שתף קטע נבחר

חברת הקמת התאורה: מאסון המכביה להר הרצל

חברת "עיצוב במה", שהקימה את עמודי התאורה שקרסו בירושלים, רכשה לפני 6 שנים את חברת "ארגונית" - קבלנית גשר המכביה, שקרס ביולי 1997. "רואים בבטיחות ערך עליון שמוביל אותנו בתכנון וביצוע כל פרויקט", נכתב באתר החברה

אסון רודף אסון. חברת "עיצוב במה", מקימת מערך התאורה שקרס היום (ד') בהכנות לטקס יום העצמאות בהר הרצל בירושלים, רכשה בשנת 2006 את חברת "ארגונית", קבלנית גשר המכביה שקרס ביולי 1997. באירוע היום נהרגה קצינת צה"ל בת 20 ונפצעו שבעה חיילים נוספים, באסון המכביה נהרגו ארבעה בני אדם ונפצעו עשרות נוספים.

 

אסון בהר הרצל - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

"חברת 'עיצוב במה' רואה בבטיחות ערך עליון, שמוביל אותנו בתכנון וביצוע כל פרויקט", נכתב באתר החברה. "בטיחות הצוותים בשטח והאורחים באירוע חשובה מאין כמותה, כל מגוון המוצרים אשר ברשותנו מיובאים מחו"ל ועומדים בכל התקנים המחמירים, בנוסף, בדיקות תקופתיות מבטיחות שמירה על איכות גבוהה בביצוע. הצוותים המיומנים עוברים הכשרות וקורסים תקופתיים ולומדים להעריך את החשיבות בשמירה על הבטיחות באתר העבודה. הכול כדי להבטיח אירוע מוצלח ובטוח".

 

שלט בהר הרצל, היום (צילום: מגלי סקידלסקי) (צילום: מגלי סקידלסקי)
שלט בהר הרצל, היום(צילום: מגלי סקידלסקי)
 

במהלך החזרות בהר הרצל, קרס מערך עמודי התאורה ולכד מספר בני אדם. קצינה נהרגה ושבעה חיילים נוספים נפצעו, בהם שניים באורח בינוני וחמישה באורח קל. "ראינו מראות מזעזעים, צעקות והיסטריה", סיפרו צוותי מד"א שהגיעו למקום יחד עם כוחות חילוץ והצלה. לאחר טיפול ראשוני, פונו הנפגעים לבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק.

 

האזור שבו קרסו עמודי התאורה, היום (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
האזור שבו קרסו עמודי התאורה, היום(צילום: אוהד צויגנברג )

 

"בטיחות באירועים": מתוך אתר חברת "עיצוב במה" ()
"בטיחות באירועים": מתוך אתר חברת "עיצוב במה"
 

חברת עיצוב במה הוקמה בדרום אפריקה והחלה בפעילותה בישראל בשנת 1994. היא נחשבת לאחת החברות הוותיקות בארץ בתחום הקמת תפאורה וקונסטרוקציה לאירועים.

 

אסון גשר המכביה אירע דקות ספורות לפני טקס הפתיחה של המכביה ה-15, ב-14 ביולי 1997. הגשר על נחל הירקון קרס

שעה שעברה עליו משלחת ספורטאי אוסטרליה לאירוע. מאות בני אדם נפלו אל מימי הירקון. ארבעה מהם נהרגו וכ-70 נפצעו.

 

החברה מסרה בתגובה לקריסת עמודי התאורה כי "הבעלים והמנהלים כולם בשטח, הנושא נמצא בבדיקה, אנחנו עובדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר בתחום הבטיחות וכרגע אנחנו ממתינים לתוצאות החקירה".

 

ליאור רוטברט, דובר "עיצוב במה", מסר בהמשך כי "חברת עיצוב במה היא אחת מהחברות אשר פעלו להקמת טקס הזיכרון בהר הרצל. החברה עבדה לפי הוראות המהנדסים, המפקחים ועל פי ספר המכרז. לא הייתה סטייה, אפילו הקטנה ביותר, ממה שנידרש בהוראות הבטיחות והבנייה של הקונסטרוקציה והכל נעשה על פי הספר".

 

עוד נמסר כי "הקונסטרוקציה המדוברת לא נבנתה היום והיא עומדת כבר למעלה מעשרה ימים, היא נבדקה אחרי שהיא נבנתה על-ידי מהנדסי בטיחות, עברה שני מבדקים וקיבלה את האישורים הנדרשים. האחריות של חברת עיצוב במה הייתה למלא את ההוראות שניתנו על-ידי המהנדסים".

 

בחברה הביעו צער על האסון, אך הדגישו כי אנשיה פעלו לפי ההוראות ולפי הקריטריונים הבטיחותיים המחמירים ביותר. כמו כן, ביקש הדובר להדגיש כי אין קשר בין החברה לבין אסון המכביה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צוותי חילוץ והצלה, היום בהר הרצל
צילום: אוהד צויגנברג
הר הרצל, היום
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים