שתף קטע נבחר

היסטוריה בהאג: הורשע נשיא ליבריה לשעבר

לראשונה בתולדות בתי הדין הבינלאומיים, הורשע ראש מדינה בפשעי מלחמה. בית הדין המיוחד לסיירה לאון הרשיע את צ'רלס טיילור באחריות למעשי זוועה המוניים: רצח, שעבוד מיני, ניצול ילדים כחיילים, קטיעת גפיים ועוד

היסטוריה במערכת המשפט והצדק הבינלאומית - לראשונה הורשע ראש מדינה בפשעי מלחמה. צ'רלס טיילור, נשיא ליבריה לשעבר, הורשע היום (יום ה') בבית הדין המיוחד לסיירה לאון (SCSL) בסיוע למורדים שביצעו מעשי זוועה בקנה מידה המוני בעת מלחמת האזרחים במדינה בשנים 2002-1991. בתמורה, קיבל טיילור יהלומי דם. הוא הורשע בכל 11 הסעיפים שבהם הואשם, הכוללים רצח, אונס, שעבוד מיני, גיוס כפוי של ילדים וביזה. עונשו ייגזר בעוד כמה שבועות והוא ירצה אותו בבריטניה.

 

טיילור בבית המשפט. טען לחפותו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טיילור בבית המשפט. טען לחפותו(צילום: AFP)

 

קורבן של מלחמת האזרחים בסיירה לאון. המורדים נודעו במנהגם לכרות גפיים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קורבן של מלחמת האזרחים בסיירה לאון. המורדים נודעו במנהגם לכרות גפיים(צילום: AFP)

 

הקראת פסק הדין ארכה למעלה משעתיים. "הנאשם נושא באחריות פלילית לסיוע ביצוע הפשעים שבסעיפים 1 עד 11", הצהיר ראש הרכב השופטים, ריצ'רד לוסיק. טיילור, לבוש חליפה כחולה כהה, נראה רגוע ומאופק כשהתייצב לשמיעת פסק הדין. במהלך המשפט טען טיילור לחפותו ואמר כי משפטו הוא מזימה של המערב להרחיקו מהשלטון במערב אפריקה.

 

התביעה טענה כי טיילור, בן 64, שהיה רודן בארצו שלו, הזרים כלי נשק, תחמושת וציוד

נוסף למורדים בתמורה ליהלומים שנכרו בידי עובדי כפייה. ארגוני המורדים נודעו באכזריותם ובמנהגם לכרות את גפיהם, אפיהם ושפתותיהם של אויביהם. רוב המנהיגים שנותרו בחיים לאחר המלחמה כבר נידונו למאסר בידי הטריבונל המיוחד. כ-50 אלף בני אדם נהרגו במהלך המלחמה.

 

על פי כתב האישום, חייליו של טיילור שנלחמו לצד המורדים היו מסוממים לרוב. הם היו מעורבים בקניבליזם, בקטיעת איברים, ברצח אזרחים באמצעות מצ'טות ועוד.

 

טיילור נבחר לנשיא ליבריה ב-1997, לאחר שהנהיג מרד נגד שלטונו של הנשיא הקודם סמואל דו. חרף מעשי הזוועה שביצע באזרחיו, בזמן המרד ובעת ששלט במדינה, הוא אינו עומד לדין על כך, אלא על ליבוי מלחמת האזרחים בסיירה לאון השכנה. הוא נאשם בכך שחימש ותמך בארגון המורדים החזית המהפכנית המאוחדת (RUF) שהשתלט על שטחים נרחבים מהמדינה והיה חלק מהשלטון לזמן קצר.  

 

ג'בטי ממבו, פצוע מלחמה. "עכשיו, הפצעים יגלידו" (צילום: AP) (צילום: AP)
ג'בטי ממבו, פצוע מלחמה. "עכשיו, הפצעים יגלידו"(צילום: AP)

 

ילדים-חיילים בסיירה לאון. 50 אלף הרוגים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ילדים-חיילים בסיירה לאון. 50 אלף הרוגים(צילום: AFP)

 

משפטו של טיילור נפתח ב-4 ביוני 2007 והסתיים במרס אשתקד. השופטים קראו מעל 50 אלף דפים של עדויות. התביעה הביאה 94 עדים מטעמה ואילו ההגנה הציגה 21 עדים, בהם טיילור עצמו. במשך שבעה חודשים, ביושבו על דוכן העדים, ניסה טיילור לצייר עצמו כמדינאי וכאיש שלום. הוא לבש חליפות מחויטות ומוקפדות ושמר על התנהגות מאופקת לרוב.

 

הניסיון לקשור בין טיילור לבין יהלומי הדם הביא לבית המשפט עדה בפרופיל גבוה במיוחד – דוגמנית העל נעמי קמפבל.

היא העידה שקיבלה יהלומי גלם במסיבה בדרום אפריקה שבה נכח גם טיילור, אך לא קשרה ישירות ביניהם לבין טיילור. לעומת זאת, השחקנית מיה פארו העידה ששמעה את קמפבל מתרברבת בכך שקיבלה את אבני החן מטיילור.

 

טיילור נולד בליבריה, למד כלכלה בארה"ב, נמלט מהכלא האמריקני לאחר שנאשם במעילה, הקים ארגון מורדים ליברי ולבסוף נבחר לנשיאות במולדתו. ב-2003 הוגש נגדו כתב אישום במסגרת בית המשפט שהוקם במיוחד לדון במלחמת האזרחים בסיירה לאון. הוא חי בגלות בניגריה, אך נעצר ב-2006 והוטס להאג למשפטו.

 

למעשה, מבחינה פורמלית ראש המדינה הראשון שהורשע בפשעי מלחמה היה קצין שנידון במשפטי נירנברג. הוא עמד בראש גרמניה לזמן קצר מיד לאחר התאבדותו של אדולף היטלר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיילור במשפטו. חליפות מוקפדות
צילום: EPA
נעמי קמפבל מעידה במשפט
צילום: AFP
עורך דינו של טיילור, קורטניי גריפית'ס
צילום: AP
מומלצים