שתף קטע נבחר

בג"ץ: אסור לעשן מריחואנה בעצרת בתל-אביב

מארגני העצרת לרגל יום המריחואנה הבינלאומי בישראל ביקשו לאפשר להם לעשן מריחואנה. בג"ץ דחה את העתירה: "הייתכן שמשטרת ישראל תיתן רישיון להפרת החוק?"

אסור לעשן מריחואנה בעצרת שתתקיים לרגל יום המריחואנה הבינלאומי ביום שישי בתל-אביב - כך קבעו הבוקר (יום ג') שופטי בג"ץ, לאחר שדנו בעתירת מארגני האירוע שביקשו לאפשר עישון מחאה המוני של הסם על ידי באי העצרת. נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס והשופטים עוזי פוגלמן ונעם סולברג כתבו בהחלטתם כי המשטרה רשאית להתנות את הרישיון לקיום ההפגנה "בדרישה שלא תתבצע הפרת חוק".

 

עוד בחדשות:

8 פעילות מטס הצטרפו לשביתת הרעב בכלא

אחמדינג'אד: מי שיתקוף אותנו - יצטער על כך

חשד: "המוסדניק" הבטיח חתונה ורימה במיליונים

 

"תנועת דור האמת" ועורך הדין דקל-דוד עוזר עתרו לבג"ץ, לאחר שהמשטרה לא התירה להם לעשן מריחואנה בעצרת. העותרים טענו כי המשטרה ביצעה איזון שגוי ביחס הראוי בין חופש הביטוי לבין חובת הציות לחוק. הם כתבו בעתירה כי "ההחלטה שוללת בפועל אפשרות לקיים אירוע מחאה בנושא ראוי, למרות שאירוע דומה מתקיים ברוב, אם לא בכל המדינות הדמוקרטיות בעולם החופשי".

 

לטענת העותרים, במסגרת האיזון בין הזכויות השונות יש לבחון אם הפרת החוק המתוכננת היא במשקל כה כבד, ואם נזקה לפרטים או לחברה כה משמעותי, "אם החברה אינה יכולה לסבול ומתקיימת הצדקה לשלול את חופש הביטוי וחופש המחאה". הם הוסיפו כי מדובר באירוע שמוגבל בזמן ומתוחם במקום, אינו פוגע ברגשות הציבור, ועל כן החלטת המשטרה איננה מידתית ויש מקום לבטלה.

 

מנגד אמרו במשטרה שאין כל מניעה לקיים את העצרת מבלי שזו תכלול עישון סמים, שזה למעשה עבירה פלילית. "אין ניתן להעניק סעד שמשמעותו חסינות מראש מפני אכיפת הדין הפלילי", כתבו נציגי המשטרה בתשובתם לבג"ץ.

 

השופט סולברג כתב עוד כי אם היו מקבלים את העתירה, אזי הייתה מתקיימת הפרת חוק המונית. "העותרים ניסו להמעיט מעוצמת ההפרה בעניין, תוך השוואה לעניינים אחרים", כתב השופט. "אולם אין חולק כי מדובר בבקשה לאפשר עישון סם בפומבי באסיפה של מאות אנשים. הגבלת האירוע בזמן ובמקום אינה מקהה מעוצמת הפגיעה בחוק. העותרים תיארו את חשיבות סם הקנאביס מנקודת

 מבטם, אולם אין חולק כי מדובר ב'סם מסוכן' כמשמעותו בפקודת הסמים המסוכנים והפרת החוק המבוקשת היא ברורה ובוטה".

 

הוא התייחס לפגיעה בחופש הביטוי מול הפרת החוק. "משטרת ישראל לא הייתה מוכנה לתת רישיון המאפשר לעבור על החוק באופן שבו יתאפשר למשתתפים באסיפה לעשן סם באישור משטרת ישראל", כתב השופט סולברג בהחלטה. "וכי ייתכן שמשטרת ישראל אשר אמונה על אכיפת החוק ונלחמת לבער את נגע הסמים תיתן רישיון להפרת החוק?". הוא הוסיף כי אם המשטרה הייתה מאשרת למפגינים לעשן סמים בעצרת, היא לא הייתה עומדת במבחן הביקורת השיפוטית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מריחואנה? לא בהפגנה. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
השופט נועם סולברג
צילום: גיל יוחנן
מומלצים