שתף קטע נבחר

מצרים: מועמדות סולימאן וא-שאטר נפסלה סופית

ועדת הבחירות דחתה ערעורי עשרת המועמדים שנפסלו, כולל זו של סולימאן, איש מובארק שניהל יחסים הדוקים עם הממסד הישראלי. גם המועמד המוביל של האחים המוסלמים נפסל, אך לתנועה יש מועמד אחר שייצג אותה. עמרו מוסא נשאר במרוץ

ועדת הבחירות לנשיאות במצרים הודיעה הערב (יום ג') באופן רשמי על פסילת מועמדותם של עשרה מועמדים. על פסילתם של העשרה דווח כבר בשבת, אך כעת הודיעה הוועדה כי היא דחתה את ערעוריהם. בין המועמדים שנפסלו סגן הנשיא לשעבר עומר סולימאן, מי שהיה יד ימינו של חוסני מובארק והחליט ברגע האחרון להיכנס למרוץ לנשיאות; מועמד הסלפים חאזם אבו איסמעיל; ומועמד האחים המוסלמים, חיירת א-שאטר.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

מועמדותו של סולימאן, שנחשב למועמד הפרגמטי ביותר ובעל קשרים טובים עם הממסד הישראלי, נפסלה כיוון שלא גייס את מספר החתימות הדרוש. מועמדותו של אבו איסמעיל נפסלה כנראה בשל האזרחות האמריקנית של אמו, אף שהוא מכחיש קיומה של אזרחות כזו וטוען כי מדובר בקונספירציה נגדו.

 

המועמדות של א-שאטר נפסלה כיוון שישב בכלא, ולא עבר די זמן מאז החנינה שקיבל. כמו מנהיגים רבים אחרים באחים המוסלמים, ישב א-שאטר זמן מאחורי סורג ובריח בשל החברות שלו בתנועה, שתחת משטר מובארק פעילותה נאסרה. מועמד אחר שנפסל הוא איימן נור, מועמד ליברלי שהגיע למקום השני אחרי מובארק בבחירות לנשיאות בשנת 2005.

 

הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות מצרים ייערך ב-23 וב-24 במאי. לפי ההערכות, יידרש סיבוב שני, והוא ייערך ביוני. ישתתפו בו שני המועמדים. המועצה הצבאית העליונה של מצרים, שאוחזת בשלטון מאז הדחת מובארק בפברואר אשתקד, אמורה להעביר את השלטון לנשיא החדש באחד ביולי.

 

פסילת מועמדויותיהם של סולימאן, א-שאטר ואבו איסמעיל סוללת את הדרך למועמדים אחרים המבקשים להפוך לנשיא מצרים, בהם ליברלים חילונים ומועמדים איסלאמיסטים שונים. מועמדים מובילים שנותרו כעת במרוץ הם מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר ושר החוץ במשטר מובארק עמרו מוסא, הנחשב ביקורתי מאוד כלפי ישראל אך גם פרגמטי, וכן מונעים אבו על-פותוח, שסולק בשנה שעברה מהאחים המוסלמים כשהפר את הוראת התנועה והחליט לרוץ לנשיאות.

 

האחים המוסלמים: זו החלטה פוליטית

גם לאחים המוסלמים, הארגון הפוליטי המבוסס והחזק ביותר במצרים של אחרי עידן מובארק, יש עדיין סיכוי טוב לזכות בנשיאות, כיוון שראש הזרוע הפוליטית של התנועה, מוחמד מורסי, נותר מועמד. דובר של האחים המוסלמים אישר כי מורסי ירוץ לנשיאות אם מועמדותו של א-שאטר תיפסל סופית.

 

מועמד האחים המוסלמים א-שאטר הגיב בחריפות על הפסילה הסופית של מועמדותו: "הוועדה העליונה השתמשה בשיטות של משטר מובארק כדי להדיח אותי מהמרוץ לנשיאות", טען. עורך הדין של תנועת האחים המוסלמים, עבד אל-מונעם עבד אל-מקסוד, אמר: "הוועדה החלה היום בזיוף ברור ויש להטיל בה דופי, אחרי שהיא הוציאה מתוכן את כל פסקי הדין המשפטיים והסתמכה על שיקולים פוליטיים".

 

החלטת הוועדה נמסרה בתום ישיבה ממושכת, שהחלה בשעות הבוקר. דווח כי ההחלטה על דחיית הערעורים התקבלה

בהסכמה גורפת של חברי הוועדה. בעקבות ההחלטה התאספו תומכיו של אבו איסמעיל מול מטה ועדת הבחירות. מזכ"ל הוועדה, חאתם בג'אתו, אמר לעיתון "אל-יום א-סאבע" כי חברי הוועדה נמצאים כולם בתוך המטה ואינם יכולים לצאת בשל ההתגודדות. המפגינים תומכי הסלפים - פלג קיצוני מאוד של האיסלאם - מוחים על ההחלטה לפסול אותו.

 

בימים האחרונים אמר מוחמד חוסיין טנטאווי, ראש המועצה הצבאית השולטת כעת במצרים, כי הבחירות לנשיאות לא יתקיימו לפני שתגובש חוקה באופן סופי. הערב אמר גורם בכיר לעיתון "אל-אהראם" כי הבחירות לנשיאות יתקיימו במועדן בחודש הבא, יהיו המכשולים אשר יהיו. לדבריו, הבחירות יתקיימו גם אם מלאכת ניסוח החוקה לא תסתיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומר סולימאן. נפרד מהמרוץ
צילום: רויטרס
א-שאטר. לאחים יש מועמד אחר
צילום: רויטרס
עמרו מוסא. יכול להפוך לנשיא
צילום: AFP
מומלצים