שתף קטע נבחר

אסון בטיול: בן 15 טבע למוות בנחל זוויתן

הנער מירושלים היה בטיול בגולן עם חבריו. "אחד החברים נכנס לחפש אותו במים ומצא, אבל אף אחד לא ידע החייאה", סיפר מטייל שהכיר את ההרוג

בזמן החום הכבד, הנער שטייל בנחל וביקש להתרענן - טבע למוות. לאחר ניסיונות החייאה ממושכים, נאלץ רופא לקבוע בצהריים (יום ד') את מותו של פנחס מרקובסקי, בן 15 מירושלים, שנמשה ללא הכרה מבריכת המשקפיים בנחל זוויתן שברמת הגולן. הנער טייל באזור עם חבריו במהלך חופשת "בין הזמנים" בישיבות.

 

במהלך הטיול בנחל הבחין אחד מהחברים בגופת הנער במים. צוותי חילוץ והצלה שהגיעו למקום ביצעו בו ניסיונות החייאה שנמשכו קרוב לשעה ובסיומם קבע את מותו רופא צבאי של יחידת 669. צוות של מד"א בסיוע של יחידת החילוץ גולן הגיעו אל המקום, כאשר הנער כבר היה מחוץ למים.  

 

דב, חברו של ההרוג, טייל באזור בקבוצה נפרדת, וסיפר ל-ynet שהוא מכיר את מרקובסקי משכונת רמות בירושלים. "הם היו קבוצה של ארבעה - שלושה בחורים ואבא של אחד מהם. היינו אחריהם במסלול. כשהגענו למים אמרו לנו שאחד נכנס, שחה וצלל - ומאז לא ראו אותו כבר כמה דקות.

 

"היינו של איזה 20 חבר'ה. מיד כמה חברים שלי נכנסו למים כדי לחפש אותו, עד שאחד מהם פתאום עולה כשהוא מחזיק בו ביד", הוסיף דב. "משינו אותו מהמים. הבעיה הייתה שאף אחד לא ידע החייאה. הזעקנו כוחות. לקח זמן עד שהגיעו. כרבע שעה. התחילו החייאה והזמינו מסוק. הוא הגיע, אבל בינתיים נקבע מוות, אז לא לקח אותו. העלו אותו אלונקה, כיסו אותו, והוציאו אותו רגלית".

 

לדברי פרמדיק מד"א, רענן חכם, גופת הנער הייתה במקום מבודד יחסית. "בסיוע יחידת החילוץ גולן הצלחנו להגיע אליו. לאחר ניסיונות החייאה של כשעה נקבע מותו". איציק ברק מיחידת חילוץ גולן סיפר כי עומק המים במקום הטביעה נע בין ארבעה לששה מטרים. "אנחנו יודעים שהוא היה בערך עשר דקות מתחת למים".

  

רב פקד יקי אוחנה, ממחוז צפון במשטרה, אמר כי הנער בילה במקום עם אביו וחברים נוספים. "הוא הסתובב באזור והם חשבו שהוא מטייל. לאחר כ-15 דקות הם הבחינו בו בבריכה, והוא הוצא ממנה ללא דופק וללא נשימה. בני משפחתו שהיו שם נלקחו לתחקור במשטרת גולן".

 

טביעת הנער היא האסון השלישי השבוע שמתרחש במהלך טיול. בשבת טבעה למוות רותי ייאלו, בת 26 מאשדוד,  מול חוף דוגית בכנרת לאחר שנסחפה עם ארוסהּ על מזרן ים. גופתה אותרה לאחר שעות של חיפושים,

 שבהם השתתפו סירות של שיטור ימי וצוללנים. סירה שחלפה במקום משתה את בן הזוג, בן 26, והעבירה אותו לחוף. בשעה שהצוללנים חיפשו את בת הזוג, עמד ומירר בבכי. למחרת הוא יצא להתבודד, ונמצא רק בתום שעות ארוכות לאחר שניסה לפגוע בעצמו.

 

מוקדם יותר באותו היום, טבע למוות נער בן 13 באגם בפארק גולדה שבמועצה האזורית רמת נגב. הוא נכנס לאגם עם בן דודו בן ה-10, שניצל וחולץ במצב קל. לרוע המזל, בן דודו שקע במים הבוציים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חילוץ מנחל זוויתן (ארכיון)
צילום: איציק ברק יחידת חילוץ גולן
מומלצים