שתף קטע נבחר

הפגזות והרוגים בסוריה: "הפקחים הם בדיחה"

האו"ם אישר שליחת 300 פקחים לסוריה, אבל לדברי פעילי אופוזיציה צבא אסד עושה תרגילים לפקחים הבינלאומיים שמסיירים בערים: "כשהם באים ההפגזות נפסקות והטנקים מוחבאים, כשהם עוזבים - הירי מתחדש"

פעילי אופוזיציה סורים טוענים כי כוחות של צבא בשאר אסד הפגיזו גם היום (א') אזורים בפרברי הבירה דמשק, יום אחרי שמועצת הביטחון של האו"ם אישרה שליחת 300 משקיפים למדינה, כדי לפקח על ההסכם שהוגדר "הפסקת אש" אך בינתיים מצליח להביא רק לצמצום מסוים של היקף האלימות.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

"משלחת הפקחים של האו"ם היא בדיחה אחת גדולה", אמר מוחמד סעיד, פעיל אופוזיציה בדומא, אחד מפרברי הבירה הסורית. בסוריה נמצאים כעת שמונה פקחים ראשונים, שהגיעו אליה בשבוע שעבר. לדבריו, כוחות הביטחון של המשטר ירו היום בדומא: "ההפגזות נפסקות והטנקים מוחבאים כשהם (הפקחים) מבקרים במקום כלשהו, וכשהם עוזבים - ההפגזה נמשכת".

 

דבריו של סעיד משקפים חוסר אמון הולך וגובר בקרב סורים רבים בכל הקשור להסכם הפסקת האש שהושג בתיווכו של שליח האו"ם, קופי אנאן. ההסכם נכנס לתוקף לפני שבוע וחצי, והביא לירידה מסוימת במספר ההרוגים, אולם בפועל הירי נמשך גם אם במידה פחותה, ומדי יום מגיעים דיווחים על עשרות הרוגים ועל תקריות אלימות רבות.

 

המשקיפים הראשונים של האו"ם מגיעים לסוריה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המשקיפים הראשונים של האו"ם מגיעים לסוריה(צילום: EPA)

 

סעיד אמר כי שני בני אדם נהרגו היום מירי חסר הבחנה של צבא אסד בדומא, שם אירעו עימותים קשים בין המורדים לכוחות אסד לפני כניסת הפסקת האש לתוקף. גם ארגון האופוזיציה הסורי The Syrian Observatory for Human Rights שמושבו בבריטניה אישר את הדיווחים על מקרי המוות. לדבריו גם ארבעה חיילים נהרגו כשמטען צד התפוצץ ופגע בנגמ"ש של צבא סוריה.

 

ארגון האופוזיציה דיווח עוד כי כוחות הביטחון הרגו לפחות שלושה אנשים במחוז אידליב שבצפון המדינה ואדם אחד בכפר חטייטה הסמוך לדמשק, כשחיילים פתחו באש מעמדה צבאית. לפי שעה לא ברור מה הצית שוב את האלימות בדומא: סעיד אמר כי פיצוצים עזים שהרעידו את העיר בשעת בוקר מוקדמת עוררו בהלה בקרב תושבים, וחלקם השתמשו ברמקולים של המסגדים כדי לקרוא לאנשים לתפוס מחסה במרתפים ובקומות תחתונות של מבני מגורים.

 

היום בירך אנאן על החלטת האו"ם לשלוח 300 פקחים לסוריה, ואמר כי מדובר ב"רגע מכריע" בתהליך לייצוב המדינה. הוא

קרא לכל הסורים לכבד את הפסקת האש: "הממשלה באופן מיוחד חייבת להימנע מהשימוש בכלי נשק כבדים ולהסיג כלי נשק כאלה ויחידות חמושות ממרכזי אוכלוסייה".

 

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, שופרו של משטר אסד, טענה היום כי קצין נהרג ו-42 נפצעו בפיצוץ מטען חבלה שכוון נגד האוטובוס שבו נסעו בצפון סוריה. לפי הדיווח, שני מטעני חבלה נוספים נוטרלו בזירה, לא הרחק מהעיר חלב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משקיפי האו"ם מגיעים לסוריה
צילום: EPA
עורקים מצבא סוריה באידליב
צילום: AFP
מומלצים