שתף קטע נבחר

מלחמת ארדואן בצבא: סגן הרמטכ"ל לשעבר נעצר

ר"מ טורקיה ממשיך להחליש את הצבא, שרואה בעצמו שומר החילוניות במדינה וביצע בעבר כמה הפיכות. ביומיים האחרונים נעצרו 18 קצינים לשעבר, כולל כאלה שהביאו להדחת רה"מ האיסלאמיסט הראשון של טורקיה, שסלל את הדרך לארדואן

ארבעה גנרלים לשעבר בצבא טורקיה, כולל סגן הרמטכ"ל, הנאשמים כי היו מעורבים בהדחת ראש הממשלה האיסלאמיסט הראשון של טורקיה בהפיכה ב-1997, נעצרו היום (ב') לקראת משפטם. היה זה האחרון בשורה של צעדים נגד צבא טורקיה, שפעם היה כמעט כל יכול במדינה.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

"מפלגת הצדק והפיתוח" של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שגם לה יש שורשים איסלאמיסטיים, מנסה להפחית את השפעתו הפוליטית של הצבא, והתביעה במדינה השקיעה ומשקיעה מאמצים רבים כדי להעמיד לדין קצינים לשעבר החשודים בתכנון הפיכה נגד ממשלת טורקיה הנוכחית והממשלות שקדמו לה.

 

ארדואן בביקורו האחרון בסין. "אנחנו מדינה אחרת עכשיו" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ארדואן בביקורו האחרון בסין. "אנחנו מדינה אחרת עכשיו"(צילום: רויטרס)

 

בית משפט באנקרה החליט במהלך סוף השבוע כי סגן הרמטכ"ל לשעבר, צ'ביק ביר, וקצינים אחרים, צריכים להיות מוחזקים במעצר כדי לא להסתכן באפשרות שיברחו מהמדינה. בית המשפט החליט ביום חמישי כי יש לתחקר אותם על תפקידם בהדחת ראש הממשלה נצ'מטין ארבקן לפני 15 שנים.

 

סוכנות הידיעות הממלכתית של טורקיה "אנטוליה" דיווחה כי בסך הכול נעצרו אתמול והבוקר 18 קצינים לשעבר בצבא טורקיה. בטורקיה לא ניתן לשחרר אדם בערבות, ומעצר לקראת משפט עשוי להימשך חודשים. החשודים שנעצרו מוחזקים בכלא בסינצ'אן, עיירה ליד אנקרה שבה שלח הצבא ב-1997 טנקים לרחובות במה שנודע כ"הפיכה פוסט-מודרנית" מפני שלא כמו בשלוש הפיכות קודמות, הצבא לא עשה שימוש ממשי בכוח.

 

ארדואן: "תבינו, טורקיה אינה מה שהייתה"

ארבקן, שמת במרס אשתקד, היה חלוץ הפוליטיקה האסלאמית בטורקיה, מדינה מוסלמית שהקפידה לאורך שנים על שמירה על החילוניות. הוא סלל את הדרך במידה רבה לעלייתה לשלטון של מפלגת "הצדק והפיתוח" האיסלאמיסטית והשמרנית מבחינה סוציאלית של ארדואן.

 

ראש הממשלה לשעבר ארבקן. סולל הדרך (צילום: AP) (צילום: AP)
ראש הממשלה לשעבר ארבקן. סולל הדרך(צילום: AP)

 

"אלה שגרמו למדינה הזו לשלם מחירים כבדים והטילו על כתפיה נטל כבד, יתנו את הדין בבית המשפט", אמר אתמול ארדואן. "על כולם להבין שטורקיה אינה עוד טורקיה הישנה. טורקיה אינה עוד מדינה שבה כל אחד שמטפס בסולם הדרגות מוקדם מדי יכול לבצע הפיכה". רבים מאנשי מפלגתו הנוכחית של ארדואן, כולל הוא עצמו, השתייכו למפלגתו של ארבקן לפני שפעילותה נאסרה.

 

מפלגתו של ארדואן עלתה לשלטון בשנת 2002. ארדואן הכחיש כי בכוונתו להפוך את טורקיה למדינה מוסלמית דתית, אך הודה כי הוא רוצה שהצעירים הטורקים יהפכו דתיים יותר. צבא טורקיה ראה עצמו במשך עשרות שנים כגורם ששומר על חילוניות המדינה בהתאם לחזון של מוסטפה כמאל אתאטורק, שייסד את טורקיה המודרנית ב-1923 אחרי קריסת האימפריה העות'מנית. עם זאת, ההתערבות החוזרת ונשנית של הגנרלים הביאה לביקורת רבה על הצבא, שהוצג כגורם שמאט את

התפתחות הדמוקרטיה בטורקיה.

 

מאות קציני צבא, כולל מפקדים לשעבר ומפקדים שכיהנו בתפקיד עד לאחרונה, עומדים כעת למשפט, ומואשמים במעורבות בתוכניות לבצע הפיכה נגד ארדואן ומפלגתו. החודש נפתח משפטו של הגנרל קנאן אברן, בן 94 כיום, הנאשם כי הוביל ב-1980 הפיכה שבמסגרתה נרצחו 50 בני אדם, אלפים עונו ועוד מאות נעלמו במשך שלוש שנים של שלטון צבאי. משפטו של אברן, שהיה חלש מכדי לנכוח בדיון, נחשב לציון דרך חשוב במאבק של הממשלה בצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ממשלת טורקיה ארדואן
צילום: AFP
מומלצים