שתף קטע נבחר

הסמח"ט הושעה: "לא הייתי צריך להניף את הנשק"

סא"ל שלום אייזנר הושעה מתפקידו, לאחר שתועד מכה פעיל מדנמרק באמצעות M-16. "לא נעים לראות את הסרטון, אבל אלו 6 שניות מאירוע של שעתיים", סיפר למקורביו. לדבריו, הוא הוכה במקלות ושבר אצבע. הרמטכ"ל: רואה את המקרה בחומרה רבה. נתניהו גינה: להתנהגות כזו אין מקום בצה"ל ובישראל

"לא הייתי צריך להניף כך את הנשק, אבל אלו שש שניות מתוך אירוע של שעתיים", כך אמר אמש (א') למקורביו סגן מפקד חטיבת הבקעה, סא"ל שלום אייזנר, בהתייחס לאירוע האלים במסגרתו תועד כשהוא תוקף פעיל שמאל זר ומכה בפניו באמצעות נשקו האישי. אלוף הפיקוד השעה אותו לאלתר מתפקידו, הפצ"ר הורה על פתיחת חקירת מצ"ח והרמטכ"ל אמר כי הוא רואה את המקרה "בחומרה רבה". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה את הכאת הפעיל ואמר כי "התנהגות כזאת לא מאפיינת את חיילי ומפקדי צה"ל, ואין מקומה בצה"ל ובמדינת ישראל".

 

האירוע התרחש בשבת בבקעת הירדן, ובמסגרתו התעמתו חיילי צה"ל עם פעילים פלסטינים וזרים שיצאו לרכיבת אופניים בכביש 90, במחאה על האיסור שמוטל על פלסטינים לנוע על ציר זה. אחת הפעילות שהשתתפה באירוע סיפרה שהבחור שנפצע הוא פעיל מדנמרק וכי הוא פונה משם לבית החולים ונזקק לתפרים בשפה.
 

מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון, הורה על קיום תחקיר מיידי לנסיבות האירוע. בסיום התחקיר החליט אלוף אלון לאמץ את המלצת מפקד עוצבת הפלדה, תא"ל אגאי יחזקאל, ולהשעות את סא"ל אייזנר לאלתר, עד לסיום מלא ומקיף של התחקיר. במקביל, הורה הפצ"ר, תא"ל דני עפרוני, על פתיחת חקירת מצ"ח. הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, הדגיש כי הוא רואה את האירוע בחומרה רבה. "האירוע אינו משקף את ערכי צה״ל והוא יתוחקר באופן יסודי ויטופל בערוץ הפיקודי בחומרה הנדרשת", אמר גנץ.

 

הסמח"ט וידו החבושה לאחר התקרית ()
הסמח"ט וידו החבושה לאחר התקרית

 

"את הקטע שבו תקפו אותי הם כמובן לא הראו"

ל-ynet הגיעה גרסתו של סא"ל אייזנר, כפי שסיפר אותה למקורביו. "בצהריים הייתי באירוע אחר, רחוק יותר בגזרה, סמוך לצמח, כשקיבלתי מידע על כוונת פעילי שמאל ואנרכיסטים לבצע תהלוכה על כביש הבקעה שתגיע עד לעוג'א, ואז לחסום את הכביש הראשי", סיפר. "מייד נסעתי למקום והוריתי לכוחות במקום למנוע את חסימת הכביש. הסברתי לפעילים שיש תנועה ערה של מטיילים שנוסעים על הכביש בגלל החג, ושזהו סיכון בטיחותי חמור. כך גם התנהלתי בעבר כשקבוצות של יהודים ופעילי ימין ניסו לרכוב על הכביש".

 

סא"ל אייזנר מכה משתתף אחר באירוע ()
סא"ל אייזנר מכה משתתף אחר באירוע

 

בשלב זה טען סא"ל אייזנר שאיפשר למארגנים להפגין בכפר עוג'א ולרכוב בציר עפר שמקביל לכביש הבקעה. "הכול היה רגוע ובשליטה, ולכן לא הבאתי מכתזית, ונתתי להם רבע שעה להפגין", סיפר. "זו הייתה קבוצה של 60 פעילים, ואז הגיעו שני אוטובוסים שבקריאה מתואמת של חלק קטן מהפעילים צעקו לרוץ ולחסום את הכביש, תוך סגירת המחסום שיצרנו עם החיילים. אחת מהמארגנות הפלסטיניות אמרה לי בשלב זה שהיא לא יכולה לשלוט יותר באירוע".

 

לדברי סא"ל אייזנר, חלק מהמפגינים החלו לתקוף אותו במקלות, מה שגרם לשבירת אחת מאצבעותיו ולפגיעה משמעותית בפרק כף ידו, שנותרה חבושה ומגובסת: "הנשק היה הדבר היחיד שיש לי ביד. כל האירוע עצמו נמשך 60 שניות, מנענו מהם לעלות על הכביש והם עלו לאוטובוס. כמובן שהם לא הראו בסרטון את הקטע שבו הם תקפו אותנו במקלות".

 

"גם אנחנו צילמנו, אבל הסוללה נגמרה"

בג'יפ הסמח"ט, כמו בג'יפים נוספים באירוע, הייתה ערכת אמצעים לפיזור הפגנות (אלפ"ה), אבל לא נעשה בה שימוש. סא"ל אייזנר הסביר למקורביו כי "לא הייתה שום סיבה שאפזר רימון גז על הקבוצה מאחר שלא הייתה שם שום אלימות במשך שעתיים של הידברות. התלבטתי אם להשתמש באלפ"ה, אבל העדפתי שיירגעו".

 

סא"ל אייזנר (במרכז). "מכה אחת יותר מדי" ()
סא"ל אייזנר (במרכז). "מכה אחת יותר מדי"

  

סא"ל אייזנר, לשעבר מג"ד מילואים וקצין בכיר בקורס מפקדי שריון, סיפר גם על התחושות שלו כשצפה בסרטון. "זה לא נעים, אבל אלה שש שניות מתוך שעתיים, שבתחילתן גם אנחנו צילמנו אבל הסוללה אזלה בגלל אורך האירוע, וזו מבחינתי תקלה חמורה", אמר. "ניסיתי להסביר להם שכל שבוע אני מפנה פה גופה מהכביש הזה בגלל תאונות הדרכים. עשינו הכול כדי לעמוד במשימה. לא הייתי צריך להניף כך את הנשק".

 

לדברי מקורביו, סא"ל אייזנר הוא קצין מוערך בפיקוד מרכז, שנהג כראוי באירועי תג מחיר בגזרתו. כך למשל, כאשר קבוצת נוער גבעות חתכה לפני כחמישה חודשים את גדר המערכת עם ירדן ופלשה לאתר קאסר אל יהוד. במקרים אחרים הוא לקח חלק בלידה של פלסטינית במחסום, ורדף אחרי נהגים יהודים שדרסו ילדה פלסטינית והפקירו אותה על הכביש ותפס אותם. "אני לא חושש כי יש לי את האמת שלי", אמר למקורביו. "יכול להיות שנתתי מכה אחת יותר או פחות, אבל אני נגד אלימות כתפיסה. לצערי, מה שהגיע לתקשורת זה מה שייזכר.

 

"יכולתי לעצור אותם אבל לא עשיתי את זה כי רציתי שהאירוע יעבור בשלום ולא תהיה התססה. ברור לי שהסרטון ערוך והוא גרם נזק למדינת ישראל. צר לי שאין לנו תגובה הולמת תקשורתית. מה שהם ניסו לעשות סיכן את חיי וחיי אחרים. זאת תקלה שלא היינו ערוכים עם צוות תיעוד מסודר. היה פה אירוע שבו נהגנו באיפוק רב במשך שעתיים ופתחנו בשביל המפגינים מעקף. חלק מהחיילים אמרו לי 'תעצור את זה, הם מסיתים'. הייתי צריך להיערך יותר טוב. תפסו אותנו לא מוכנים. זה מה שהיה לי ביד ובזה השתמשתי".

 

פקודים של הקצין בעבר העידו כי במקרים של הפרת סדר הוא נהג באיפוק מרבי והעדיף את דרך ההידברות: "הסרט מגמתי וערוך, וזה ממש לא האיש שיתנהג בצורה כזו".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 15/04/2012 22:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סא"ל אייזנר מכה את הפעיל הדני. "יש לי את האמת שלי"
סא"ל אייזנר. "מה שהגיע לתקשורת זה מה שייזכר"
מומלצים