שתף קטע נבחר

נורבגיה: בריוויק הצדיע במועל יד בפתח משפטו

רוצח ההמונים ושונא המהגרים שטבח אשתקד ב-77 בני אדם, רובם נערים ונערות, אמר בפתח הדיון כי הוא אינו מכיר בסמכות בית המשפט. הוא תיאר עצמו כ"סופר", טען שפעל מתוך הגנה עצמית, ובכה בהתרגשות כשהוצג סרטון אנטי-איסלאמי שיצר

כמעט שנה אחרי שטבח ב-77 בני אדם, מרביתם נערים ונערות, נפתח הבוקר (יום ב') משפטו של אנדרס ברינג בריוויק, פעיל הימין הקיצוני שביצע את מתקפת הטרור הקשה בתולדות נורבגיה.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

בריוויק הובא לבית המשפט באוסלו תחת אבטחה כבדה של אנשי ביטחון חמושים, ועם הגיעו הצדיע במועל יד - סימן ההיכר הנאצי המפורסם. הוא נראה מחויך, והודה בביצוע הטבח אך כפר באשמה.

 

אנדרס בריג בריוויק, הבוקר בנורבגיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אנדרס בריג בריוויק, הבוקר בנורבגיה(צילום: AFP)

 

מקשיבים לבריוויק באולם התקשורת בבית המשפט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מקשיבים לבריוויק באולם התקשורת בבית המשפט(צילום: רויטרס)

 

בריוויק יורה בקורבנותיו באי, כפי שצולם ממסוק בשעת מעשה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בריוויק יורה בקורבנותיו באי, כפי שצולם ממסוק בשעת מעשה(צילום: רויטרס)

 

"אינני מכיר בבתי המשפט של נורבגיה. קיבלתם את המנדט שלכם ממפלגות פוליטיות שתומכות ברב-תרבותיות", אמר

בריוויק בפתח הדיון. "אני לא מכיר בסמכותו של בית המשפט".

 

בריוויק, בן 33, הודה כי פוצץ מכונית תופת ליד בנייני הממשלה באוסלו, אירוע שבו נהרגו שמונה אנשים, ולאחר מכן טבח

ב-69 בני אדם, רובם בני נוער שהיו במחנה קיץ, באי אוטויה הסמוך לבירת נורבגיה.

 

יותר מ-200 בני אדם ישבו היום באולם בית המשפט באוסלו שנבנה במיוחד לצורך המשפט הזה. כ-700 אנשים ששרדו במתקפה ובני משפחותיהם של הקורבנות צפו בדיון בשידור במעגל סגור שהועבר ברחבי המדינה.

 

"היום המשפט מתחיל, וזו תהיה תקופה קשה להרבה אנשים", אמר וגארד גרואסלי ונסלנד, בן 28 ששרד בטבח של בריוויק באוטויה, מחוץ לאולם בית המשפט באוסלו. "בפעם שעברה שראיתי אותו הוא ירה בחברים שלי".

 

חלק מהנורבגים חוששים שבריוויק יצליח לנצל את המשפט, שאותו מסקרים כ-800 עיתונאים, כבמה להשמעת עמדותיו הקיצוניות. צוות ההגנה שלו זימן 20 עדים, מאיסלאמיסטים ועד בלוגרים ימנים-קיצונים, כדי לשפוך אור על השקפת עולמו. בריוויק עצמו צפוי להתחיל להעיד מחר, ועדותו תימשך כשבוע.

 

בדיון היום טען בריוויק, כפי שהבהיר עורך דינו מבעוד מועד שיעשה, כי במתקפת הטרור פעל בכלל מתוך הגנה עצמית. בעבר טען בריוויק כי מעשיו היו נחוצים כדי למנוע ממוסלמים להשתלט על נורבגיה. הוא טוען כי תקף את בנייני הממשלה באוסלו ואת מחנה הקיץ כדי לפגוע בכוחות השמאל הפוליטיים, שאותם הוא מאשים כי הם מאפשרים את ההגירה לנורבגיה. כשנשאל היום על-ידי השופט מה הוא עושה כיום, תיאר עצמו בריוויק כ"סופר", שכותב כעת מהכלא. בהמשך הוצג באולם סרטון אנטי-איסלאמי שיצר, ובריוויק מחה דמעות.

 

פרחים שהונחו באוסלו לזכר הנרצחים, בשנה שעברה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פרחים שהונחו באוסלו לזכר הנרצחים, בשנה שעברה(צילום: רויטרס)

 

אחרי מעצרו של בריוויק התברר כי מדובר בפעיל ימין קיצוני שכתב מניפסט שלם נגד בואם של מהגרים לנורבגיה. במהלך חודשים של חקירה התברר כי כוחות הביטחון היו מודעים לסיכון הקיים בו, אך לא פעלו לעוצרו וכך - במידת מה - אפשרו לו

לגרום לאסון הגדול ביותר שידעה המדינה מאז מלחמת העולם השנייה.

 

בתחילת התהליך שניהלו הרשויות נגד בריוויק נראה היה שלא יעמוד לדין, כיוון שנפסק כי הוא חולה נפש. אלא שדו"ח אחר קבע בהמשך כי הוא כשיר לעמוד לדין, וכך ייעשה החל מהיום. בנורבגיה העריכו כי בסוף המשפט יועבר בריוויק למוסד לחולי נפש, שם ישהה במשך שארית חייו. לפי דיווחים, בריוויק עצמו אינו רוצה להתאשפז במוסד פסיכיאטרי, וטען כי תהיה זו "השפלה סופית" עבורו שגרועה יותר ממוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנדרס ברינג בריוויק מצדיע במועל יד, הבוקר
צילום: רויטרס
הרוצח מחייך בבית המשפט
צילום: AFP
בריוויק מוחה דמעות - לא מהסיבות הנכונות
צילום: AFP
בריוויק משוחרר מהאזיקים
צילום: AP
מומלצים