שתף קטע נבחר

יעלון: פינוי שכונת האולפנה יוביל לפירוק הממשלה

השר לנושאים אסטרטגיים המשיך להתכתש עם שר הביטחון, ותקף את "האג'נדה הפוליטית השונה של ברק". לדבריו, בשכונה גרים "אנשים נורמטיביים ופתאום באים אליהם בטענות. אמרנו שלא נסיר אותה. אם זה יקרה, הממשלה תתפרק"

פינוי שכונת האולפנה בבית אל יוביל לפירוק הקואליציה, כך הצהיר היום (שבת) השר לנושאים אסטרטגיים, משה יעלון, שתקף גם את מטרותיו "האמיתיות" של שר הביטחון, אהוד ברק, בכל הקשור לדיאלוג המתנהל עם מתנחלים, כהגדרתו.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"לשר הביטחון יש אג'נדה פוליטית שונה. לצערי, הוא האחראי על ההתיישבות ביהודה ושומרון", אמר יעלון באירוע "שבתרבות" בבאר שבע. "לדעתי, את מתנחלי בית המכפלה היה אפשר להוציא בהידברות. הם היו מוכנים להתפנות. לא היה צריך לשלוח שוטרי יס"מ. שר הביטחון התעקש על כוח כזה ואחר כך שמענו אנשים שלו מתבטאים שעכשיו מחנה השמאל יבין מי המנהיג שלו. סקר שפורסם אחר כך קבע, שסיעת עצמאות עוברת את אחוז החסימה. אם השיקולים הם פוליטיים מהסוג הזה, אז לא בבית ספרנו".

 

שכונת האולפנה בבית אל ()
שכונת האולפנה בבית אל
 

יעלון התייחס גם לפינוי הפוטנציאלי הבא - בשכונת האולפנה בבית אל, ואמר כי מהלך מעין זה יוביל למשבר קואליציוני

חמור, עד כדי התפרקות הממשלה: "אמרנו שאסור להסיר את שכונת האולפנה בבית אל, זו שכונה של 15 מבנים עם שש דירות בכל מבנה, אנשים נורמטיביים לחלוטין ופתאום באים אליהם בטענות, כי פלסטיני טוען שהאדמה היא שלו. אמרנו שלא נסיר את השכונה הזאת. אם זה יקרה, הממשלה תתפרק".

 

המדינה התחייבה להרוס את המאחז שליד בית אל עד אפריל 2012, בעקבות עתירה שהגישו פלסטינים הטוענים לבעלות על הקרקע וארגון "יש דין" באוקטובר 2008. בספטמבר האחרון ניתן בבג"ץ פסק דין המעגן, למעשה, את החלטת המדינה.

 

גם שר החינוך, גדעון סער, הביע היום התנגדות לפינוי שכונת האולפנה וטען כי "יש אובססיה מיוחדת לנושא של הרס בתים של מתיישבים ביהודה ושומרון". באירוע "שבתרבות" בכפר סבא תהה סער: "אין הסדר סביר בלי לגרש יהודים? זו הגישה של אנשי האתמול. התפיסה שהשלום כרוך בגירוש יהודים מהבתים שלהם נוסתה בגוש קטיף רק לאחרונה וראינו מה היו התוצאות שלה".

 

שר הביטחון הותקף גם במהלך ישיבת שרי הליכוד השבוע, בין היתר על ידי סער, שהאשים אותו במדיניות הפוגעת בהתיישבות מעבר לקו הירוק. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס גם הוא לנושא ואמר כי גילה שיש סבך של נושאים ותסבוכות הנוגעים לגבעה. נתניהו ציין כי הריסת הבתים בגבעת האולפנה היא גזירה שהציבור לא יוכל לעמוד בה. מחר מתוכנן להתקיים בשכונה כנס נגד הפינוי, שאליו אמורים להגיע שרים וחברי כנסת מהליכוד.

 

פריסת סוללות "כיפת ברזל" עמדה אף היא על סדר היום של יעלון במהלך האירוע. "המענה הוא מענה יקר. זה 100

אלף דולר ליירט טיל שעולה אולי אלף. למרות זאת, נשקיע כסף לרכוש עוד סוללות", הבהיר.

 

לדבריו, בעת הסלמה ביטחונית, "אנחנו קודם כל נגן על חופש הפעולה והיכולת ההתקפית של צה"ל. הסוללות יגנו על אתרים אסטרטגיים. בחלק מהמקרים זה מגן גם על יישובים מסביב. אם יהיה צורך להחליט על הגנה באילת או בדימונה, נבחר בכור בדימונה". 

 

הוא עקץ בעקיפין את האמירות של ראש הממשלה, שהשווה לא אחת בין איראן לבין האיום הנאצי. "יש המון רגישות בהשוואה בין 1938 לבין המצב הנוכחי. הרגישות מובנת. אין דבר שניתן להשוות לשואה. אבל ראינו טרם מלחמת העולם השנייה התנהלות מערבית טיפוסית שאת חלקה אנו רואים היום, של בואו לא נתעמת, נדחה את העימות, לשנה הבאה, לקדנציה הבאה. בואו נוותר, נקריב. מהבחינה הזו העולם המערבי לא השתנה. יש פה איום של אידיאולוגיה קיצונית ג'יהאדיסטית שלא ניתן לפייס אותה באמצעות דיבורים".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעלון ונתניהו בכנסת
צילום: גיל יוחנן
שכונת האולפנה בבית אל
אהוד ברק
צילום: רויטרס
מומלצים