שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ברחובות שלנו: גוגל סטריט וויו הושק בישראל
  השירות המאפשר תנועה וירטואלית במפת ישראל הגיע גם לכאן. מנכ"ל גוגל ישראל חשף את היעדים של החברה, הרגיע לגבי החוששים מאובדן פרטיותם והסביר מדוע נמחק רחוב קפלן בת"א. וגם: מדוע ראש עיריית ת"א דיבר על בחורה יפה ומחוצ'קנת?

  שירות צילומי הרחובות של גוגל שהושק בישראל ביום חמישי עם צילומים פנורמיים של רחובות בתל אביב, ירושלים וחיפה, יתרחב בעתיד לערים נוספות בישראל מעכו וצפות ועד באר שבע ואילת, כך אמר מנכ"ל גוגל ישראל, מאיר ברנד, שהציג את השירות באופן רשמי הבוקר במסיבת עיתונאים. "הרצון שלנו הוא לכסות כמה שיותר אזורים בישראל. מבחינתו היינו רוצים לכסות הכל, אבל אנחנו לא יכולים כמובן להבטיח לכסות כל רחוב וכל סמטה" 

   

    עוד ב-ynet מחשבים:

   

  ברנד מנה את היתרונות של השירות ואמר שהשירות מופעל בתיאום עם רשויות הבטחון בישראל ובתיאום עם הרשות לטכנולוגיה ומידע בכל הנושא של פרטיות. כך למשל, נמחקו תמונות של אזור רחוב קפלן שהוא מרכזי בתל אביב, בגלל שהקרייה שוכנת בו. "יש הרבה שיקולים למה לא להראות רחוב מסוים, חלקם יכולים להיות טכניים. היו לנו שיחות עם רשויות הבטחון בעניין הזה, והם אישור את השירות", אמר ברנד, אבל סירב להגיד אם קיבל הוראה מפורשת מהצבא להסיר את הרחוב מהשירות.

   

  רחוב קפלן בת"א. אי אפשר להיכנס, ולא בגלל הפקק (צילום: google maps)
  רחוב קפלן בת"א. אי אפשר להיכנס, ולא בגלל הפקק(צילום: google maps)

   

  "התמונות מועלות לרשת מספר חודשים אחרי שצולמו לאחר טשטוש של פרצופים ולוחיות רישוי", אמר ברנד. הוא הוסיף כי החברה מאפשרת לבקש טשטוש נוסף ולדווח על תמונות בעייתיות. אלא שהגולשים הישראלים כבר מצאו מספר תמונות שלא טושטשו, והן נשמרו.

   

  אזור כיכר רבין בת"א. מספרי מכוניות מטושטשים (צילום: google maps)
  אזור כיכר רבין בת"א. מספרי מכוניות מטושטשים(צילום: google maps)
   

   

  בעיית פרטיות עולמית

  האם יש מה לחשוש מהשירות החדש בישראל? גוגל כבר נחקרה בארצות הברית על ידי הרשות לתקשורת (ה-FCC), לאחר שהודתה כי ליקטה,
  בטעות, לדבריה מידע מרשתות וויי-פיי פתוחות שהיו בדרכן של ניידות הצילום. ה-FCC הטיל קנס של 25,000 דולר על עיכוב החקירה בלבד ולא על איסוף המידע, אולם חבר קונגרס וארגון הפרטיות EPIC ביקשו מהרשויות בארצות הברית להמשיך ולחקור את גוגל בנושא.

   

  אחרי שהוצגו בשירות תמונות של אישה עושה צרכים, ישבן קצת חשוף, בסיסים צבאיים חשאיים וזוג מתנשק במדינות שונות בעולם - הגולשים איתרו צילומים של גופות בני אדם המוטלות לצד הדרך בברזיל. במקרים כאלה גוגל אכן טשטשה את התמונות, אך זה היה לאחר שהתמונות כבר נחשפו ברשת ופורסמו בבלוגים, פייסבוק ואתרי חדשות בעולם.

   

  ברנד התייחס לכך ואמר: "אנחנו מתייחסים לפרטיות בנושא הפרטיות. אנחנו מצלמים רק במקומות ציבוריים שאם היינו הולכים ברגל, היינו רואים אותם. עבדנו בצמוד ובהתאם לרשויות לטכנולוגיה ומידע. אנחנו לא מצלמים בזמן אמת, אלא מעלים את התמונות לאחר שהן מטושטשות. אנחנו משקיעים בטכנולוגיה שעוזרת לקדם את הפרטיות באינטרנט. הדוגמה של טשטוש לוחיות זיהוי היא דוגמה לכך. אבל מכיוון שטכנולוגיה פותרת את מרבית המקרים, היא לא 100 אחוז, לכן בנוסף אנחנו מאפשרים לדווח ולטשטש בצורה נוספת."

   

  חוף דדו בחיפה. מצלמים רק במקומות ציבוריים (צילום: google maps)
  חוף דדו בחיפה. מצלמים רק במקומות ציבוריים(צילום: google maps)

   

   

  מחפשים חנייה בגוגל?

  אחד היתרונות של השירות שנמנו במסיבת העיתונאים על ידי ברנד הוא שימוש בצילומי הרחובות בשביל לראות מתי אפשר לחנות בכל רחוב, אלא שהתוצאה של הטשטוש האוטומטי שמפעילה גוגל, הוא ששלטי החנייה מטושטושים אף הם מכיוון שהם צהובים עם כיתוב שחור, וגוגל מזהה אותם כלוחיות רישוי שיש לטשטש.

   

  ראשי העיריות שנכחו בעיריה נשאו דברי ברכה קצרים, היללו את גוגל ולקחו את נושא הפרטיות וטשטוש הפנים בבדיחות. "פעם אמרו להזדנגף, היום אומרים לגלל את זה. אפשר להזדנגף גם דרך גיגול", אמר ראש עיריית תל-אביב, רון חולדאי וביקש בבדיחות שלא יטשטשו את האנשים היפים של תל אביב. "אתם שיניתם את העולם מקצה לקצה", אמר יונה יהב, ראש עיריית חיפה. יהב התבדח אף הוא ואמר שהוא חשב שגוגל תסייע לגולשים בבליינד דייטינג והביע אכזבה.

   

  מימין: רון חולדאי, יונה יהב ומאיר ברנד (צילום: אהוד קינן)
  מימין: רון חולדאי, יונה יהב ומאיר ברנד(צילום: אהוד קינן)

   

  גוגל לטובת הציבור

  יובל וגנר, יו"ר נגישות ישראל, הראה עוד שימוש בשירו - חיפוש אחר מקומות לא נגישים לבעלי מוגבליות. וגנר הדגים ליקויים על רחוב רוטשילד, חלקם של העיריה וחלקם של עסקים פרטיים, שמונעים ממנו ומבעלי מוגבליות אחרים לסייר ברחוב.

   

  חולדאי התייחס לדבריו של וגנר, ואמר כי תל אביב עברה מהפכת נגישות. הוא אמר שדוגמה אחת לא מעידה על העיר כולה, ''כשם שחצ'קון על פניה של אישה לא מעיד על שאר גופה''. חולדאי הודה שאין עדיין נגישות מלאה בעיר איך ציין שלא נזקק לשירות סטריט וויו בשביל לדעת מה הם המקומות הבעיתיים. וגנר הגיב וציין כי עדיין נשארה הרבה עבודה בעיר.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ברחובות שלנו: גוגל סטריט וויו הושק בישראל "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים