שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock

  גלעד שגב עושה שבת

  במקום להתעסק בחיסול מורדים, בשאר אסד מוזמן בזאת לתפילה של שבת עם גלעד שגב והיהודים שנשארו בסוריה. אפילו ילמדו אותו את התפילות (או שהוא יכיר את המחסן היטב)

  1. לאחרונה הוצאת את השיר "יום קדוש", שעוסק בשבת. פרט, הסבר ונמק.

   

  ניסיתי לחקור את השורשים והמוצא שלי, שהוא סורי מצד אחד ופולני מהצד השני. במהלך העבודה הזו גיליתי תפילות בנות מאות שנים - מה שהוביל אותי לשאול את עצמי כל מיני שאלות של אדם שחי בעולם הזה, והעיקרית שבהן הייתה "מי אני".

   

   

  עוד בערוץ היהדות  - קראו:

   

  הדרך שלי לענות על כך הייתה דרך הדבר שאני הכי מכיר - המוזיקה. באלבום החדש הגעתי לאיזשהו חיבור שלי עם השורשים שלי ועם מי שאני. השיר 'יום קדוש' הגיע מתוך חיבור שלי עם תפילה מתוך "שירת הבקשות" של יהדות סוריה, שהיא בעצם תפילה הנקראת "יום קדוש ומבורך", שנכתבה על השבת.

   

  2. השבת האידיאלית

   

  לעשות כמה שפחות. אני חושב שלאורך כל ההיסטוריה האישית שלי, אני בנאדם שלא נח, והשבת זה משהו שגורם לך לנוח ולהפסיק הכל - כי כולם נחים. השבת היא יום שנראה שאתה מאבד זמן שאתה יכול לעשות בו המון דברים, אבל בעצם אתה מרוויח בו יותר כשאתה עושה כמה שפחות.

   

  3. מה זו שבת בעיניך?

   

  השבת שלי מסומלת בעיקר על-ידי סעודת יום שישי משפחתית, שמתקיימת מאז שנולדתי. היהדות, שכולנו שייכים לה, היא השתייכות לעם שבעצם הוביל ומוביל רוחנית את העולם לאורך כל ההיסטוריה, והוא עשה את זה הרבה בזכות פרספקטיבה. אני חושב שהדבר הגדול ביותר שהשבת נותנת זה פרספקטיבה.

   

  השבת נותנת לך יכולת התבוננות להיות חכם יותר ומואר יותר. העם היהודי הגיע לכל פריצות הדרך המחשבתיות שלו על-ידי שימוש בראיית-על. זה שאתה מפסיק לרגע עם כל מה שאתה עושה ומתבונן על מה שאתה עושה, למרות שאתה באנרגיה ולמרות שאתה רוצה להמשיך ולמרות שאתה בטירוף עכשיו, אתה צריך להפסיק, ואז אתה מקבל איזשהי פרספקטיבה שבעיניי זאת הפסקה לצורך התקדמות מהירה יותר.

   

  4. עשה ואל תעשה בשבת

   

  להימנע מהמחשב והאייפון. זה מאפשר למחשבות הרבה יותר עמוקות להתבשל, אבל כן להסתובב וכן לראות טלוויזיה.

   

  5. זיכרון ייחודי משבת

   

  הזיכרון הכי חזק שלי משבת היה לשחק כדורסל עם החברים מהשכונה, בתוך מגרש באמצע שדה נטוש. היינו הולכים בתוך השדה עד שמגיעים למגרש, זה היה כמו נקודה שמנותקת מכל זמן ומקום, והחיבור הזה עם החברים במקום הזה, זה משהו שאני בהחלט מתגעגע אליו.

   

  6. איך צריכה להיראות בעיניך השבת הציבורית?

   

  אני חושב שהכל צריך לפעול מתוך הגיון. אני חושב שאדם שמקפיד על המון חוקים, מן הסתם לא יבוא לגור במרכז בילויים, ואדם שמחפש לבלות לא יגור בשכונה חרדית. אני חושב שהציבור החילוני והמדינה מאוד מתחשבים בציבור הדתי, ואני חושב שחלק גדול בציבור הדתי מאוד מתחשב בציבור החילוני, אנחנו צריכים לשאוף שכולם יתחשבו בכולם.

   

  7. מה היית משנה בשבת האורתודוכסית

   

  מי אני שאשנה משהו בשבת הדתית? השבת הדתית קיימת אלפי שנים ואני קיים הרבה פחות, ואין לי כל רצון לשנות משהו שהיה הרבה לפני ויהיה הרבה אחריי, אבל אני כן מאמין שהחיבור של כל אדם עם מי שלמעלה הוא לא דרך מתווכים, ולא צריך מתווכים כדי להאמין. אמונה זה מאוד סובייקטיבי עבורי.

   

  8. את מי היית רוצה לארח בשולחן שבת?

   

  הייתי שמח לארח את מי שלא חווה אף פעם את חווית "ארוחת יום שישי". הייתי רוצה לתת לו את התחושה וההבנה מה נותנת הארוחה הזו, שזה כל

  הביטחון העצמי שאדם אי פעם יצטרך.

   

  9. איפה היית רוצה להתארח בשבת

   

  הייתי שמח לעשות שבת בדמשק עם היהודים שנשארו שם, כי שם השורשים שלי ואני מכיר את כל התפילות שלהם בעל פה. אפילו אפשר להזמין את אסד ללמד אותו כמה תפילות, או שנסגור אותו במחסן.

   

  10. רגע לפני כניסת שבת, רציתי לומר...

   

  מצער אותי שנושאים כמו שבת ונושאים אחרים שקשורים ביהדות הוכתמו עבור רבים מאיתנו עקב התנהגות לא מתחשבת של אוכלוסיה מסוימת, שמתעקשת לא לשרת בצה"ל, לא מתחשבת ומכעיסה. הייתי שמח אם הרוחניות העמוקה שיש ביהדות תתעלה מעל כל הדברים המטרידים הקיימים בתוכנו, כי יש בחוכמה רבת שנים זו כדי להאיר לנו את הדרך. 

   

 1. ניתן ליצור קשר עם מירב הילה כאן.
 2.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים