שתף קטע נבחר

ברק נגד סגן-אלוף אייזנר: אמירות לא מקובלות

דבריו של סמח"ט הבקעה נגד הרמטכ"ל הצליחו לעורר את כעסו של שר הביטחון, שהבהיר שהתנהלותו של הקצין "חמורה וחריגה". בצה"ל אמרו כי התבטאויותיו של אייזנר גורמות לו יותר נזק, והוא עצמו הודה: "דיברתי יותר מדי, צריך לדעת לשתוק"

שר הביטחון אהוד ברק התייחס אמש (יום ג') לראשונה לתקרית שבה היכה סגן מפקד חטיבת הבקעה פעיל שמאל באמצעות נשקו, ותקף את סגן-אלוף שלום אייזנר לאחר שמתח ביקורת על הרמטכ"ל. גם אייזנר עצמו הבין כנראה ששגה ואמר: "לצערי הרב נתפסתי היום מדבר יותר מדי. גזרתי על עצמי שתיקה. צריך לדעת לשתוק".

 

הסמח"ט שהיכה בקת רובה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

הסמח"ט: "להצטלם טוב יותר חשוב מהמשימה?"

לוחמים שהיו בתקרית: 'העיפו אופניים על הסמח"ט'

הסמח"ט: עוברים עליי זמנים קשים, נעבור את זה

מסתמן: "גנץ ידיח את הסמח"ט מתפקידו"

מכתב לוחמים לגנץ: "סא"ל אייזנר מוסרי וערכי"

  

"אין סתירה בין ביצוע משימות להתנהגות הולמת ושמירה על ערכי צה"ל ורוחו", אמר ברק, שנמצא בביקור בקולומביה, בשיחות סגורות. "האמירות המופרכות שנשמעו ביממה האחרונה כאילו ההתנהגות החמורה והחריגה בה לקה קצין יחיד נובעת מכורח מבצעי או מעיקרון הדבקות במשימה, לא מקובלות עליי".

 

בצה"ל מתחזקות ההערכות כי סגן-אלוף אייזנר יודח מתפקידו כסגן מפקד חטיבת הבקעה וייתכן שגם מהצבא. בכירים בצבא אמרו כי גורמים חיצוניים שמנסים לדברר הקצין, "למעשה גורמים לו יותר נזק". קצין בכיר בצה"ל אף העריך כי "הוא יישאר זמן רב מושעה, אם לא מעבר לכך".

 

גזר על עצמו שתיקה. סא"ל אייזנר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
גזר על עצמו שתיקה. סא"ל אייזנר(צילום: גיל יוחנן)

 

בערוץ 10 פרסמו אמש שיחה שקיים הסמח"ט עם אחד מתומכיו, שבה אמר בין היתר: "יש פה שאלה מה יותר חשוב - לעמוד במשימה או להיראות טוב ולהצטלם טוב?". עוד אמר כי "כל הסיפורים האלה לא מעניינים את הרמטכ"ל שלנו ואת אלוף הפיקוד שלי".

 

"אנחנו מכירים את ההיסטוריה של האנרכיסטים האלה, הם באו עם מקלות ושברו לי את היד, אבל את זה לא יספרו ולא יצלמו", אמר הקצין בשיחה שתועדה והבהיר כי היה מדובר בעימות של שתי דקות. "נכון שכמה תמונות שם נראות רע", הודה, "אבל בסוף השתמשתי בנשק... השתמשתי בנשק בצורה קרה כמקל, לא הרגתי אף אחד ולא סיכנתי חיים של אף אחד".

 

במצ"ח ממשיכים לחקור את התקרית הקשה שבה הוכה פעיל שמאל מדנמרק. סגן-אלוף אייזנר ככל הנראה יזומן להשלמת חקירה בימים הקרובים. בינתיים הוא מקבל ייעוץ מהסנגוריה הציבורית, אך ייתכן שכבר בימים הקרובים ישכור לעצמו עורך דין.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, קיבל היום את התחקיר הפיקודי שנעשה בעקבות התקרית

אך החזיר את הכדור לפיקוד מרכז וביקש מספר השלמות, בין היתר בנוגע לרמת התיאום באירוע בין הצבא למשטרה ולמג"ב. הרמטכ"ל ראה את ממצאי התחקיר בחומרה, אך לא מיהר לחרוץ את גורלו של הקצין.

 

אתמול בערב הגיע סגן-אלוף אייזנר עם אשתו לבית החולים שערי צדק בירושלים לאחר שחש כאבים ביד, וכדי לעבור ביקורת. הוא הסביר שלא היה יכול לטפל ביד בגלל האירועים. הרמטכ"ל גנץ, שביקר במקביל ניצול שואה לקראת יום השואה, העדיף לא להתייחס לדבריו של הקצין.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן-אלוף אייזנר, אמש בבית החולים
צילום: גיל יוחנן
"לבצע משימות תוך התנהגות הולמת"
צילום: אבי רוקח
הסמח"ט במהלך התקרית
צילום: סעד נג'ום
גנץ. סירב להגיב לדברי הקצין
צילום: יואב זיתון
מומלצים