שתף קטע נבחר

באיזו מדינה הכי מאמינים באל, ואיפה ישראל?

מחקר אמריקני מצא שככל שאנחנו מזדקנים כך גוברת אמונתנו באל. בעולם הנוצרי והמערבי פחתה האמונה בשנים האחרונות, אצלנו היא דווקא גברה. בפיליפינים ובצ'ילה הכי אדוקים, גם לישראל מקום בצמרת. צ'כיה ומזרח גרמניה בראש האתאיזם

אל, אל ישראל: המדינה שבה שיעור המאמינים באלוהים הוא הגבוה ביותר בעולם היא הפיליפינים, וזקנים ברחבי העולם נוטים להיות אנשים דתיים ביותר. כך עולה ממחקר אמריקני חדש. לפי המחקר, ישראל היא אחת המדינות המאמינות ביותר בעולם המערבי והנוצרי-יהודי.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

לפי המחקר שנערך באוניברסיטת שיקגו, האמונה באל נוטה להיות החזקה ביותר בארצות הברית ובמדינות קתוליות, והמדינות שהכי פחות מאמינות באלוהים הן מדינות סקנדינביה והאיחוד הסובייטי לשעבר. המחקר נערך בהתבסס על מידע מ-30 מדינות - כמעט כולן עם רוב נוצרי - שבהן נערכו סקרים בנוגע לאמונה באלוהים מאז 1991. הוא נועד לבחון גם את השינויים שחלו בתווך באמונה במדינות אלה. המידע העדכני ביותר הכלול במחקר נאסף ב-2008.

 

תפילה בכותל המערבי. בישראל האמונה גברה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
תפילה בכותל המערבי. בישראל האמונה גברה(צילום: אלי מנדלבאום)

 

התוצאות הראו ש-94% מהפיליפינים אמרו כי האמינו באלוהים מאז ומעולם, ואחריהם ברשימת המדינות האדוקות צ'ילה עם 88% שמאמינים באל. שלישית ברשימה ארה"ב, ש-81% מאזרחיה מאמינים באלוהים. שיעורי האמונה הנמוכים ביותר בעולם נרשמו במזרח גרמניה לשעבר (13% בלבד), והמדינה הכי פחות מאמינה היא צ'כיה - עם 20%.

 


דירוג אמונה העולמי

מה השיבו הנשאלים ומי בראש כל קטגוריה?
"לא מאמין באלוהים" "אין לי ספק שאלוהים קיים" "מעולם לא האמנתי באלוהים"

"האמנתי באלוהים מאז ומעולם"

מזרח גרמניה 52.1% הפיליפינים 84% מזרח גרמניה 59.4% הפיליפינים 93.5%
צ'כיה 39.9% צ'ילה 79.4% צ'כיה 51.2% צ'ילה 87.9%
צרפת 23.3% ישראל 65.5% שבדיה 32% ארה"ב 80.8%
*ישראל מקום 22 מתוך 30 עם 6%   * ישראל במקום ה-20 עם 8.6% * ישראל במקום ה-7 עם 73.2%

 

מהמחקר עולה כי האתאיזם נפוץ יותר מכול בסקנדינביה ובמדינות ברית המועצות שלעבר, למעט מדינה חריגה אחת - פולין. עוד נמצא כי באופן כללי האמונה בעולם פוחתת בשנים האחרונות - גם אם לא באופן משמעותי. עם זאת, ברוסיה, בסלובניה ובישראל - היא אינה פוחתת. במחקר נמצא כי בין 1991 ל-2008 חל גידול של 23% בשיעורם בישראל של אלה שבטוחים כי אלוהים קיים, יותר מבכל מדינה אחרת שנחקרה. מ-1998 עד 2008 חל בישראל גידול של 6.7% בקטגוריה זו.

 

החוקרים מצאו כי אנשים מבוגרים יותר נוטים להאמין יותר באלוהים. 43% מהנסקרים שגילם 68 ומעלה אמרו כי הם בטוחים שאלוהים קיים, בהשוואה ל-23% בלבד לצעירים שגילם 27 ומטה. "אם בוחנים את ההבדל בין קבוצות הגיל, הזינוק החד ביותר באמונה קורה בדרך כלל בקרב אלה שגילם 58 ומעלה", אמר כותב המחקר טום סמית.

 

"העובדה הזו מרמזת לכך שיש סבירות גבוהה במיוחד שהאמונה באלוהים תעלה בקרב קבוצות גיל מבוגרות יותר, אולי בתגובה לציפייה הגוברת למוות", הסביר סמית. בארה"ב, 54% מקרב אלה שגילם 28 ומטה אמרו כי הם בטוחים שאלוהים קיים, בהשוואה ל-66% מאלה שגילם 68 ומעלה, ובצרפת שיעור הצעירים שאמרו כי הם מאמינים באלוהים עומד על 8% בהשוואה ל-26% בקרב המבוגרים.

 

הבדיקות ששימשו בסיס למחקר נערכו ב-1991, 1998 ו-2008, והן בוצעו במדינות הבאות: אוסטריה, צ'ילה, קפריסין, צ'כיה, דנמרק, צרפת, גרמניה, אוסטרליה, בריטניה, הונגריה, אירלנד, ישראל, איטליה, יפן, לטביה, הולנד, ניו-זילנד, צפון-אירלנד, נורבגיה, הפיליפינים, פולין, פורטוגל, רוסיה, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שבדיה, שוויץ וארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספר תנ"ך. ישראל בתחתית טבלת האתאיזם
צילום: הרצל יוסף
מומלצים