שתף קטע נבחר

השימוש בספר האזרחות יבוטל: "רווי טעויות"

הסערה סביב ספר הלימוד "יוצאים לדרך אזרחית" הגיעה לדיון מיוחד בכנסת, שם הצהירה מנכ"לית משרד החינוך כי השימוש בו יבוטל באופן מיידי. "הספר רווי טעויות רבות שמפלות קבוצות ומגזרים בחברה הישראלית ומציגות באופן לא מאוזן שסעים"

מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, הודיעה היום (ג') בדיון בכנסת שעסק בסערת ספר לימוד האזרחות "יוצאים לדרך אזרחית" שהחליטה לאסור את השימוש בספר, וציינה ש"האישור היה תקלה חמורה, הנחיתי להפסיק את השימוש בו מיד בכל בתי הספר".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

הספר, הלוקה לכאורה באי-דיוקים ובהטיות פוליטיות, אושר בתחילת שנת הלימודים על ידי רכז המקצוע, אדר כהן, ועמד במוקד דיון מיוחד בוועדת החינוך. לדברי שטאובר, "הספר רווי טעויות רבות שמפלות קבוצות ומגזרים בחברה הישראלית ומציגות באופן לא מאוזן שסעים, ואת הוויכוח בין ימין לשמאל ובין ערבים ליהודים".

 

ועדת החינוך של הכנסת, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ועדת החינוך של הכנסת, היום(צילום: אוהד צויגנברג)
 

מנכ"לית המשרד הבהירה כי "בדיקה עמוקה וקפדנית של תוכני הספר" העלתה כי הוא "חסר תשתית וידע מקצועי, ואינו מצליח לייצר הבנה לעמדותיה של ישראל. על כן, המסקנה החד-משמעית היא שצריך להפסיק את השימוש בתכניו".

 

ד"ר בינה גלדי, אחת ממחברות הספר אמרה כי היא "המומה ומופתעת מהטענות שנשמעות כלפי הספר, אשר גובלות בהוצאת דיבה. הספר נבדק שלוש פעמים על ידי מעריכים חיצוניים וכל הטעויות תוקנו והספר אושר כראוי, ועל פי כל הנהלים של משרד החינוך".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), אמר במהלך הדיון כי "התכנים המצוינים בספר הם מאוד בעייתיים, ומצביעים על עלייה רוסית כעלייה שהגיעה ממניעים כלכליים, ללא חיבור לציונות וליהדות. הם מייצגים מציאות שמחברי הספר ביקשו לייצג לתלמידים, אך אינם מייצגים את המציאות בישראל".

 

לעומתו, ביקר ח"כ ג`מאל זחאלקה (בל"ד) את ההחלטה, ואמר כי "בהחלטתו לבטל את הספר, פועל משרד החינוך

ממניעים פשיסטיים. זוהי פרופגנדה".

 

כהן, שהותקף לא אחת על ידי פוליטיקאים בפרשה, נהנה מתמיכתם של מאות מורים לאזרחות, שחתמו על עצומה בטענה שמדובר במתקפה אישית המונעת על ידי גורמים ואינטרסים פוליטיים מצדה הימני של הקשת הפוליטית. "ברצוננו להבהיר בקול חד וברור - דיון ציבורי נוקב על אודות אופיו של מקצוע האזרחות הוא לגיטימי, אולם הכפשתו של אדר כהן אינה מקובלת עלינו", נכתב בעצומה. "אדר הוא איש מקצוע כישרוני וראוי, שעבודתו משלבת הקשבה ורגישות לצורכי השטח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מילר. "תכנים בעייתיים"
צילום: גיל יוחנן
טעות. דלית שטאובר
צילום: מוקי שוורץ
אדר כהן, היום בכנסת
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים