מקרים". התדרוך באבו-כביר, היום(צילום: בן קלמר)

 

הקבוצה השלישית, מציין ברודר, כוללת משפחות שביקשו קבורה בקבר המנוח. "אנו רוצים שהם יפנו למוקד כי ללא התיאום איתם לא נוכל להביא להטמנה בקבר המנוח. ברצוננו להסביר להם את המשמעויות וההשלכות לכך, הן הלוגיסטיות שכרוכות לעתים בשבירת המצבה, את ההיבטים הפסיכולוגיים של קבורה מחדש, את ההשלכות מבחינה הלכתית והן את ההוצאות הכלכליות, בהן יישאו המשפחות".

 

המוקד של משרד הבריאות יפעל במשך ארבעה ימים ויאויש בין היתר על ידי פסיכולוגים, גורמים סוציאליים, גורמים הלכתיים מכל הדתות ורופאים משפטיים מטעם המכון. עו"ד ברודר הוסיף כי מדובר על למעלה מ-8,000 מקרים, כאשר רובם מזוהים. בתדרוך הודגש כי במסגרת התוכנית תהיה התייחסות לכלל הדתות, כאשר הקבורה לא תתבצע באותו הקבר וכי לכל דת יימצא מקום קבורה משלה.

 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו, אמר היום: "המשפחות הן שעומדות לנגד עינינו, המטרה היא שיהיה זה תהליך שקוף, רגיש וברור אך גם מאוד מהיר שייעשה יחד איתם בכדי לסיים זאת בדרך הנאותה ביותר ולתת תחושה טובה לאותן משפחות ולהביא את הכבוד הראוי לאותם נפטרים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפרשה מגיעה לסיומה. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב
צילום: בן קלמר
גופות חיילים מובאות למכון (ארכיון)
צילום: אבי כהן
מומלצים