שתף קטע נבחר

טסים הרבה לחו"ל? רשות המסים עוקבת אחריכם

נוסעים בתדירות גבוהה לחו"ל - קיים סיכוי גבוה שרשויות המס עוקבות אחריכם. ההנחה היא כי הנוסעים המתמידים עובדים בחו"ל או שהם בעלי נכסים מעבר לים - ומרוויחים הכנסות עליהן הם לא מדווחים. כך תמנעו מהמעקב הבלתי רצוי

חלק מפעילות האכיפה של רשות המסים כוללת גם מעקב אחרי הטסים לחו"ל, ובמיוחד אחרי אלו המרבים בנסיעות במטרה לגלות האם הם חייבים במסים על הכנסות מחו"ל.

 

מדובר בעלייה דרמאטית בניסיונות האכיפה של רשות המסים. אגף המודיעין והחקירות ברשות המסים החל לאסוף מידע כאמור, ונישומים רבים צפויים להיות מוזמנים לחקירה בעניין זה.

 

מאגרי מידע מגוונים

רשות המסים מקבלת מידע רב ממאגרי מידע מגוונים, והיא אוספת נתונים מידי יום. אחד ממאגרי המידע האלה בשימוש רשות המסים הוא המחשב המרכזי של ביקורת הגבולות, האוגר נתונים על הכניסות והיציאות מישראל.

 

כחלק מהפעילות היזומה של רשות המסים, נשלחו מכתבים לרבים אשר יצאו לחו"ל בתדירות גבוהה בשנים האחרונות, או שהו בחו"ל תקופה ארוכה במהלך השנה, ובהם דרישות להצהרה על נכסים והכנסות מחו"ל.

 

ההנחה היא כי הנוסעים המתמידים עובדים בחו"ל ומרוויחים הכנסות שעליהם הם לא מדווחים כחוק או שיש להם נכסים בחו"ל אשר מהם נובעים להם הכנסות שגם אינן מדווחות.

 

בהתאם לדיני המס בישראל, ישראלים שיש להם הכנסות מנכסים בחו"ל, כמו כספים בחשבונות בנקים בחו"ל, מניות או אופציות בחברות זרות, בתים או נדל"ן אחר במדינות זרות ועוד, חייבים לשלם בישראל מס על אותן ההכנסות, וזאת בנוסף למיסוי בחו"ל.

 

בעיקרון, ניתן יהיה לקבל זיכוי ממס בישראל ביחס למס ששולם בחו"ל, בהתאם להוראות פקודת מס הכנסה או בהתאם לאמנה למניעת כפל מס, במידה וקיימת כזאת בין ישראל לבין המדינה הזרה אשר ממנה מתקבלות ההכנסות.

 

גם אם אתם לא חייבים בתשלום מס בישראל, קיימת חובת דווח על החזקת נכסים בחו"ל. במידה ולא דיווחתם על הנכסים וההכנסות בחו"ל, אתם עשויים לעמוד לדין פלילי ואזרחי בשל אי-דיווח.

 

מי צריך להיזהר?

תושבי ישראל החשופים במיוחד לביקורת של רשות המסים כוללים את:

 

• אלו שיש להם הכנסות כעצמאים או כשכירים מעבודה אשר בוצעה בחו"ל.

 

• אלו שמקבלים הכנסות מדיבידנדים, תמלוגים, שכירות מחו"ל.

 

• אלו שמחזיקים נכסים אחרים בחו"ל כגון: מקרקעין, מיטלטלין ופטנטים.

 

• אלו שמחזיקים חשבון בבנק בחו"ל, או במספר חשבונות בבנקים זרים.

 

תושבי ישראל כאמור, מחויבים גם בדיווח וזאת בנוסף לחבות המס בישראל בגין הכנסות בחו"ל. בנוסף לרשימה האמורה, קיימות גם חובות דיווח ביחס לנאמנויות שונות, וביחס לתכנוני מס החייבים בדיווח. עם זאת, תושבים חוזרים ועולים חדשים פטורים בתנאים מסוימים מהדיווחים כאמור ומתשלום מס בהתאם להקלות מס שנקבעו בחקיקה.

 

מומלץ לכל מי שלא דיווח עד היום על הכנסותיו בחו"ל, לשקול פנייה לרשות המסים באמצעות נוהל גילוי מרצון. שימו לב – המועד האחרון להגשת הבקשה לגילוי מרצון הוא 30 ביוני 2012.

 

ד"ר אבי נוב הוא עורך דין מומחה לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים