שתף קטע נבחר

בקבוקי תבערה על זרים: "טרור של ה-KKK"

פעילים למען הזרים הפגינו בשכונת שפירא בת"א, אחרי שבקבוקי תבערה הושלכו על דירות של מבקשי מקלט: "הפקירו את השכונה בידי קבוצה של גזענים שרוצה להשליט טרור בדרכים אלימות". תושבת ותיקה: "מתנגדים לאלימות, אבל אנחנו אלה שסובלים"

כ-200 פעילים חברתיים למען העובדים הזרים הפגינו אתמול (יום ו') בשכונת שפירא בתל-אביב למען הזרים, בעקבות האירועים בלילה הקודם, בהם הושלכו ארבעה בקבוקי תבערה אל עבר דירות שבהן מתגוררים מבקשי מקלט באפריקה ולעבר דירה המשמשת גם כגן ילדים. "באנו כדי לנסות להרגיע את הרוחות, כדי לגרום לאנשים שפגעו בהם להרגיש שיש גם אנשים אחרים מאלה, שיש כאלה שאין בהם רק מסרים של שנאה", אמרה מאיה, פעילה חברתית באחת התנועות למען מבקשי המקלט.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

פעיל חברתי אחר, דניאל, אמר: "מה שאירע אתמול הוא תוצר של תחושת תסכול, חוסר אונים ושנאה של תושבי השכונות, הצודקים בכאבם ובטענותיהם שהמקום הפך למוזנח ומופקר על-ידי הממשלה, ומהצד השני יש את הפליטים, שגם הם סובלים. האזור הזה הופך לגהינום. הצדדים צריכים להפנות את הכעס שלהם לעבר האחראים, ובמקום זה הם מפנים אותו אחד כלפי השני. הממשלה צריכה לתת חלופות, לטפל בבעיות האלה. זה יגיע למקומות גרועים יותר".

 

ההפגנה בשכונת שפירא, אתמול (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ההפגנה בשכונת שפירא, אתמול(צילום: ירון ברנר)

 

ליאור לוי, תושב השכונה, אמר: "אני רוצה להביע סולידריות עם הפליטים. רבים מהתושבים מפנים אליהם זעם ודורשים לגרשם, גם בגלל סיבות גזעניות. אלה אנשים חסרי ישע. הפקירו את השכונה בידי קבוצה גדולה של גזענים נוסח ה-KKK שרוצים להשליט טרור בדרכים אלימות נגד חפים מפשע".

 

בסו, בן 26 מסודן, אמר כי הוא וחבריו מעריכים שהמשטרה לא תעשה דבר, כיוון שהיא "חושבת כמו האנשים שעשו את זה. הם חושבים שאנחנו לא צריכים להיות פה". גיל, תושב השכונה שמוצאו אתיופי, סיפר: "אני יהודי, ואני נראה סודני בגלל צבע עורי. אני רואה את המבטים לעברי כשאני הולך ברחוב. יש כאן גזענות ללא הבחנה. הממסד דפק את התושבים הוותיקים של השכונה, ועכשיו יש להם על מי להוציא את זה - על העובדים הזרים. זה מן מעגל, זו חבית נפץ שתתפוצץ".

 

"הממשלה הציפה אותנו בזרים"

מהעבר השני, לתושבי השכונה יש הרבה מה להגיד על המצב שאליו נקלעו - לטענתם, בגלל מבקשי המקלט. דורית, תושבת ותיקה, אמרה: "זריקת הבקבוקים היא דבר חמור אני נגד זה, בטח לא על ילדים. אבל האלימות לא באה מצדנו אלא מופנית כלפינו. אנחנו פוחדים לעבור ברחוב או לשלוח את הילדה לגן המשחקים לבד. יש אלימות בין הפליטים לבין עצמם". תושבת ותיקה אחרת הוסיפה: "אנחנו לא ביב שופכין שזורקים עליו את כל הפליטים. שיפזרו אותם בכל הארץ, שייתנו לנו לחיות". תושב אחר אמר: "אנשים לא מבינים מה אנחנו מרגישים, איזו מצוקה יש בשכונה. אנחנו רוצים שיוציאו אותם מפה".

 

מפגינים בשכונה בתל-אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מפגינים בשכונה בתל-אביב(צילום: ירון ברנר)

 

ד"ר רמי גודוביץ', שבא להפגין נגד השלכת בקבוקי התבערה, אמר: "מי שזרק את בקבוקי התבערה ידע שמדובר בדירות של מבקשי מקלט וידע שזה יכל לעלות בחיי אדם. האנשים שהגיעו מסודן סוחבים איתם טראומות של הצתות בתים, שאותן לא האמינו שיפגשו גם כאן בישראל". 

גודוביץ' הוסיף: "מולנו התייצבו תושבי השכונה, היו ביניהם רבים שהתנגדו לגזענות ולאלימות אבל היה מצער לגלות ביניהם גם תושבים שהביעו

תמיכה במעשים".

 

אוריין צזנה, תושבת שכונת שפירא שהגיעה להפגין נגד הפעילים החברתיים, אמרה ל-ynet: "אנחנו מתנגדים לאלימות ולגזענות, אבל חוצפה לראות פעילים שמגיעים לשכונה שלנו ומאשימים אותנו בגזענות. התושבים כאן סובלים מכך שהשכונות ששלנו הוצפו על-ידי הממשלה בזרים חסרי יכולת כלכלית שאין להם מה לאכול. זה הביא להגברת הפשיעה ברחובות שלנו ולחוסר ביטחון. זה לא קשור לשנאת זרים או לגזענות. זה קשור לזה שהממשלה זרקה את כל הבעיות של המדינה עלינו. בשכונות שגם ככה סבלו במשך שנים מהזנחה".


פורסם לראשונה 27/04/2012 20:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה בשכונת שפירא
צילום: ירון ברנר
צעיר סודני אמר: "המשטרה לא תעשה כלום"
צילום: ירון ברנר
מפגינים היום
צילום: ירון ברנר
מומלצים