שתף קטע נבחר

נתניהו נפגש עם עריקאת, פיאד החליט להיעדר

לפי מקורות פלסטיניים, ייתכן שרה"מ הפלסטיני החליט ברגע האחרון להיעדר מהפגישה כיוון שלא רצה להיזכר כמי שנפגש עם ישראלים ביום שבו פתחו האסירים הפלסטינים בשביתת רעב. עריקאת הגיע במקומו ומסר איגרת מטעם אבו מאזן. בתום הפגישה פורסמה הודעה משותפת: "מחויבים להשגת שלום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אחר הצהריים (יום ג') בירושלים עם הבכירים הפלסטינים סאיב עריקאת ומאג'ד פראג', שהעבירו לו איגרת מטעם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן בנוגע לתהליך השלום. ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד החליט להיעדר מהפגישה ברגע האחרון.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

עדיין לא ברור לגמרי מדוע החליט פיאד להיעדר מהפגישה עם נתניהו, שבה השתתף גם יועצו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו. עם זאת, בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחו כי פיאד לא היה נלהב להיראות כמי שמקיים פגישה עם גורמים ישראליים ביום שבו החלו יותר מאלף אסירים פלסטינים בבתי הסוהר בישראל שביתת רעב במחאה על תנאי החזקתם.

 

במהלך הפגישה, שנמשכה כשעה, העבירו הפלסטינים לנתניהו איגרת בנוגע לתהליך השלום. בישראל טרם קבעו ישיבת שמינייה לבחינת המסמך, מה שמלמד אולי על האופן שבו מתייחסים בירושלים לאיגרת. התשובה הישראלית כבר נכתבה ברובה, עוד לפני בחינת האיגרת הפלסטינית.

 

נתניהו עם המשלחת הפלסטינית, הערב (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נתניהו עם המשלחת הפלסטינית, הערב(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

בתום הפגישה הוציאו הצדדים הודעה משותפת, לפיה "ישראל והרשות הפלסטינית מחויבות להשגת שלום. הערב נפגש ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו עם נציגי הצד הפלסטיני שהעבירו לו מכתב מהנשיא עבאס. בתוך שבועיים יועבר מכתב מראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא עבאס. שני הצדדים מקווים שחלופת המכתבים הזאת תעזור למצוא את הדרך לקדם את השלום".

 

הפגישה בין הצדדים נמשכה מעט יותר משעה, והתקיימה באווירה טובה. גורמים מדיניים אמרו כי מעיון ראשוני לא נראה כי יש פרטים חדשים או מפתיעים במסמך הפלסטיני. בישראל מציינים כי המסמך שנתניהו יעביר תוך שבועיים באמצעות מולכו אינו בגדר מכתב תשובה למסמך הפלסטיני, אלא מסמך שיפרט את העמדות הישראליות.

 

עם זאת אומרים בישראל: "לא נתעלם מהעובדה שיש מסמך פלסטיני על השולחן". בהתייחס לאי הגעתו של פיאד אומרים בלשכת ראש הממשלה כי לא הופתעו, שכן הרכב הצוות הפלסטיני הוא עניין פנים פלסטיני.

 

אתמול אמרו מקורות פלסטיניים כי האיגרת שהביאו איתם הפלסטינים לפגישה עם נתניהו כוללת אמירות המטילות ספק בעתיד הרשות. המקורות אמרו לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי אבו מאזן עשוי לשקול מחדש את האפשרות של פירוק הרשות.

 

בטיוטת האיגרת שהגיעה לידי AFP כתב אבו מאזן כי "הרשות הפלסטינית איבדה את טעם קיומה" והזהיר כי מצב זה לא יכול להימשך. בטיוטה נכתב עוד כי "בעקבות הפעולות הרציפות של ממשלת ישראל, לרשות הפלסטינית כבר אין כל סמכות אמיתית או סמכות שיפוטית בתחומים פוליטיים, כלכליים, חברתיים, טריטוריאליים וביטחוניים".

 

ליברמן: הפלסטינים עסוקים בלהאשים

בישראל הביעו ביטחון בכך שאבו מאזן "לא יזרוק את המפתחות" ויביא לפירוקה של הרשות. גורמים מדיניים ציינו כי "ההערכה האסטרטגית הייתה שלראשי הרשות יש יותר מדי מה להפסיד מפירוק הרשות ולכן זה לא יכול היה לקרות".

 

במקביל לפגישה של נתניהו עם הפלסטינים היום, שפך שר החוץ מים צוננים על תהליך השלום. במהלך ביקור בקפריסין

אמר אביגדור ליברמן כי אבו מאזן אינו מעוניין בהסדר עם ישראל, וכי ההנהגה הפלסטינית עוסקת כל הזמן בלהאשים את ישראל בצרותיה, במקום לפתור את בעיותיה הפנימיות.

 

השר ליברמן אמר כי כל איום, בין היתר של נקיטת צעדים חד-צדדיים, אינו מקובל וכל השאלות והסוגיות צריכות להיות נידונות בשיחות ישירות בין הצדדים ללא תנאים מוקדמים.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 17/04/2012 18:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. נפגש עם עריקאת
צילום: חיים צח
בלט בהיעדרותו. פיאד
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים