שתף קטע נבחר

מספר 2 נקרא להנהיג את ברצלונה

הנשיא פיטר אותו ב-2003 ממחלקת הנוער, הוא נחשב לטיפוס יבש, אבל עוזרו של גווארדיולה בברצלונה עד כה ומאמנה החל מהעונה הבאה הוא איש מקצוע שהוכיח את עצמו. הפרופיל של טיטו וילאנובה, האיש שעבר ניתוח להסרת גידול וקיבל את המשרה הנחשקת ביותר בכדורגל העולמי

מי הוא טיטו וילאנובה, המאמן החדש של ברצלונה ואיזו קבוצה נראה החל מהעונה הבאה? האם היא תזכיר את בארסה של השנים האחרונות? השאלות האלה מטרידות את אוהדי הקבוצה הקטאלונית מאז הודיע פפ גווארדיולה כי לא ימשיך בתפקידו.

 

כל הדרך עד להודעה הדרמטית של פפ:

 

על פי המסתמן, נראה כי ברצלונה תשחק באותו הסגנון, תתאמן באותה הצורה ומשחקיה ינוהלו באותו האופן בו נוהלו בתקופה של גווארדיולה. האם בארסה מסוגלת להגיע לאותן הצלחות? זה כבר תלוי עד כמה ישלוט וילאנובה בשחקנים ואיזו אישיות יקרין כמי שאמור להנהיג.

 

וילאנובה מדריך את טיאגו, פפ משגיח. היוצרות התהפכו (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
וילאנובה מדריך את טיאגו, פפ משגיח. היוצרות התהפכו(צילום: גטי אימג'ס)

 

מי שעוקב מקרוב אחר ברצלונה מכיר היטב את טיטו וילאנובה, ששימש כעוזרו הצמוד של פפ גווארדיולה בארבע השנים האחרונות ומי שימלא החל מעתה את מקומו. עבור אחרים הוא עדיין שם אלמוני בעולם הכדורגל.  

 

עוד על עזיבתו הדרמטית של גווארדיולה ב-ynet ספורט:

 

"טיטו מי?", היו שהרימו גבה עת שמעו לראשונה את הודעתו של הנשיא סנדרו רוסל מבין האוהדים של בארסה בישראל. לאחרים צריך היה להזכיר שמדובר באותו איש שלעינו החדיר ז'וזה מוריניו את אצבעו באחת התקריות הסוערות ביותר בקלאסיקו של הסופר קופה לפני תחילת העונה הנוכחית.

 

וילאנובה. תוצר של המערכת  (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
וילאנובה. תוצר של המערכת (צילום: גטי אימג'ס)

 

וילאנובה, שיחגוג בספטמבר הקרוב את יום הולדתו ה-43, מקובל על אוהדי ברצלונה, בעיקר מכיוון שמדובר במאמן מהבית, איש שהוא

תוצר של המערכת ואשר העביר עד כה את מיטב שנותיו ב"מאסיה" – מחלקת הנוער הידועה של בארסה.

 

יהיו שילינו על היעדר רקורד מרשים מצידו. ככלות הכל, הוא לא אימן שום קבוצת בוגרים גדולה כמאמן ראשי ובוודאי לא קבוצה בסדר הגודל של ברצלונה. אבל, אין ספק שיש לא מעט יתרונות במינוי מאמן מהבית. גם לפני מינויו של גווארדיולה היו כאלו שהציבו סימני שאלה וטענו שהיה אמנם שחקן מצוין, אבל עד 2008 שיא הקריירה שלו היה אימון בברצלונה ב'.

 

מוריניו. דחף לטיטו אצבע לעין, דבר שנחקק בזיכרוננו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מוריניו. דחף לטיטו אצבע לעין, דבר שנחקק בזיכרוננו(צילום: EPA)
 

 

וילאנובה הגיע לברצלונה ב-1984, כשהיה בן 15, ושיחק בה חמש שנים כקשר. הוא הופיע במספר קבוצות כמו פיגרס, סלטה ויגו, בדאחוס, מאיורקה, ליידה, אלצ'ה וגראמנט. מיד כשסיים את הקריירה חזר לברצלונה על מנת להתפתח כמאמן.

 

אחד היתרונות הגדולים של וילאנובה היא העובדה שהוא גידל לא מעט מכוכביה הנוכחים של בארסה, בעת שאימן אותם במחלקת הנוער, כמו למשל השוער ויקטור ואלדס, ססק פברגאס, ג'רארד פיקה וליונל מסי. כל זאת עד שנת 2003. ומה קרה אז? התרחשות מפתיעה מאוד בהשוואה לארועי היממה האחרונה.

 

וילאנובה וגווארדיולה. גידלו דור שלם של כוכבים (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
וילאנובה וגווארדיולה. גידלו דור שלם של כוכבים(צילום: גטי אימג'ס)

 

סנדרו רוסל, נשיא ברצלונה ומי שהודיע על מינויו של וילאנובה אחרי שבחר בו לתפקיד, התמנה ב-2003 למנהל במחלקת הנוער של ברצלונה. הוא החליט ברגע הראשון לבצע שינויים ופיטר שורה של מאמנים על מנת

למנות במקומם אנשים מטעמו. אחד האנשים ששילמו אז את המחיר ופוטרו על ידו היה וילאנובה. כעת, תשע שנים מאוחר יותר, רוסל העניק לו את שרביט המאמן הראשי.

 

כמובן שרוסל שינה את דעתו בשנים האחרונות. ב-2003 איש לא ידע מי הוא וילאנובה ובוודאי לא רוסל. כיום, אחרי שנים רבות של עבודה במחיצתו ומעקב אחרי התרומה שלו לברצלונה לצידו של גווארדיולה, הוא למד להעריך את יכולותיו המקצועיות. לאחר אותם פיטורים שימש וילאנובה כמנהל ספורטיבי של פיגרס ובטראסה הוא עבד שנתיים כמזכיר טכני.

 

צילום: AFP

 

 וילאנובה החל לעבוד עם גווארדיולה כאשר המאמן היוצא קרא לו לעבוד לצידו בברצלונה ב', אותה אימן פפ בליגה השלישית בתקופה בה אימן פרנק רייקארד את הקבוצה הראשונה. מאוחר יותר שניהם עברו לאמן את הקבוצה הראשונה ב-2008 והשאר כבר היסטוריה.

 

המינוי הנוכחי מהווה הגשמת חלום עבור וילאנובה והשאלה הגדולה היא האם הוא מסוגל להיכנס לנעליו של גווארדיולה. להגיע להישגים דומים יהיה לו קשה מאוד, מכיוון שבארסה לא רק זכתה ב-13 תארים מהחשובים ביותר בארבע השנים האחרונות, היא גם הציגה את הכדורגל הנחשב למלהיב ביותר בהיסטוריה והרחיבה את מצבת אוהדיה ברחבי העולם. הציפיות ממנו גדולות מאוד בשל כך.

 

טיטו. יצטרך להוכיח שהוא יכול להנהיג (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
טיטו. יצטרך להוכיח שהוא יכול להנהיג(צילום: גטי אימג'ס)

 

האם וילאנובה ימשיך בדרכו של גווארדיולה הצעיר ממנו? על פי עדויות האנשים המכירים אותו מקרוב מדובר אמנם באיש לא פחות מקצועי מגווארדיולה, אבל כזה שמוריד פרופיל ולא ברור אם הוא מסוגל להנהיג את הקבוצה כמו המאמן העוזב. גווארדיולה הוא ללא ספק מנהיג ובעל כריזמה, שידע לכוון את השחקנים ושלט בחדר ההלבשה. וילאנובה יצטרך להוכיח שיש לו אישיות לא רק על מנת לאמן, אלא גם על מנת להנהיג.

 

"וילאנובה הוא איש מאוד רציני, אבל יש ספקות לגביו", אמר ל-ynet ספורט שדר רדיו קטאלוניה, צ'אבי קמפוס. "לא ברור אם הוא באותה הרמה של גווארדיולה ואנשים לא יודעים אם הוא מסוגל להנהיג. יהיה לו קשה מאוד להגיע לאותה רמה של מנהיגות כמו שהיתה לפפ".

 

ואלדס. שיחק תחת שרביטו של טיטו בנוער (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ואלדס. שיחק תחת שרביטו של טיטו בנוער(צילום: AFP)

 

בכל הנוגע לניהול משחק ולעניינים מקצועיים – וילאנובה אמור להמשיך בדרכו של גווארדיולה אחרי שכבר הוכיח את יכולתו המקצועית במועדון והביא לכך שאנשים מכירים מקרוב את יכולתו המקצועית ומעריכים אותו. יש לציין שההצלחות של ברצלונה בשנים האחרונות לא היו אך ורק הודות לתכניות המשחק של גווארדיולה, אלא גם בזכות התרומה של וילאנובה שנותר מאחורי הקלעים.

 

וילאנובה היה למשל אחראי על היערכות במצבים נייחים וניהול מהלכים. הוא היה האיש שתמך בגווארדיולה בהיבט הטכני בכל משחק. אם קרה למשל שברצלונה שינתה את מערך ה-4-3-3 הקלאסי שלה הדבר היה מתרחש רק אחרי שגווארדיולה היה מתייעץ עם וילאנובה.

 

ליונל מסי. יפרח או ייכבה? (AP) (AP)
ליונל מסי. יפרח או ייכבה?(AP)

 

וילאנובה עבר תקופה קשה מאוד מהבחינה האישית במהלך העונה האחרונה. בנובמבר האחרון גילו הרופאים גידול סרטני בפניו, שהוסר לאחר ניתוח מסובך. הוא עבר טיפולים כימותראפים ושב לעבודתו רק בחודש מרץ. הוא לא היה מסוגל לטוס למשל ליפן ולא שהה עם הקבוצה בעת שהיא זכתה במונדיאל הקבוצות בינואר האחרון.

 

כעת מצבו הבריאותו של וילאנובה השתפר וזו אחת הסיבות שהוא קיבל את התפקיד. בבארסה שואפים לראות את הקבוצה ממשיכה בדרכו של גווארדיולה ולהכל ברור שתחת הדרכתו של וילאנובה היא תמשיך באותה התוכנית, באותה הדרך ובאותם חיים של כדורגל.

 

גווארדיולה מודיע על עזיבתו. השאיפה: אותה דרך (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גווארדיולה מודיע על עזיבתו. השאיפה: אותה דרך(צילום: AFP)

 

במועדון לא רצו לזעזע יותר מדי לאחר עזיבת גווארדיולה, אלא לגרום לקבוצה להמשיך כאילו לא אירע כל שינוי וההערכה היא כי הצעד של מינוי מאמן מהבית הוא הנכון. קבוצה. אם וילאנובה יצליח לשלוט בחדר ההלבשה יהיה הדבר בבחינת מפתח להמשך ההישגים של השנים האחרונות.

 

ההודעה שמסר רוסל הפתיעה את כולם וגם וילאנובה עצמו ידע על כך רק לפני מספר ימים. אנשי התקשורת והשחקנים חששו שמינוי מאמן מבחוץ יגרום לשינוי ויצריך התרגלות מחדש, אבל כעת הם מרוצים, מכיוון שהתחושה היא שימשיכו בשגרה הרגילה.

 

גווארדיולה היה אשף תקשורת ששלט בה היטב ותמיד התנהל נכון מול המצלמות. איזו דמות נראה מעתה? בבארסה מספרים שמדובר בטיפוס שונה, יבש יותר שלא נוהג לשמור על קרבה יתרה לעיתונאים ואינו חבר של רבים מהם, אם בכלל. בכל מקרה, כמו את גווארדיולה המוצלח, גם אותו תשפוט ההיסטוריה על סמך התוצאות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג'ס
טיטו וילאנובה
צילום: גטי אימג'ס
מומלצים