שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביטול ההסכם: שגריר מצרים הגיע לשיחת הבהרה
  בפגישה אמר השגריר יאסר רידא לסגן שר החוץ אילון כי "ביטול הסכם הגז הוא עניין כלכלי ולא פוליטי" נתניהו: זה סכסוך עסקי

  שיחת הבהרה במשרד החוץ בירושלים: השגריר המצרי הגיע בצהריים (יום ב') יחד עם סגן השגריר לשיחת בירור עם סגן שר החוץ דני אילון בנושא ביטול הסכם מכירת הגז לישראל. במהלך הפגישה הבהיר השגריר יאסר רידא כי ממשלת מצרים לא ביטלה את ההסכם למכירת גז עם ישראל. רידא הבהיר בשיחה עם אילון כי "מדובר בעניין כלכלי ולא פוליטי".

   

  משמאל: השגריר יאסר רידא מגיע למשרד החוץ (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  משמאל: השגריר יאסר רידא מגיע למשרד החוץ (צילום: אוהד צויגנברג)

   

  אילון ביקש מהשגריר הבהרות בנוגע לאספקת הגז לישראל. השגריר הדגיש כי מצדה של מצרים מדובר במחלוקת מסחרית ולא פוליטית. אילון השיב כי ישראל מצפה ממצרים לפתור את המחלוקת המסחרית כפי שמקובל בין מדינות שכנות ידידות, וכי למען היציבות האזורית חשוב לשמור על המשך יחסים תקינים בין שתי המדינות.

   

  מאז הדחתו של הנשיא חוסני מובארק אירעו 14 פיצוצים בחלקים שונים של הצינור המוביל גז טבעי ממצרים לישראל ולירדן. הפיצוץ האחרון אירע לפני מספר שבועות סמוך לכניסה לעיר אל-עריש, ולמעשה לא עובר בצינור גז מאז אחד הפיצוצים הקודמים, שאירע ב-5 בפברואר.

   

  גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לנושא אספקת הגז ממצרים בפגישתו עם ראשי הבונדס. "אנו לא רואים את ניתוק הגז כדבר שנובע מהתפתחויות פוליטיות", הוא אמר. "זהו למעשה סכסוך עסקי בין החברה הישראלית לחברה המצרית. אך לצד זה, אני חייב לומר שיש לנו מצבורי גז שיעניקו לישראל עצמאות אנרגטית, לא רק ממצרים אלא מכל מקור אחר, ושיהפכו את ישראל לאחת מיצואניות הגז הטבעי הגדולות בעולם. לכן אנו די בטוחים מבחינה זאת".

   

  נתניהו: מן מהשמיים? פה יש גז בתוך המים

  בפגישתו עם מתמודדי חידון התנ"ך העולמי אמר נתניהו דברים דומים. לדבריו, "ישראל תהיה יצרנית גז וייצואנית גז. יש פסוק בתנ"ך שאומר 'מן מן השמיים', ופה יש 'גז בתוך המים'. אנחנו נוציא אותו לתוך מדינת ישראל ולטובת כלכלת ישראל".

   

  בעקבות ההודעה שהעבירה חברת הגז המצרית לספקית EMG אמר אתמול שר האנרגיה עוזי לנדאו כי ישראל נערכת זה זמן לאפשרות של אי אספקת גז סדירה ממצרים. לדברי לנדאו, "ישראל פועלת במקביל לביסוס עצמאותה האנרגטית ולפיתוח מהיר של מקורות האספקה הישראליים".

   

  גם שר האוצר יובל שטייניץ הדגיש את חשיבות "העצמאות האנרגטית". מלשכת שטייניץ נמסר כי הוא רואה "בדאגה רבה" את ההודעה המצרית החד צדדית על ביטול הסכם הגז עם ישראל, הן מבחינת ההיבטים המדיניים והן מבחינת ההיבטים הכלכליים. עוד צוין בהודעה כי כעת יש לעשות "מאמץ מוגבר, כפול ומכופל, להקדמת הזרמת הגז הישראלי מאפריל 2013 למהלך שנת 2012 ולפתור את כל המכשולים הביורוקרטיים כדי להוזיל את החשמל למשק ולאזרחים כאחד".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים