שתף קטע נבחר

תפקיד גרעיני חדש באיראן - לבכיר שניצל מחיסול

ראש תוכנית הגרעין פרידון עבאסי מונה להוביל את המפקדה החדשה "לניהול משברי תאונות גרעיניות". לא ברור אם יכהן במקביל בשני התפקידים

בזמן שאיראן מנהלת דו-קרב דיפלומטי עם המערב שמדגיש את חילוקי הדעות בין ישראל לארצות הברית, התפתחויות גם בזירה הפנימית של תוכנית הגרעין: ראש התוכנית, פרידון עבאסי, מונה לתפקיד חדש - "שירותי החירום הגרעיניים והרדיואקטיביים". כך הודיע השבוע צבא איראן.

 

לפי דיווח ב"ניו יורק טיימס", בסוכנות הידיעות הרשמית למחצה "פארס" נכתב כי עבאסי יעמוד בראש המפקדה לניהול משברים של תאונות גרעיניות ורדיואקטיביות. מה כולל התפקיד החדש? נקיטת אמצעים להפחתת ההשפעות של תאונות שמעורבת בהן קרינה בעת משבר, לשון הפרסום.

 

חדשות אחרונות מהעולם:

 

בנובמבר 2010 ניצל עבאסי מניסיון התנקשות בטהרן - מתנקש רכוב על אופנוע ניסה להטמין פצצה מתחת לרכבו תוך כדי נסיעה, אולם עבאסי נחלץ בפציעה בלבד. מדען גרעין אחר שהיה עמו נהרג. איראן האשימה את "סוכניה של ישראל" במעשים אלה.

 

מתוכן ההודעה לא ברור מדוע עבאסי, מדען גרעין בכיר, הוא זה שמונה, ואם בעקבות המינוי הוא יוותר על תפקידו הנוכחי. 

 

בימים האחרונים הציג עבאסי גישה פשרנית מזו של נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד. ב"ניו יור טיימס" הזכירו כי עבאסי אמר שטהרן יכולה להפסיק את העשרת האורניום לרמה של 20 אחוז, הרמה הנחוצה לכור מחקרי, ולהמשיך בהעשרה ברמות נמוכות יותר, המספיקות לתחנת כוח גרעינית. אחמדינג'אד הציג עמדה קשוחה יותר: "איראן לא תוותר על חלקיק מזכויותיה הגרעיניות. אתן, מדינות המערב, תיאלצו לשנות את גישתכן כלפי איראן".

 

בהתייחסה לסבב שיחות הגרעין בין איראן למערב באיסטנבול בסוף השבוע אמרה שרת החוץ האירופית קתרין אשטון כי "השיחות היו מועילות וקונסטרוקטיביות", אולם ראש הממשלה בנימין נתניהו האשים את המערב: "איראן קיבלה מתנה. יש לה חמישה שבועות שהיא יכולה להמשיך להעשיר בהם ללא הגבלות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבאסי. הציג עמדה פשרנית מזו של נשיא איראן
צילום: רויטרס
מומלצים