שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  דנקנר לווה 300 מיליון שקל מקרן בראשית ומנורה

  אי.די.בי פתוח פרסמה בדו"ח תזרים המזומנים החזוי, כי כדי לעמוד בהתחייבויות המסתכמות ב-1.5 מיליארד שקל ב-2012, היא צריכה לגייס 600 מיליון שקל. 300 מיליון השקל הנוספים יגיעו כהלוואה מבנק זר

  קרן המנוף בראשית וחברת הביטוח מנורה יעמידו הלוואות בגובה 300 מיליון שקל לאי.די.בי פתוח שבשליטת נוחי דנקנר. ל"כלכליסט" נודע כי המו"מ מול שני הגופים נמשך כחודשיים ונמצא לקראת סיום. כל אחד מהגופים יעמיד הלוואה של כ־150 מיליון שקל תמורת איגרות חוב פרטיות של אי.די.בי פתוח, בריבית של 6.9% הנמוכה משמעותית מהריבית שלפיה נסחרות איגרות החוב של החברה. ההלוואות יעמדו עד שנת 2018, ואי.די.בי פתוח צפויה לשעבד תמורתן מניות חופשיות משעבוד של החברות־הבנות: דסק"ש, כור ו/או כלל ביטוח.

   

  הלוואות אלה צפויות לשמש לפירעון איגרות החוב של אי.די.בי פתוח בשנה הקרובה. נכון להיום לחברה כ־900 מיליון שקל בקופה, כך שלאחר קבלת ההלוואות יהיו בקופתה כ־1.2 מיליארד שקל. ההלוואה מבראשית היא במח"מ (משך חיים ממוצע) של ארבע שנים ואילו של מנורה היא לשש שנים. עדיין לא ברור אם מנורה תעמיד את ההלוואה מכספי הנוסטרו שלה או מכספי העמיתים.

   

  בנוסף, בנק זר צפוי להעמיד הלוואה בהיקף של 250–300 מיליון שקל לחברה.

   

  לפי ההערכות, העמדת האשראי הנוכחית מהווה מעין הלוואת גישור לקראת השלמתם של כמה מהלכים עסקיים משמעותיים בקבוצת אי.די.בי, הצפויים לקרות בחודשים הקרובים ואשר עשויים להבטיח את כל תשלומי האג"ח כסדרם עד לשנת 2014 לפחות.

   

  בדו"ח תזרים המזומנים החזוי שפרסמה באחרונה אי.די.בי פתוח, ציינה החברה כי כדי לעמוד בהתחייבויות בסך 1.5 מיליארד שקל ב־2012, החברה מצפה לקבל הלוואה של 600 מיליון שקל מבנקים, כשכוונתה גם לגופים פיננסיים.

   

  עוד עולה מדו"ח התזרים כי החברה מצפה לכ־350 מיליון שקל מהמיזוג הצפוי של דסק"ש וכור. בנוסף, מימשה כלל ביטוח שבשליטת אי.די.בי פתוח את האחזקה שלה בחברת הביטוח האמריקאית גארד, כשמכרה בחודש שעבר תמורת 218 מיליון דולר.

   

  את התמורה שתקבל מהעסקה תוכל כלל אחזקות עסקי ביטוח, באופן תיאורטי, לחלק במלואה כדיבידנד. אי.די.בי פתוח ציינה בדו"ח התזרים כי היא מצפה לדיבידנדים בגובה 600 מיליון שקל מהחברות־הבנות. ציפייה זו התייחסה בעיקר לדיבידנד שהחברה־הבת שלה, כלל תעשיות, עשויה לחלק אם תשלים את מכירתה של חברת משאב (55%) לידי משפחת לבנת.

   

  אם תושלם העסקה תמורת 1.3 מיליארד שקל, תרשום כלל תעשיות רווח של 750–850 מיליון שקל, והאתגר הגדול של אי.די.בי פתוח יהיה למצוא מקורות ל־950 מיליון השקלים הנדרשים כדי לעמוד בהתחייבויותיה החל ביולי 2013.

   

  המו"מ על ההלוואה מנוהל מטעם חברת מנורה על ידי מנהל ההשקעות הראשי בחברה יוני טל, ואילו בקרן בראשית מובילים את המו"מ המנכ"לים מני וסרמן ורן גורודצקי. בראש קרן בראשית עומד גבי פרל, וזו צפויה להיות אחת ההשקעות האחרונות של הקרן שמסיימת את היקף השקעותיה. בעבר השקיעה הקרן בחברת אי.סי.אי, קבוצת אשטרום (100 מיליון שקל), פטרוכימיים (120 מיליון שקל), שניב תעשיות נייר (55 מיליון שקל), דוראה (117 מיליון שקל), אספן גרופ (36 מיליון שקל) אדרי־אל (41 מיליון שקל) ואחרות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים