שתף קטע נבחר

פיאד ייפגש עם נתניהו, יעביר איגרת מאבו מאזן

נתניהו ייפגש היום עם חברי המשלחת הפלסטינית, בהם ראש הממשלה סלאם פיאד. לקראת המפגש, טוענים ברמאללה כי אבו מאזן שוב מאיים לפרק את הרשות. "היא איבדה את טעם קיומה", כותב הנשיא הפלסטיני בטיוטת איגרת שתועבר לנתניהו. בירושלים מפקפקים

לקראת פגישת נתניהו עם ראש הממשלה הפלסטיני, נשמעים שוב האיומים בפירוק הרשות ? ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש היום (ג') בירושלים עם חברי המשלחת הפלסטינית, שכוללת את ראש הממשלה הפלסטינית סלאם פיאד, ויקבל לידיו איגרת מהנשיא אבו מאזן. לדברי מקורות פלסטיניים, האיגרת תכלול אמירות שמטילות ספק בעתיד הרשות.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

אחרי כמעט שנה: ראאד סלאח חזר לישראל

הסמח"ט נחקר במצ"ח, דנמרק דורשת הבהרות

הנהלת הכלא לקצב: אתה חייב ללבוש מדי אסיר

 

רק לפני שבועיים טענו דיפלומטים זרים כי אבו מאזן זנח את הרעיון להביא לפירוק הרשות, בעקבות היענותו להפצרותיו של נשיא ארה"ב ברק אובמה, אולם עתה מסרו המקורות לסוכנות הידיעות AFP כי הדבר יישקל מחדש. יו"ר הרשות הכחיש את הדברים ואמר בראיון שפורסם אתמול בעיתון הפלסטיני "אל-איאם" כי "ישנן סיבות רבות שתורמות להחלשת הרשות הפלסטינית, אך פירוקה לא בא בחשבון".

 

בטיוטת האיגרת שהגיעה לידי AFP כותב אבו מאזן כי "הרשות הפלסטינית איבדה את טעם קיומה" ומזהיר כי מצב זה לא יכול להימשך. בטיוטה נכתב עוד כי "בעקבות הפעולות הרציפות של ממשלת ישראל, לרשות הפלסטינית כבר אין כל סמכות אמיתית או סמכות שיפוטית בתחומים פוליטיים, כלכליים, חברתיים, טריטוריאליים וביטחוניים".

 

"אבו מאזן לא יזרוק את המפתחות"

בישראל הביעו ביטחון שאבו מאזן "לא יזרוק את המפתחות" ויביא לפירוקה של הרשות. גורמים מדיניים ציינו כי "ההערכה האסטרטגית הייתה שלראשי הרשות יש יותר מדי מה להפסיד מפירוק הרשות ולכן זה לא יכול היה לקרות. זה שיוסי ביילין כתב את מה שכתב בעניין הזה וקרא לפירוק הרשות זה עניין אחד, אבל במערכת המדינית הישראלית, אף אחד לא חשב שזה ייפול על אוזן קשבת אצל הפלסטינים".

 

יתרה מכך, בישראל מעריכים שאבו מאזן יפעל בתקופה הקרובה כדי לנסות לחזק את הרשות הפלסטינית. לדברי הגורמים המדיניים, "אנחנו עוד לא יודעים בדיוק באיזו טקטיקה הוא יבחר, אך ההערכה היא שייעשו פעולות לחיזוק הרשות".

 

במהלך הפגישה המתוכננת בין נציגיו של אבו מאזן לנתניהו, יעבירו הפלסטינים מסמך הנוגע להשגת הסדר בינם לבין ישראל. בלשכת ראש הממשלה לא מסרו מתי תתקיים הפגישה, אך מה שבטוח הוא שתוך שבועות מספר לאחר קבלת המסמך הפלסטיני, תעביר ישראל מסמך עקרונות משלה, שחלקו הגדול כבר נכתב.

 

אחד הסעיפים המעניינים במסמך הוא הדרישה הישראלית להכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי רק בסוף התהליך המדיני. עד כה דרש נתניהו מאבו מאזן להכרה כזאת עוד לפני תחילת השיחות. גורם מדיני ציין כי "אין כוונה להציג שום תנאים מוקדמים. זו גם הסיבה שהדרישה להכרה נדחתה לשלב מאוחר יותר בשיחות".

פורסם לראשונה 16/04/2012 21:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיים בפירוק הרשות. אבו מאזן
צילום: EPA
מומלצים