שתף קטע נבחר

רצח בצמרת הסינית: "אשת הבכיר הסתירה עסקה"

הפוליטיקאי האהוד בו שילאי קיווה להפוך לאחד מבכירי ההנהגה הסינית, אבל הנסיקה שלו פסקה כשאשתו נעצרה בחשד לרצח איש עסקים בריטי. הוא הודח ומקום במפלגת השלטון התפנה לאחרים. כעת מתברר: רעייתו רצתה שהנרצח יעביר כסף לחו"ל

האם פוצחה התעלומה שמטלטלת את הפוליטיקה הסינית זה יותר מחודש? סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה היום (ב') מפי שני מקורות המקורבים לחקירה, כי רציחתו של איש העסקים הבריטי ניל הייווד שהולידה חשדות נגד אשתו של בכיר במפלגת השלטון שהודח לאחרונה, בוצעה לאחר שהייווד איים לחשוף את תוכניתה של אשת אותו בכיר להעביר כסף לחו"ל. הייווד הורעל למוות.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

זו הפעם הראשונה שמתפרסם המניע לכאורה לרציחתו של הייווד בנובמבר שעבר, רצח שחיסל את התקוות של המנהיג הסיני בו שילאי להפוך למנהיג מרכזי ועורר שאלות על עתיד ירושת הכוח במפלגת השלטון הסינית. לדברי המקורות, רעייתו של בו, גו קאילאי, ביקשה בשנה שעברה מהייווד להעביר סכום כסף גדול אל מחוץ לתחומי סין, והפכה נזעמת כשביקש ממנה נתח גדול יותר מהכסף מכפי שציפתה בשל גודל העסקה.

 

בו שילאי ורעייתו גו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בו שילאי ורעייתו גו(צילום: רויטרס)

 

לפי אחד המקורות, רעייתו של בו שילאי האשימה את הייווד כי הוא רודף בצע ורקמה מזימה לרצוח אותו אחרי שאמר כי הוא יכול לחשוף את העסקאות שלה. שני המקורות דיברו עם חוקרי משטרה בצ'ונגצ'ינג, העיר בדרום-מערב סין שבה נרצח הייווד ושבה נסקה הקריירה הפוליטית של בו במפלגה הקומוניסטית כלוחם נגד שחיתות.

 

גו מוחזקת כעת על-ידי המשטרה בחשד לרציחתו של הייווד או מעורבות בה, אף שהמשטרה טרם פרסמה לציבור מה המניעים שלה. למקורות ששוחחו עם סוכנות הידיעות רויטרס יש קשרים הדוקים עם משטרת סין. לדבריהם, הייווד, שהיה בעבר חבר קרוב של גו וסייע לה בעסקאות מעבר לים, נרצח אחרי שאיים לחשוף את מעשיה. על גו עשוי להיגזר עונש מוות אם תוכח אשמתה.

 

האם היה גם רומן?

לדברי המקורות, המשטרה חושדת כי הייווד בן ה-41 הורעל באמצעות משקה. הם סיפרו כי לגו והייווד, שחיו בסין מאז תחילת שנות ה-90, הייתה מערכת יחסים קרובה וארוכה, אולם היא לא כללה קשר רומנטי. המקורות ציינו כי לו היה הייווד חושף את העסקאות שביצעה גו, הדבר היה מעמיד בסכנה את עתידו הפוליטי של בעלה, שפעל רבות בניסיון להתקדם במעלה סולם הדרגות של ההנהגה הסינית, אך הודח בעקבות השערורייה.

 

המקורות אמרו כי הריב בין הייווד לגו בא אחרי תקופה שבה התרחקה מבעלה השאפתן והעסוק ושבה מצאה בהייווד נפש תאומה. "בו וגו קאילאי לא היו בעל ואשה למופת במשך שנים... לגו קאילאי ולהייווד הייתה מערכת יחסים אישית עמוקה והיא לקחה את הפרידה ביניהם מאוד ללב", סיפר וואנג קאנג, איש עסקים בעל קשרים בצ'ונגצ'ינג. "המנטליות שלה הייתה כזו

של 'אתה בגדת בי, אז אני אנקום'".

 

השערורייה סביב מותו של הייווד התעוררה בפברואר, כשמקורב של בו, וואנג ליג'ון, נמלט לקונסוליה אמריקנית אחרי שהתעמת עם בו על טענות בנוגע למעורבות אשתו גו. הוא העביר בקונסוליה 24 שעות ואז עבר לידי הרשויות של הממשלה המרכזית בסין. בשבוע שעבר הודח בו מכל תפקידיו במפלגה, ובכך תם ניסיונו להצטרף לדרגים הגבוהים של ההנהגה הסינית בהמשך השנה. הדבר פתח את הדלת בפני אחרים המבקשים להצטרף להנהגה הזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החשודה במעורבות ברצח. גו קאילאי
צילום: רויטרס
הפוליטקאי שדרכו הסתיימה. בו שילאי
צילום: רויטרס
מומלצים